16 august 2004 - s-a nascut GIULIA !!!

16 august 2004 - s-a nascut GIULIA !!! | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Intotdeauna mi-am dorit un copil, intotdeauna mi-am dorit o fetita, cred ca intotdeauna mi-am dorit-o pe GIULIA. A fost rodul dragostei si asteptarilor, dezamagirilor, renuntarilor uneori, poate un semn - ca totul este posibil - pe care l-am primit impreuna cu sotul meu. Avem 2 ani de incercari, o programare pentru operatie pentru ca nu reuseam sa raman gravida, un chist mare cat un ou de 8 cm si o sarcina cu risc de avort, un bb care poate nu are destul spatiu sa se dezvolte (nu a avut spatiu sa se intoarca si a ramas in pozitia pelviana, niciodata nu ne-a aratat ce va fi!), 9 luni fara absolut nici o problema (greata si acidul nu se pun chiar daca au durat numai din decembrie 2003 pana in august 2004 ), plansete si bocete ba de fericire, ba de teama. Am cumparat absolut totul incepand din ziua in care am vazut cele 2 dungi roz pe toate cele 3 teste de sarcina (ultimele ramase pe stoc in casa, dupa ce am renuntat sa mai sper …), din 27 decembrie 2003. A doua zi stia toata lumea ca sunt gravida, am sunat pe toata lumea atat de fericita am fost. Apoi au urmat cateva luni de frica … daca se intampla … e primul meu copil conceput, ma rugam sa fie totul ok, sa fie sanatos, sa vrea sa traiasca. Stiam ca primele 3 luni sunt totul sau nimic … In fiecare luna am fost la control, totul arata ok, medicul nici nu credea ca eu nu voi sta la pat 9 luni de zile … Eram pacienta ideala , toata un zambet.

Doamne, e vineri 13 august. Ma simteam aiurea. Bb era asteptata pe 26 august, medicul meu in concediu, ufff ... medicul asta tanar pe mana caruia m-a lasat al meu ginecolog ma vrea internata pentru supraveghere. Au trecut aproape 39 de saptamani, nimeni nu ar fi crezut ca voi ramane gravida, daramite ca voi ajunge pana aici ! Imi iau bagajul (erau gata si bagajul meu si al bebicai de cand aveam 35 de saptamani si am cazut in baie dar atunci am avut noroc si nu am patit nimic... ). Plecam, pe 8 dimineata sa fim la maternitate. Daca asa a spus medicul, e lege ! Am niste emotii de dau in plans cand urcam in masina. Oare Giulia e bine ? Sigur e fetita ? Sigur e tot in prezentatie pelviana ? Sigur e sanatoasa ? Sigur a avut loc sa creasca mare ? Are tot ce-i trebuie ? E bruneta ? Ai adus cerceii ? Hainele le-ai vazut, ca daca nasc, le vei aduce tu ... Sotul meu stia intrebarile pe derost si intotdeauna imi zambea si spunea "da", scurt si la subiect. Am ajuns. Tensiunea mea arteriala mare, indusa de sarcina, bb ok, tot pelviana si tot nu se vede daca e sau nu fetita ... No problem, hainutele sunt albe, doar o salopetica avem roz ... Internata, calmata, stau si ascult povestile viitoarelor mamici ... Bine-nteles ca ma tot handraleau medicii la ecografe ... aveam o burta foarte mare ... ba vroiau sa vada chistul ... ba vroiau sa vada cum sta bb ... mi-au mai lasat o singura vena pentru anestezie ... nu reusesc sa mananc nimic ... plang si plang ca daca bb nu e ok ... O revad pe faimoasa doamna doctor care nu mi-a vazut chistul vreo 3 ani de zile la controalele mele de rutina (sunt eu o fixista in ceea ce priveste mersul la control, prefer sa merg eu decat sa fiu dusa), il revad pe celalalt medic faimos care mi-a facut internarea acu` vreo 2 ani pentru histerectomie partiala fara macar sa incerce un tratament si ma simt mandra si-mi vine sa le tai gatul amandurora. Noroc cu medicul meu care mi-a dat o speranta si o sansa. Era groaznic cand veneau asistentele sa asculte inima bebicai si nu o gaseau ... hopa ... e pelviana ... cautam ! Huhhh, se aude ! Trece vinerea, trece sambata (elimin dopul gelatinos), vine duminica. Toata ziua am dormit. Vine seara. Parca ma simt rau. Dar poate e normal. Emotiile. Este miezul noptii si nu reusesc sa dorm .. poi da, cine doarme ziua … ma simt constipata si aiurea. Merg la asistente. Le intreb daca pot sa-mi dea ceva ca ma simt tare aiurea. Le apuca rasul si ma trimit la culcare. Cotizez si le rog sa asculte inima bebicai si sa vedem la ecograf. Au devenit amabile ... Inima bate, vad si aud. E ok. Ma intorc in salon, doar nu fac scandal aiurea. Nu sunt eu isterica ! Cat curaj pe mine. Dar tot rau ma simt, nu pot dormi. Am amortit de cat am stat pe partea stanga, mai stau pe dreapta, dar nu mai am loc de mine insami. Mi-e rau. Ma intorc la asistente, le rog sa sune la medicul de garda. Ah, nu se oboseste sa urce, imi dau fetele un supozitor cu indometacin. Se face ora 3. Eu la fel de aiurea ma simt. Ma dureau salele. De la ce ?! … Merg la asistente, mergem la ecograf, inima bebicai e ok. Ma linistesc. Se face ora 6. Acum se face treaba serioasa. Ma simt RAU. Vreau sa vina medicul de garda. Obosita si franta de atata somn, soseste o doamna doctor. Ma intreaba daca am contractii … eu habar nu am ce este o contractie, nu am nascut nicodata … Se uita la burta mea si-mi zice ironic ca nu am nimic. Ma urca pe masa … si le cheama si pe cele doua asistente sa vada nu stiu ce … eu le intreb ca ce naiba vad ?! … Nimic, liniste. Mi se spune sa cobor si sa-mi iau urgent bagajele sa urc in sala de nasteri … Sunteti nebune ? Bebe e pelviana, ce sa caut eu acolo ??? E doar 16 august ... nu 26 ... Vad ca se repede la telefon si-l suna pe medicul meu. Doamne, ce se intampla ??? Nu apuc sa ies din cabinet ca ma ia o durereee … aoleu … burta mea … ce e astaaaa ??? Se uita la mine asistentele: e o contractie. Nuuuuuuuu, nu trebuie, peste 10 zile e momentul. Da, ca le si interesa. Ma i-a una dintre ele de mana, ma conduce in salon, il sun pe sot si-i zic sa vina urgeeent. Ajunge domnu` foarte repede si zambeste ca la publicitatile de pasta de dinti. Doamne ce-mi vine sa-i trag unaaa !!! Se uita la mine, zambeste si ma pupa intrebandu-ma daca sunt bine si cum ma simt in postura de viitoare mamica. Vaaai, daca as avea un pistol … Suntem in lift si iarasi o contractie. Ce naiba, e prea repede zice asistenta. Imposibil. Mda … mie imi zice ??? Ajungem la etajul 4. Aici mai erau mamici. Heheheeee , nu sunt singura disperata. Intram inauntru, ma preia o alta asistenta. Inca o contractie. Abia apuc sa iau aer. Si incepe asta sa urle ca daca nu trag aer cum scrie la carte bb nu primeste oxygen si e grav. Atat de tare m-am speriat incat mi-am amintit de toate filmele si emisiunile pe care le vazusem si am inceput sa inspir pe nas, sa expir pe gura, ce mai, ca la carte. Se uitau astea la mine ca la o nebuna. Trebuie sa urc pe pat. Vrea sa monitorizam bataile inimii bebicai ... as vrea sa-i spun unde este inima bebicai … deasupra ombilicului meu … sa nu mai caute si asta ca tampesc … imi urla ca-si stie meseria … si cauta si cauta si nimic. Doamne, imi vine sa o strang de gat pe dobitoaca, se face ca nu aude ce-i zic, sa caute deasupra ombilicului meu si ea evita intentionat locul. Dar vede ca am dreptate. Doamne, de ce nu am un pistol sau ceva sa-i trag in freza . Inca o contractie. Insisp, expir … huhhh … dar doareee … Si simt ceva !!! Iese ceva … mi s-au rupt membranele. Ce senzatie placuta, calda ! Imi urla din nou sa ma ridic … Sar in picioare si … aceeasi senzatie … parca as desface o sticla de sampanie (la ce-mi sta gandul) … inca o tura de apa calda. Si soseste medicul meu. Inca o contractie. Asta a durut rau si e si lungaaaa ... Se uita la mine … si-mi zice sa fug cu el in sala de operatii … el vede ceva … parca un piciorus … Asta glumeste sper. Si ma simt rau de tot. Panicata, mi s-a dus si apa, gata, vine bb, e clar. Intru in sala, inca o contractie si-mi vine sa imping dar ma atentioneaza medicul ca nu care cumva sa incerc asa ceva nici prin gand … Asta stie ce gandesc, e clar … Urc pe masa si vine o asistenta, ma inteapa de vreo 3 ori, ca sa nu uit ca unde sunt, dar vena mi-o gasise doar medicul anestezist. Sunt salvata. Mai intra doamna medic de garda si inca un medic sa vada cum se rezolva si problema mea cu chistul ... Apucasem sa ma uit la ceas era 6 si ceva … Si gata.
Ma trezesc zambind si-l vad pe sotul meu ca-mi zambeste si-l intreb daca are tot ce-i trebuie, daca e sanatoasa, daca e bruneta. Daca e fetitaaa ??? Daaa, nascuta la 6,40, scor Apgard 9/10, iar eu am iesit din operatie la 8 si ceva ... Ma mai trezesc odata si cer dimensiunile: 3700 gr, 57 cm. A doua zi o asistenta mi-o aduce pe Giulia: Doamne, era atat de frumoasa si bruneta si lunga si imbracata in salopeta roz. Nu-mi venea sa cred ca am un copil atat de frumos, atat de perfect. Nu ma puteam opri din zambit. Eram atat de mandra. Medicul ma anunta ca operatia a reusit, ca sunt ok, desi mi-a mai ramas un singur ovar. Am stat in spital cele 7 zile, fara sa avem probleme nici eu nici bb, nu am avut nici o durere si m-am refacut repede, am alaptat din a 3-a zi fara probleme. Probabil a ajutat si felul pozitiv in care gandeam.
Sunt mama !!! Si tu esti tatic, ii spun sotului !!! A meritat sa speram, a meritat sa riscam … Cineva acolo sus ne-a aratat ca este posibil orice.
Azi Giulia are 3 luni, o saptamana si 5 zile implinite ! Este cea mai frumoasa fetita din lume, cea mai mare minune din viata noastra ! Cine nu crede, sa se uite la pozici !


Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Draga mamica lui Julia Felicitari pentru frumoasa Jiulia si ca sa cred ca este asa de frumoasa cum ai spus tu m-am uitat si la pozici si este o frumusete mica si bruneta si lunga exact cum ai spus tu .
Sa iti traiasca sa creasca mare si sa fie sanatoasa.

Multe felicitari si imi pare rau pentru tine ca ai ramas cu un singur ovar.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-

POZNE la 11 luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

daria, m-ai facut sa plang... ce frumoasa povestea ta!
sa-ti traiasca minunea mica si sa fiti fericiti!


marcela si alexandra lia
http://community.webshots.com/user/vrabiuta9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Daria, sa-ti traiasca minunea mica Giulia si sa-ti aduca numai bucurie. M-am emotionat tare mult citind povestioara ta, si mi-am reamintit ce inseamna primele momente de mamica. Desi sunt inca vii in mintea mea, mi se pare ca a trecut o viata de la ele. Caci fiecare zi e umpluta de ceva nou, un zambet, un sunet, un gest.
Giulia multe bucurii in viata scump puisor brunetel si frumos foc, si sa o faci pe mami a ta fericita.
Liliana si Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Giulia cea mai frumoasa fetita din lume!
Si pe mamica ei curajoasa!

Rodica si Stefan-Daniel
http://community.webshots.com/user/stefandaniel10
http://www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Sa-ti traiasca papusica.
Multa sanatate si fericire!!!!!!!!!!
Pupici,leoaicelor!

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Felicitari pentru micuta Giulia! e o dulceata de copil!

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

da, da, frumoasa poveste, frumoasa fetita si frumoasa mamica. ce mai, m-ati emotzionat! Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va traiasca puiutzul!

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Bravo,bravo,bravo, de o mie de ori bravo pentru asa dulceata de fetita.Nu stiu de ce dar asa ce mi-a in suflet copila ta! Sa ai grija de ea si s-o faci mare ca frumoasa e oricum.

Ema si Ricardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Multumim frumos !
Eu cred ca toti copii din lume sunt foarte frumosi si toate mamicile si taticii lor sunt niste parinti minunati !

Sanatate la bebici, mamici si tatici !!!

P.S. Ema ... ! Poate treceti prin Oradea si nu dati un semn ...

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

voi sinteti din oradea? uaaaaau, si io, da' acuma-s departe, departe... si deja de aproape 10 ani...

sa va traiasca minunea, frumoasa-i foc, ptiu pe ea, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea toata viata!

mona si lia (24.04.2004)

www.seansimon.com/november2004.htm" target="_blank">poze SUPERproaspete
poze lia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">nasterea liei

Mergi la inceput