Dureri de burta la ciclu!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Mai fetelor,

Dureri de burta,spate si cap am si eu la ciclu,

insa tocmai acum citesc o carte despre dezechilibrele hormonale, ocazie cu care am aflat ca durerile sunt o consecinta a lor. De fapt uterul este bombardat de cele mai multe ori cu esterogen in excess si progesteron mai deloc, si asa apare endometrioza, o cauza de infertilitate, si din cauza asta apar si fibroamele.
Endometrul este captuseala uterului.
Endometrioza da dureri la ciclu.
Pentru fetele din USA si Ca, nu stiu daca si in Ro. se poate sa gasiti cartea What your doctor may not tell you about premenopause.
Premenopausa inseamna in termenul descris in carte perioada dintre 30 si 50 ani.

Este excelenta nu vreau sa-i fac publicitate, insa e foarte utila ptr. femei, invatati sa traiti sanatos fara medicamente in special antic. nu sunt deloc bune.

Am aflat si eu de ea dupa mai multe probleme, va recomand sa o cititi fetelor.

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Mai fetelor,

Dureri de burta,spate si cap am si eu la ciclu,

insa tocmai acum citesc o carte despre dezechilibrele hormonale, ocazie cu care am aflat ca durerile sunt o consecinta a lor. De fapt uterul este bombardat de cele mai multe ori cu esterogen in excess si progesteron mai deloc, si asa apare endometrioza, o cauza de infertilitate, si din cauza asta apar si fibroamele.
Endometrul este captuseala uterului.
Endometrioza da dureri la ciclu.
Pentru fetele din USA si Ca, nu stiu daca si in Ro. se poate sa gasiti cartea What your doctor may not tell you about premenopause.
Premenopausa inseamna in termenul descris in carte perioada dintre 30 si 50 ani.

Este excelenta nu vreau sa-i fac publicitate, insa e foarte utila ptr. femei, invatati sa traiti sanatos fara medicamente in special antic. nu sunt deloc bune.

Am aflat si eu de ea dupa mai multe probleme, va recomand sa o cititi fetelor.

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Culmea , pe mine m-a durut mai tare cat timp am luat anticonceptionale in rest aproape insesizabil . Cel mai tare m-a durut pe la 13 ani cand am avut primul ciclu , efectiv ma tavaleam pe jos de durere si eu ziceam ca de la icrele pe care le mancasem mai devreme :)) asa ca am luat triferment , fara nici un efect normal .
Aveam o colega de camera in facultate care folosea ceai de galbenele sau de lemn dulce .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_sonyei spune:

Si eu am trecut prin asta dar, dupa o perioada in care am lesinat pe strada, am gasit o asistenta draguta care avea aceeasi problema (chiar mai grava - ca venea salvarea in fiecare luna la ea)si care mi-a recomandat sa iau cu o zi inainte, seara, inainte de culcare o aspirina ; sau daca am uitat sau nu am un ciclu regulat, chiar atunci cand mi-a venit sa iau 2 aspirine si atat... si vreau sa zic ca a mers din prima luna cu toate ca nu am nascut (si eu am uter retrovers... sunt curioasa cum va fi acum, dupa nastere)...

Mama Criss si Bebe Sonya-Alexandra (28 iulie 2004)
-------------------------------------------------
Fi fericit in fiecare clipa caci viata e scurta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Da...asta e paradoxul...ca ,cu toate ca si nurofenul sau rupanul contin ibuprofen...nu-mi trecea cu ele...cu padudenul nici nu simt ca am ciclu...poate e valabil doar la mine:)
Intr-adevar e bun si vidanul si aspirina luata cu o zi inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessic spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Dragelor, am citit toate mesajele voastre... Am gasit atatea medicamente enumerate pe aici, incat acum e un talmes-balmes in capul meu. De unele stiam si eu cu ce se ocupa, despre altele abia acum ma voi interesa mai mult. Sincer, nu cred ca pastilele de orice fel, supozitoarele, injectiile sau orice altceva fac sa treaca durerea asta.... Poate doar o amelioreaza, dar sa nu te mai doar chiar deloc, mi se pare ca e imposibil. Despre mine, ce sa va zic? Eu cu Algocalmin-pastile ma mi pun pe picioare in perioada critica...
Si am o prietena care sta doar in pat si plange incontinuu de durere, vreo 4-5 zile cat e "bolnavioara". Pentru ea, singura salvare de ameliorare partiala si temporara a durerii, o reprezinta un paharel de rachiu (tuica, palinca) , luat zilnic.... Zice ca o amorteste... A incercat si cu medicamente de-a lungul vremii, dar nimic de bine, ba uneori, zicea ca parca are dureri si mai mari.
Cine sa mai stie unde se afla adevarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessic spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by jessic

Ralnied1, ce sa spun? Intr-un fel ai si tu dreptatea ta... Asta-i partea mai naspa, ca parca nu iti vine sa te faci cobai pt orice reteta citita pe internet. Dar pana nu le incerci, n-ai de unde sa stii daca or sa te ajute sau nu. Eu una m-am luat dupa o colega de clasa. Ea mi-a spus de pastilele astea, asa ca am intrebat-o la ce doctorita a fost si m-am dus si eu tot acolo. Mi-a dat acelasi tratament. Inainte de asta nu imi trecea cu nimic. Am incercat si algocalmin (cate doua odata) si niste pastile frantuzesti, ceva gen contre doleurs (?) si n-au avut absolut nici un efect. Aveam insa prietene care spuneau ca le trece asa. Deci cred ca depinde de fiecare. La un moment dat am vrut sa renunt la pastilele astea, adica 1 fasconal + 2 piafen, pt ca sunt tare oribile la gust si parca nu puteam sa le mai inghit (eu le sparg in dinti ca sa se dizolve cat mai repede si sa imi protejez si stomacul). Ca urmare, am incercat in State sa iau doar un Piafen sau sa iau Midol -niste pastile care se vand pe aici, dar fara efect. Asa ca tot la formula veche m-am intors. In ultima vreme vad ca e de ajuns sa iau doar Piafenurile, dar un pic tot se simte durerea. Insa daca le iau pe toate trei nu mai simt chiar nimic, cred ca amortesc cu totul. Ca efect secundar imi apare o stare de somnolenta cu care nu pot sa lupt, asa ca ma culc de fiecare data. Poate si asta ajuta, faptul ca stau un pic linistita.
In fine, incearca si tu, poate ai noroc si isi fac efectul si la tine si scapi si tu de cosmarul asta. Inca ceva: eu le iau imediat ce simt ca incepe sa ma doara burta, nu astept pana sa ajung la durerile alea crancene pt ca dureaza cam 40-45 de minute pana isi fac efectul si nu am chef sa sufar atata timp. Mult succes celor care vor sa incerce si sper din toata inima sa dea rezultate, asa cum a fost si la mine.




La inceputurile mele... nu simteam mai nimic--referitor la durere. In timp, dupa ce am mai crescut, au inceput sa apara si problemele, la inceput mai putin, apoi tot mai dese si mai pronuntate. Eu mi-am inceput viata sexuala pe la 23 de ani si vreo 6 luni (tarziu, dupa unii, numai bine dupa altii!). Dupa aceea, am constatat ca durerile au inceut sa fie de mai mica intensitate si durata. Si chiar au ajuns oarecum suportabile, incat nu mai luam nici o pastila. De un an insa, au luat-o de la capat. Uneori mi-e atat de rau, alteori imi trece repede. Doar ca acum apar si dureri de cap insuportabile, senzatie de greata, amorteala in tot corpul, ameteli... Repet insa: nu de fiecare data. Cateodata da, alteori nu.
Chiar ma intrebam si eu daca dupa ce voi avea un copil, imi va mai trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsel spune:

Si eu am dureri de burta, de spate, dar la mine nu au aparut de la inceput. Totul a inceput cam la un an si jumatate de cand mi-a venit CM prima oara, dar a fost atat de urat- cu greturi, varsaturi, lesinuri, nici nu puteam sa ma dau jos din pat.
O lunga perioada de timp am avut dureri cumplite, timp in care nimeni nu se putea intelege cu mine ( nici macar eu ). Dar acum, sa fie vreo doi ani, totul a inceput sa se calmeze ( sa nu-i fie de deochi )si nu am nici o explicatie pt. asta. Anticonceptionale nu iau ( am avut probleme urate cu stomacul ), tratamente hormonale nu am facut, bebe inca nu am, asa ca ameliorarea durerilor nu mi-o pot explica.
Durerile mai exista, uneori sunt mai puternice, alteori mai slabe, (sunt luni in care nu ma doare ninik, nimikutza), oricum sunt suportabile, si le am doar in prima zi ( pana acum le aveam cam 3-4 zile ). Le calmez cu algocalmin pastile sau mai nou, cu paduden, care si la mine face minuni. Sunt singurele pastile care ma calmeaza, si desi am alergie la ibuprofen ..... cu padudenul nu am nici o problema
Sa auzim numai de bine,
Marcela

Mergi la inceput