Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

ce este taurina?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana
Membru de barza

USA
Aleea Fericirii

11536 Mesaje
12 Prieten(i)

Trimis la - 24/11/2004 :  12:21:47 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat

ce este taurina?

I-am luat si eu lui David lapte Prima Crestere de la parmalat, am citit de la voi ca copiii ii accepta cu placere.
Ce nu ma dumiresc eu acum, este ce este taurina pe care o contine acest lapte? Ce efecte benefice are de au pus-o in laptele pentru copii sau ce efecte nedorite are?
Din cate imi aduc aminte si energizantele contin taurina?
Au copiii nostrii nevoie de energizante?
Cineva imi spunea ca creeaza dependenta, asa este?

Sinzi si David
The best of David, new
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Freia
Freia
membru senior

Romania
3444 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  12:46:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiFreia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Freia un Mesaj Privat
sinzi.. dr lu fimea zicea ca e buna pt copii, nu e in cantitati mare in lapte. E adevarat ca am datr divada de ignorantza neincercand sa dezbat subectul red bull vs Parmalat.. in sensul ca mi-a interzis sa beau in sarcina pt ca are taurina si altele.. dar pt fimea e buna, in parmalat ce-i drept.. dar tot taurina e.

Asa ca am pus si eu intrebarea mai departe si astept raspuns.

Freia si Alexa
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Cristina_C

Donator  Mos Nicolae 2011
 Germany,
8099 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  12:50:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
Taurina este intr-adevar energizant, insa probabil ca intr-o cantitate foarte mica asa cum este cea din lapte nu este daunatoare pentru copii. Totusi eu am unele dubii: in Germania laptele gata preparat la cutiute marca Bebivita continea intr-un timp taurina, apoi au schimbat ambalajul si au revenit si asupra continutului: din cel nou taurina lipsea, asa ca s-ar putea sa fie ceva in neregula. In afara de Bebivita care avea taurina ( in varianta veche), in Germania si laptele de la Nestle, Hipp, Milumil si Humana sunt tot fara taurina. Daca as fi in Romania i-as da copilului nestle Junior -presupun ca asta n-are. Daca ai de unde alege, da-i mai bine fara taurina.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Editat de - Cristina_C on 24/11/2004 12:52:41
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana
Membru de barza

USA, Aleea Fericirii
11536 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:00:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat
Nu am gasit pe net nimic concludent despre taurina, dar am inteles ca o folosesc cei care fac culturism...sau ceva de genul asta...
Totusi, multe formule de lapte praf o contin (similac)

Taurina se mai poate folosi ca antioxidant si ca un mijloc de reducere a colesterolului. Folosita impreuna cu Glutamina ajuta muschii sa se refaca rapid si sa creasca dupa antrenamente intense.
Aminoacizi liberi cu nivel crescut al taurinei(rol important în dezvoltarea creierului și rol de substanță neurotransmițătoare sau neuromodelatoare în creier și retină) și acidului glutamic.

Sinzi si David
The best of David, new

Cristina_C

Germany,
8099 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:03:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by sinzi_ana

Totusi, multe formule de lapte praf o contin (similac)

Similac, Parmalat... si mai care?

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
papadie
papadie
Umbra unui neuron

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru diana
 Saint Croix
6154 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:04:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
quote:
Originally posted by Cristina_C

Taurina este intr-adevar energizant, insa probabil ca intr-o cantitate foarte mica asa cum este cea din lapte nu este daunatoare pentru copii. Totusi eu am unele dubii: in Germania laptele gata preparat la cutiute marca Bebivita continea intr-un timp taurina, apoi au schimbat ambalajul si au revenit si asupra continutului: din cel nou taurina lipsea, asa ca s-ar putea sa fie ceva in neregula. In afara de Bebivita care avea taurina ( in varianta veche), in Germania si laptele de la Nestle, Hipp, Milumil si Humana sunt tot fara taurina. Daca as fi in Romania i-as da copilului nestle Junior -presupun ca asta n-are. Daca ai de unde alege, da-i mai bine fara taurina.

Cristina

Humana ARE taurina. Eu am vrut sa skimb laptele copilului exact din acest motiv...din pacate nu a acceptat nici o alta marca:( Bebivita n-are, da pe-ala nu-l vrea.
sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana
Membru de barza

USA, Aleea Fericirii
11536 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:09:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat
am mai gasit niste linkuri interesante:
http://www.mercola.com/article/children/taurine_infants.htm
http://www.ivillage.co.uk/pregnancyandbaby/baby/feedbaby/qas/0,,29_159265,00.html

http://www.innvista.com/health/nutrition/amino/taurine.htm

Pare un element important in nutritia copilului mic.

Sinzi si David
The best of David, new
sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana
Membru de barza

USA, Aleea Fericirii
11536 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:11:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat
si milumil are taurina (nu stiu care dintre ele (1,2 sau 3)

Deficiente de taurina:Deficiency symptoms include: deterioration of bile salts formation, decreased cholesterol solubility and protein uptake, epilepsy, decreased vision, and decreased osmotic control of calcium and potassium levels in the heart.

Supradozaj de taurina:Toxicity symptoms include: decreased cell membrane integrity, GI pain, gallbladder deterioration, cardiac arrhythmias.

Sinzi si David
The best of David, new

Editat de - sinzi_ana on 24/11/2004 13:15:26
Freia
Freia
membru senior

Romania
3444 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:15:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiFreia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Freia un Mesaj Privat
in cartea lu Ciofu de pediatrie scrie asa:

taurina este un aminoacid esential pentru prematur
taurina nu poate fi sintetizata de echipamentul enzimatic al prematurului
taurina se adauga in formulele de lapte pentru prematur
taurina se gaseste in cantitate mare in laptele uman

Freia si Alexa
sinzi_ana
membru veteran sinzi_ana
Membru de barza

USA, Aleea Fericirii
11536 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:17:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite sinzi_ana un Mesaj Privat
Deci e buna taurina? E ok sa le dam lapte cu taurina?
din cate am inteles, e chiar esentiala...sau nu am inteles bine?

Sinzi si David
The best of David, new

Cristina_C

Germany,
8099 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 24/11/2004 :  13:21:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by papadie

Humana ARE taurina. Eu am vrut sa skimb laptele copilului exact din acest motiv...din pacate nu a acceptat nici o alta marca:( Bebivita n-are, da pe-ala nu-l vrea.

Scuze daca are, dar Hipp, Nestle si Milumil - Folgemilch - formula de continuare (3) sigur n-au - le am in casa si m-am uitat pe ambalaj. Despre Humana am presupus doar, nu-mi aminteam exact.

Cristina
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com