Cununie civila - cadouri

Cununie civila - cadouri | Autor: Soleil

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de parerile voastre. Sambata trebuie sa mergem la o cununie civila (urmata doar de o masa la un restaurant, deci fara cununia religioasa - nunta).

Ce am putea oferi cadou?
Problema este ca cei doi vor pleca din tara peste 1 luna, deci pica din start chestiile "de casa" - electronice, electrocasnice, decoratiuni interioare, etc.
La haine sau asemenea nu ma bag ca mi-e teama sa n-o dau in bara.

Deci, ce mai imi ramane?
Ne gandeam sa le oferim direct o suma de bani, dar nu stiu daca se practica asa ceva la cununiile civile...

Si cam ce valoare au cadourile in cazurile astea? Sau suma de bani cam cat de mare sa fie?... (Sunt complet debusolata, n-am mai fost pana acum decat la nunti unde era totusi cat de cat clar ce dai si cat dai...)

Problema 2: habar n-am cu ce ma imbrac . Adica fusta sau pot sa imi pun pantalon? (ma gandesc la gerul de zilele astea...)

Multam' de ajutor!

Pupici pufosi!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu zic bani si ceva simbolic, ce sigur vor lua cu ei.

o icoana, poate o carte deosebita ...

ceva mic, oricum

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)

gasca MAO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sincer, nu ma prea pricep deloc la partea de cadouri, dar eu zic ca depinde in mare masura si de ei, ce gen de oameni sunt. Tu ii cunosti mai bine, daca crezi ca's genul "materialist" le poti da bani, dar sincer mie nu prea-mi place sa dau bani cand merg la asemenea evenimente. Mai bine le iei ceva simbolic, asa cum zicea si Anca sau daca chiar vrei sa le iei ceva valoros, gandeste-te la chestii marunte (care pot fi transportate in afara), de exemplu un ceas de mana pentru fiecare, eventual gravate cu numele lor.

Cat despre haine, parerea mea...merg pantalonii fara nici o problema.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

Buna Soleil, noi la cununia civila am primit cadouri ( ne sunt f. drage, iti amintesti cu placere de clipele minunate cand le vedem ) , dar am primit si banuti ...si stii cum e ,banii cum vin asa se duc ..asa ca nu am ramas cu nici o amintire. un cadou il tii minte toata viata . Sfatul meu : am vazut in mall .cand intrii din parcarea subterana , este un magazin cu decoratiuni ...o sa gasesti acolo o carticica care arata super frumos si se numeste " un Dar pentru mireasa " mi-e mi-ar fi placut f.f.f.f mult sa primesc asa ceva + le faci o poza cand se saruta in starea civila si te duci sa la imprimi pe o fata de perna , pe o canitza si pe tricou. eu zic c-o sa le " transporte " cu placere .

http://community.webshots.com/user/serenaxx100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Noi le-am facut cadou unor prieteni ce traiesc tocmai in Singapore o colectie de cd-uri cu muzica romaneasca:
Maria Tanase
Ileana Sararoiu
Gica Petrescu
Taraful din Clejani
Enescu

dar si

Pasarea Colibri
Phoenix
Voltaj
Zdob si Zdub
Ada Milea

E o idee!
In strainatate tot ce tine de Romania este f. apreciat chiar si de catre romani.

Altei prietene care traieste in Franta eu i-am cumparat o ie f.f. frumoasa. Gasesti asa ceva la orice magazin de artizanat.

Despre cum sa te imbraci: cum te simti tu bine. Fusta, pantalon, tot aia este din punctul meu de vedere.

Petrecere frumoasa!

Adriana - mamica lui Rares (13.02.2004)

Album Rares 1
Album Rares 2

Bebelusi ian.-febr. 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaviB spune:

hop si eu cu un rs.

Noi de exemplu am facut anul acesta in vara botezul in Ro si aceleasi problema s-a pus si la noi , defapt la invitati. Ce sa ne dea, bani sau cadouri (haine,obiecte de uz la bb-u), problema fiind tot transportul.(dupa 3 sapt ne-am intors aici in Germania)

Vreau sa -ti spun ca eu am fost intrebata ce prefer si am spus tuturor BANI. (desi mai bucuroasa eram sa nu-i fi pus pe niciunii la cheltuieli insa....cu mana goala nu-ti vine nimeni)

Am avut pliculetze si fiecare cat mi-a dat a fost bine multumitor iar acu (dupa ce am transf in euroi) cand ii iau ceva Hannei iau din banii aia si chiar sapt trecuta ne-am imbogatit cu un scaun din acela inalt de masa pt bb-i si i-am luat din banii de la o prietena si de cate ori o pun pe cocolina in scaun imi spun: "asta e de la Mooooniiiiiiiiiiiiii!"

Deci parerea mea e ca si daca dai bani , personele in cauza isi pot lua un lucru pe placul si dorinta lor, tinand cont cu finantzele cui si l-a luat.

BAfta si.....referitor la ce sa imbraci, eu zic ca poti fi eleganta si cu pantaloni si cu fusta principalul sa fii comoda

pusi si asteptam decizia

Lavinia-mama si micutza Hanna ( 16.04.2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Eu zic ca daca iti permiti sa-i intrebi ce prefera :bani sau cadou.
Cred ca daca pleaca din tara e mai bine sa le dai bani, le sunt mai folositori. E drept ca e frumos sa le dai ceva sa le aminteasca de tine, dar cand ajungi intr-o tara straina e bine venit si ultimul banut!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Si noi am plecat din tara imediat dupa nunta si-au ramas acasa o gramada de filtre de cafea,prajitoare de paine,lenjerii de pat,portelanuri si alt chestii "casnice".Bani n-as zice!Suma ar fi infima peste hotare si nu raman cu nimic.Cele mai dragi cadouri si singurele pe care le-am luat cu mine:o icoana de argint si niste tricouri imprimate (pe fata cu mine si Flavius si pe spate cu cumnatul si sotia).Eu sunt pentru cadouri personalizate si practice (un ceas mai bunicel inscriptionat,o tabachera de argint,daca sunt fumatori,un album frumos in care sa-si puna pozele de la nunta),mai ales daca sunteti prieteni buni si-i vor aminti de voi.Sau niste albume frumoase despre Romania.Eu mi-am dorit foarte mult asa ceva dupa ce-am ajuns aici.
Petrecere frumoasa!

PS Un pantalon elegantel cu o bluza mai sexoasa si niste pantofi cu toc super-inalt..



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Flaviana,
si noi tot asa ma plecat din tara la o luna dupa nunta. Daca sunt crediniciosi sunt si eu de parere ca s-ar bucura mult de o iconita mica si frumoasa. Noi am primit iconite si tare ne-am bucurat de ele. Sau un tablou mic si frumos. Noi ne-am adus tablouri, chiar daca nu de la inceput, dar cu fiecare drum in tara am mai adus cateva.
Eu nu sunt adepta ideii cu ceasuri... ceasurile, daca nu sunt grozav de bune se strica si salut. (or alea f. bune cred ca au preturi astronomice in Romania). Dar o iconita, un tablou le vor ramane intotdeauna amintire.

Distractie placuta la petrecere.

Simona, Mia si Lucas (25 Martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Subscriu si eu la ce a zis Simona, o iconita, un tablou ceva care sa il poate duce cu ei. Banii asa cum a zis Veve, dupa ce ii transformi suma va fi destul de mica pentru strainataturi.
Eu zic ca poti sa iei si pantaloni, pantofi si o bluzita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Noi am primit bani,dar doar de la tatal meu si de la fratele meu,in rest prietenii au strans intr-un plic o suma modica si ni l-au dat.Soacra-mea cu fratele mai mare al sotului,ne-au dat un set de vase si unul de oale de inox..Oalele le-am luat,ca erau mai mici,insa setul nu l-am luat ca n-aveam cum sa-l caram pe tren pana in Bucuresti.I l-am dat acum fratelui meu ca tot s-a mutat la casa noua si n-avea.Noi cu banii de la tatal meu si de la fratele meu ne-am dus la mare.
Insa poti da si cadouri mai mici ce pot fi transportate,un ceas,lantisoare cu diverse pandative,eventual gravate cu numele lor ori cu data casatoriei,un cd-player,o pernuta pe care pui o poza de-a lor(se fac in Unirea),ori poate ceva ce au nevoie,poti sa-i tragi un pic de limba..cine stie?poate obtii ceva informatii referitoare la ce si-ar dori.
Pupici cu lipici.

Mergi la inceput