Cum scapam de purici?

Cum scapam de purici? | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Sunt disperata.
Acum 2 saptamani, dimineata, David avea pe piciorul stang vreo 30-40 de bubite ciudate. Pediatra mi-a spus ca sunt muscaturi de purice, mi=a dat un unguent si un antialergic.
Mi-am adus aminte ca seara am fost in parc, s-a jucat mult prin frunze si a adormit pe drumul spre casa. Nu i-am mai dat pantalonasii jos (mama inconstienta) de teama sa nu il trezesc, asa ca ce o fi fost, banuiesc ca a ramas in pantaloni si l-a ciupit toata noaptea.
Problema este ca desi au trecut 2 sapt, bubitele se vindeca foarte incet (se facusera foarte urate!) si tot mi se pare ca parca are altele noi, dar tot in aceiasi zona, pe picior. Sunt foarte multe si nu pot sa le numar.
Am spalat toata lenjeria, si ursuletul cu care doarme, am aspirat tot, si colturi si sub mobila, si tarcul.
Acum parca mi se pare ca ma ciup si pe mine...dar nu vad nimic...nu ii vad.
Daca ar mai fi purici, cum ii prind? Cum ii omor? Cum pot sa fiu sigura ca am scapat de ei?
Acum parca ma mananca pe mine numai cand ma gandesc la ei...

Sinzi si David
The best of David, new

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vlada spune:

Dar sunt numai pe piciorus ?
Acum vreo 3 saptamani ii aparusera si lui Vlad niste bubite si cum tocmai se jucase cu niste pisicute in fata blocului ,ne-am speriat crezand ca sunt purici. Culmea este ca imi aparusera si mie, dar lui tati nu.Si cum nu mai aveam rabdare pana in ziua urmatoare cand mergeam la pediatru, am tras o fuga la o farmacie veterinara. Doamna f. draguta ne-a linistit spunandu-ne ca sigur nu sunt ciupituri de purici, dar am insistat s stim si cum am putea scapa pt. orice eventualitate... si ne-a zis ca exista o solutie speciala pe care o aveau, cu care trebuie dat in casa o data pe saptamana,timp de mai multe saptamani, numai ca este periculoasa si bebe trebuie mutat sau in cel mai rau caz stat permanent cu ochii pe el... A doua zi am fost la doctor si...facusem amandoi urticarie !
Poate este la fel si in cazul vostru, tinem pumnii !!!

Andreea si Vlad
Iubirea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Si eu am problema asta cu puricii. De vreo sapt are pe picioare niste bubitze mici, dar doar jos, spre laba piciorului. Dar am gasit 2 pe picioare la mine si unul pe jucariile de plus. Am aspirat, am sters, etc. Chiar ma gandeam sa deschid un subiect pe tema asta. Noi cred ca i-am luat de afara... ca alta explicatie nu am. Nu avem animale in casa.
Maine merg la farmacia veterinara sa vad ce solutie imi dau oamenii aia.

Ileana, lui Luca(2 octombrie 2003)

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nu cred ca e urticarie ca si-ar fi dat seama pediatra nu?
Oare sa mai merg o data cu el la pediatru?

Sinzi si David
The best of David, new

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina chiriac spune:

Draga mea sinzi_ana,si noi am patit-o asta vara cind tot asa ii aparuse baietelului cel mare niste bubite din astea,piscaturi de pureci.In general astia nu prea rezista la curatenie,si sper sa dispara,daca cumva or mai fi prin casa.Ce sa faci cu atitia ciini si pisici!Intradevar sa sti ca si lui Razvan tare greu i-au trecut.
MADY&DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rotty spune:

Draga sinzi_ana,
Ce poti face, daca ai cum sa il duci pe bebe de acasa pentru macar o zi sau doua, este sa cumperi de la o farmacie veterinara sau de la un cabinet veterinar o fiola de Neostomozan. Fiola se dilueaza intr-un litru de apa si o aplici cu un pulverizator prin zonele pe unde crezi ca au fost purici. Poate fi folosita si pe plantele sau peretii din curte primavara cand este invazie de purici si capuse. Noi am folosit-o cu succes.
Oana&Robert Mircea (30.01.2004)... si cateii de la care apare uneori aceasta problema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

noi am adus acasa de la catelul mamei mele un puricel... caruia ii placea la noi si nu mai vroia sa plece....am fost prima data la farmacie de oameni si am intrebat daca au ceva pentru purici...s-a uitat ciudat la noi si ne-a trimis la cea veterinara...am luat prima data o fioala pe care ne-a recomandata ca fiind foarte bune, dar micul nostru prieten era foarte rezistent si am mai trecut inca odata pe la farmacia veterinara si de data asta ne-a dat o sticluta pe care am dizolvat-o intr-un litru pe apa, farmacistu ne-a spus in 2 litri, dar noi am vrut sa fim siguri ca isi face efectu , am dat in toata casa cu aceasta solutie si uite asa am scapat de "micul nostru prieten"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

am patit si noi in urma cu 7 ani.... si am patit-o si acum.
In urma cu 7 ani, Andutu avea cateva luni. aveam in casa uncaine lup (cand m-am maritat cu sotul meu l-am luat cu zestre: catelulpe care nu puteam sa-l suport dar era in familie de vreo 10 ani). cumintica cateaua, iesea singura afara in fata blocului si se intorcea cu purici. avea Andu aproximativ 7-8 luni cand s-a trezit intr-o dimineata plin de piscaturi la care a facut alergie, in sensul ca s-a umplut de guguloaie. Cand s-a repetat figura peste vreo 2 saptamani, am scapat de catea. A luat-o sotul meu si a dus-o langa Bucuresti la niste prieteni la curte. Din pacate, a murit in scurt timp de dor.
Am scapat foarte greu de purici pentru ca numai femela inteapa, iar dupa ce sae hraneste destul se "odihneste" saptamani sau chiar luni dupa care iese si iar musca. plus ca face un pogon de ouo. (Ne-am documentat bine de tot atunci). Mai e o problema. Cand hiberneaza poate s-o faca oriunde iar solutia de care spuneti e de contact adica daca dai pe el bingo, daca nu l-ai nimerit ai dat degeama. Vestea buna e ca uneori mananca ca haplea si poate plesni.
Dupa sapatmani de chin am scapat de purici (pentru ca nu aveam doar unul).
Acum am patit-o iar. nu stiu de unde. Nu avem animale. Cred ca l-a adus soacra mea vineri la noi (se transporta foarte usor). Ea are langa ea un cabinet veterinar prin fata caruia trece ca sa iasa din bloc. Vineri a venit sa stea cu cel mic (care are varsta pe care o avea Andu acum 7 ani). Sambata dimineata Andu era piscat din cap pana in picioare si avea niste gugoloaie imense pe tot corpul si il manancxa de nu mai poate. este aceeasi reactie pe care a facut-o data trecuta. A ramas alergic si asa va fii toata viata.
Groaza noastra este sa nu pateasca si cel mic la fel. Inca nu am dat cu solutie ca e clar ca s-a ascuns daca a mancat atat. Asteptam sa vedem daca se mai scoala si din pacate, Andu este cobaiul. Poate o sa luam si solutie, inca nu ne-am hotarat.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

La farmaciile veterinare se gasesc fiole REGENT(50.000LEI) care se dizolva in 5 litri de apa(ca sa fie concentrata) si stropesti pe la geamuri,colturi si usi.
Nu are miros si nu pateaza solutia.

Mergi la inceput