Cum ne fardam ?

Cum ne fardam ? | Autor: Catan

Link direct la acest mesaj

Stiti sa va fardati frumos ,nu strident?In afara de un ruj , o pudra un dermatograf?Asa la domiciliu mai rapid cind avem bebei si sa fie ceva finut? Cum ne machiam ?Au vreo importanta anotimpurile?Pupici.Mie personal imi place culoarea verde si albastru dar nu intotdeauna e potrivita cu imbracamintea (eu am ochii verzi).Cind pun mov arat ca lovita de tren

http://community.webshots.com/user/catya106

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liris spune:

arunca un ochi aici daca ai timp si chef
http://www.maxfactor.com/studio/tips_face_foundation.jsp;jsessionid=pg-prodweb-b02-31%3A419e95fc%3Ac7bb067b9447bf

***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cind citesti,pare simplu.Eu nu ma pricep si sint rezervata,in sensul ca ma fardez extrem de discret.Mi-ar place ca o persoana calificata sa ma aranjeze.E o adevarata arta!Dintr-o "zmulta" poate face o printesa.Trebuie sa ai pe linga simt artistic si ochi pentru aranjatul culorilor.E incredibil cit de fin si subtil poate fi un machiaj de zi.Am asistat odata la o prezentare,cite trucuri pentru corectii ...M-a facut sa ma intreb cum arata in realitate vedetele.Posibil ca acea imagine perfecta sa fie data de un machiaj profesionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Si eu ma fardez discret.De obiei la ochi cu un maro sau bej,si pe buze nu ma prea dau cu ruj pt ca am buzele destul de subtiri si pt ca toate rujurile mi le-a acaparat fiica mea cea mare.


maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Or fi ele vedetele super cind sunt machiate, dar multe dintre ele arata graoznic uneori cindn nu sunt. In plus la film sunt date cu pudra gramada ca sa nu luceasca pielea, etc.etc... Ele isi permit apoi sa cumpere tratamente de fata din alea scumpe si creme de tot soiul ca sa-si refaca tenul dupa atitea pudre si fonduri. Dar noi? Asa ca mai bine mai rarur cu pudra si cu fond de ten , daca nu-i musai(cuperoza, ten f f gras). Farmecul natural iti va permite ca sa nu auzi cins stie ce "prietene" cum comentaeaza de indata ce nu te-ai fardat cu toate tricurile "Ai vazut-o cum arata?Saraca, parca a imbatrinit/fata umflata/ten aspru/pungi/cearcane/etc.etc". Asa stie toata lumea fata ta adevarat si nu trebuie sa stai zilnic o ora sa te machiezi. Ca actritele pina sunt machiate cam atita trebuie sa stea pina sunt aduse la standardul de vedeta stralucitoare!

Eu ma machiez simplu: ziua cu fard maroniu-gold (am ochii caprui) si ruj sau gloss de la maronic pina la culoarea prunei-rosu. Iar cu crema colorata (cum se cheam asta e romana, ca nu cumparam pe vremuri, aici ii zice getönte kreme) de nuanta fetei ma dau la ocazii speciale sau cind ies seara. Tot seara aleg din cind in cind si un fard mai inchis: gri, albastru inchis, verzui, maro inchis. Nu ma dau cu roz de exemplu ca par batuta sau obosita, nu merge cu tenul meu deloc.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Eu a optat pentur ceea ce zic eu minim: creion de buze, ruj, Perle bronzante in loc de fard de obraz( da un aspect mai natural, eu fiind bruneta) si pe care-l dau si pe pleoape.. si la sfarsit rimel.. ma conturaza si nu sunt nici prea incarcata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Nelipsita la mine este "sanatatea in obraji"; sunt blonda si fara fardul de obraz zici ca-s moarta de 3 zile. Apoi ruj/gloss (neaparat contur de buze). Astea-s nelipsite. Apoi, la ochi e discutabil (fctie de imbracaminte si chef: de la un strat de rimel si pina la fardarea pleoapelor; culori asortate cu rujul, respectiv imbracamintea, neaparat)!

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Machiajul de zi:rimel negru, anticearcan, la nevoie, ruj de buze si contur in nuante discrete, pudra bronzanta pt.culoare pe obraji.Tenul neaparat curatat, tonifiat si hidratat inainte de machiaj.Asta e rutina mea.Prefer rujurile mate, vara un lipgloss pt.mai multa stralucire.
Mona

"To see what is in front of one`s nose requires a constant struggle"(G.Orwell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Aveti vreo idee ce alte nuante de fard de pleoape s-ar potrivi ochilor caprui? pe langa albastru,mov, roz care imi displac de aceea renunt la fardarea pleoapelor, mi se pare ca nici o culoare nu ma avantajeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mona, depinde si de culoarea tenului tau. Daca ai tenul deschis, merg precis nuante de maroniu spre auriu si fac ochii si mai catifelati. Mie imi sta bine si cu un gri-albastru (asta pt ca pe tenul meu se vad vene si vinsoare, deci deja am o tenta de albastrui). Poti sa incerci fara nici un fard de pleoape dar cu o linie de tus pe care poti sa o variezi fie subtire, fie graosa a la anii 60-70.Uita-te la poze de artiste din acea vreme, ca sa vezi la ce ma refer. Sunt tare feminine !

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Eu de exemplu sunt pentru o fardare mai stridenta, asta pentru ca sunt cam alba de felul meu...ochii intotdeauna sunt cu dermatograf negru si rimel si cate odata, cand merg undeva mai pun si o nuanta, exclus maroul cu care imi sta groaznic Buzele date cu contur care sa fie o nuanta mai inchis ca si rujul...si binenteles ca ma dau si perle pe fata, asta cand am timp si chef

Claudia si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Raul

Mergi la inceput