ciclul la fetite...

ciclul la fetite... | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

fetele, iata ma in dotare cu o mindra de 11 ani... sa ne traiasca mie, tatalui si surioarei!!!
acu, auzind de cazuri cind le a venit ciclul in jurul acestei virste (+/- 1 an, iar transpiratia Ioanei devenind mai acida, ma tem ca sintem pe linga eveniment) va cer sfatul celor ce ati trecut prin asa ceva... ce tampoane se folosesc pt ele? trebuie sa iau ceva masuri speciale?
orice alta informatie mi ar fi de folos, ca eu am cam uitat de pe vremea mea si oricum nu se prea compara.. multumesc


http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Referitor la acest capitol,v-as ruga sa-mi spuneti:
-Cum le-ati explicat fetitelor despre acest EVENIMENT din fiecare luna?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Ce bine Tora ca ai deschis acest subiect;si pe mine mai interesa,dar mi-am zis ca e prea devreme ca sa cer informatii,cum pregatim fetitele si pe la ce varsta este indicat sa incepem cu sfaturile referitoare la subiect?Bianca implineste 7 ani in februarie,e cam devreme nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Si eu tareee as vrea sa invatz de la alte mamici cu experientza toate cele in aceasta problema. Nu de alta, da' si Corina mea are 11 ani, "pietricele" deja avem... I-am explicat, stie despre ce este vorba... Ramane sa vedem cum o reactziona cand se va intampla efectiv.

Madalina Leu
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu am uitat sa va spun ca Rebecca are doar 6 ani si pe mine ma framanta situatia,ca sa nu ma prinda pe nepregatite.
Mi se pare absurd sa vada CEVA si sa intrebe la alti(prietene,colege,bunici)sau mai grav sa se fereasca !!!

Noi suntem prietene,dar pentru ORICE exista un INCEPUT!(sper ca intelegeti la ce ma refer?).

Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Am avut un subiect tot aici in care s-au spus lucruri interesante despre cum sa le spunem si cand dar desi eu l-am deschis atunci nu mai stiu cum se numea.Poate isi aduce aminte cineva si da link ul.
Ideea oricum era ca trebuie sa le spunem cand sunt mult mai mici decat ne putem imagina ca este necesar sa stie. Asta pentru a nu ii surprinde nimic.

Despre tampoane-adica de care-si eu m-am intrebat dar inca nu stiu. Si despre scoala? Cum va face acolo sa se schimbe? eu nu-mi amintesc nimic. Cred ca era acum vreo 100 de ani.


mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Chiar e buna intrebarea Mariei,in sensul ca:
-Cum faci la scoala???cand in closet nu se arunca! si totusi trebuie sa existe INTIMITATE?!?!?!??

Astept si eu cu nerabdare link-ul!
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Maria2

Am avut un subiect tot aici in care s-au spus lucruri interesante despre cum sa le spunem si cand dar desi eu l-am deschis atunci nu mai stiu cum se numea.Poate isi aduce aminte cineva si da link ul.
Ideea oricum era ca trebuie sa le spunem cand sunt mult mai mici decat ne putem imagina ca este necesar sa stie. Asta pentru a nu ii surprinde nimic.


mp



Maria , subiectul despre care intrebai:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=26822&whichpage=1

Sapte dintr-o lovitura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Multumim frumos DESCANTEC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Descantec,

Fetei mele i
Ia venit ciclul la 12 ani si 8 luni.
Cat despre tampoane.....noi am luat masuri normale.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Mai am o idee (cu ideile este mai usor, cu raspunsurile insa imi este putin mai greu): cred ca ar trebui sa mutam subiectul la topicul despre Adolescenti(12-15 ani)-cred ca asa se numeste- pentru a ne sfatui cu mamicile care au fetite care deja au trecut prin asta.
S-ar putea ca ele daca au copii trecuti de 12 ani sa nu deschida 8-12 ani.
Descantec ,multumim pentru link.

mp

Mergi la inceput