Pestoiacele sunt pe aici? (4)

Pestoiacele sunt pe aici? (4) | Autor: Nally

Link direct la acest mesaj

Continuare la Pestoaicele sunt pe aici? www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31725" target="_blank"> 2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34490&whichpage=1" target="_blank"> 3



Lista pestoaicelor ce inoata in apele


26 februarie - Sigrid26
27 februarie - danyce - Alma
27 februarie - liris - aspiranta nu pentru mult timp!
28 februarie - Rodica - Andrei si Mihai web
28 februarie - Clauditza
28 februarie - Laureta - Inisa web

1 martie - Crismir - Robert-Cristian web
2 martie - fulguletz - DNP 7 dec.David web
4 martie - Papadie
4 martie - Vanessa - Andutu si Catalin web
4 martie - Felis DPN 12 Decembrie Pozele mele!
5 martie - i_carmen
5 martie - alinkav - Alex web
8 martie - mirelam - Andrei
8 martie - Rayuela - Amelia web
8 martie - Emilly - Ilinca web 1 web 2
8 martie - Alina
8 martie - lilly
10 martie - ange - mamica de doua ori
10 martie - naomi ioana - Naomi
10 martie - amik - Alexandra
12 martie - Anca oltean
14 martie - simi
16 martie - Nally - Sebastian
16 martie - Ioana Co - Darius
17 martie - Denisam
20 martie - Maruta
20 martie - Anacami - Sebastian Alexandru web









www.ana-design.ch/paul/paul.htm" target="_blank">Paul are nevoie de noi!!! Ajutati-l sa mearga din nou!!!



Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze


www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Maruta, tare rau imi pare. stiu cum e. am trecut prin asta si s-a dovedit a fii o problema de dozaj hormonal si de o inceata functionare a tiroidei. e cumplit. multa putere si te asteptam sa revii cand vei fii pregatita. am citit ca si Fellis a avut o problema cu un caine care a muscat-o. speram ca esti bine si asteptam un semn.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Ce faceti pestisori???

Noi azi am facut kk la olita de 4 ori!!!!

Laureta supita era gata si asa de buna a fost ca a papat-o pe toata cat aizice peste!!!! Plus ca acum sera l-am incercat cu 50 ml de lapte praf si a baut!!!

Maruta sper sa treci cu bine iubita de clipele astea!!! Abia astept sa vad pestoaicele pe forum de la 7 jumate cand scrii tu cu dimineata in cap!!!!

Fulguletz lasa lenea mama deoparte si mai scrie si pe aicilea, ca daca acu nu scrii, cand o sa ai si bebe chiar nu te mai vedem!!!

Pupiloi la toti pestisorii scumpi!!!!


www.ana-design.ch/paul/paul.htm" target="_blank">Paul are nevoie de noi!!! Ajutati-l sa mearga din nou!!!



Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze


www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Doamne MARUTA,imi pare sincer rau,nu am cuvinte....imi vine sa plang cand ma gandesc ce e in sufletul tau.....iti doresc putere multa sa treci peste si sa sti ca noi suntem langa tine,cat putem de mult!


EMILLY,draga mea,bebele are cam urmatorul program,in jur de ora 9 ii facem baita,iar el doarme apoi cam pana la 1 noaptea,papa si doarme iar pana la 3-4,dar de atunci nu mai vrea nici cum,adica incep colicii asa de rau,ca icneste tot timpul si trebuie leganat,nu plange dragututul foarte tare,doar daca il doare tare rau,insa parca nu am suflet sa-l las acolo sa se chinuie si il luam in brate...acum am avut noroc ca mama ma protejeaza,adica ma lasa sa dorm la ora aia,macar cat e ea aici...deci cand va pleca ea va fi tare frumos....cam asta e programul nostru de noapte...ziua e ceva mai rau,ca nu prea doarme in ultimul timp,nu face tot timpul scandal,dar colicii astia nenorociti nu il lasa sa doarma mai mult de jumatate de ora,si incepe iar si iar...scumpul,imi e asa de mila de el...am incercat cu de toate,dar nu are nimic efect cand il apuca...ciudat ca il lasa dintr-o data si atunci doarme,fara nimic.
Cat despre kg tale,hmmmmmm,nu stiu ce sa zic,dar tu arati tare bine,stiu ca fiecare are obsesia lui cu slabitul,asa ca nu mai discut!


FELIS,poza cu mine blonda e in ultimul album cu micutul Robert.



Bine ai venit printre noi LAURETA...frumoase poze!


NALLY,iubita,ce imi place ca tu esti tot timpul bine dispusa!



Cam atata pt azi de la mine si piticul meu!

Va pupacim si multa sanatate tuturor!

Mirela si bb Robert(19 octombrie 2004)


http://community.webshots.com/user/crismir100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Am tot vrut sa va spun si am uitat..DANYCE,am vazut-o pe listuta,si are o fetita,ALMA,deci puteti sa-i schimbati statutul....


Tot eu,va pupicesc!

Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)
http://community.webshots.com/user/crismir100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

multumesc mult fetelor ...

aici ma simt cel mai bine ... ma simt ca acasa ... mi-ar place ca odata si odata sa ne cunoastem cu toatele ...

data trecuta am avut un soc (este a 3-a sarcina care se opreste in evolutie) si cu greu am reusit sa trec peste el ... acum m-am hotarat sa infrunt viata cu zambetul pe buze ... daca nu-mi este dat sa fac copii ... nu-i nici o problema ... pot iubi la fel de mult si un copil infiiat ...

trebuie sa recunosc ca in momentul acesta nu mai am nici cea mai mica dorinta de a ramane gravida ... acum imi e intr-adevar frica ... nu merit sa trec prin asa ceva ...

asa ca pana cand doctorii nu descopera o cauza ... eu nu mai fac nimic ... dr care mi-a spus ca sarcina s-a oprit in ev ... a spus ceva de genetica moleculara ... s-ar parea ca asta e cauza ... dar sa vedem ...

va doresc numai bine voua si piticilor vostrii .... sa aveti grija de ei, sa-i pretuiti, sa-i iubiti si sa fiti alaturi de ei ... dar sa nu-i cocolositi ...

cu drag Loredana (Maruta)

o sa lipsesc azi, vineri si weekend-ul (ca deobicei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna dimineata pestisori!!!

Maruta draga scumpa!!!! Brovo iubita asa te vreau!!!! Nu imi venea sa cred ca e pesisorul nostru matinal pe forum - cand am deschis activele!!!!! Pupiloi

Crismir de ce zici ca nu ti-a reusit blondul??? Mie imi place cum iti sta!!! Pupa strumful cu colici - trec ei, trec!!! Si la noi au fost dar am si uitat!!!

Vanessa ce iti mai fac flacaii??? Mai ales Andu cu pretinile lui???

Laura tu gata? Nu mai zici nimik?

Pupilaiii pestisori!!!!


www.ana-design.ch/paul/paul.htm" target="_blank">Paul are nevoie de noi!!! Ajutati-l sa mearga din nou!!!



Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze


www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

fetele, gata cu lenea (m-a "stimulat" Nally) si m-am hotarat sa scriu un pic...

Marutza, inainte de a citi mesajul tau, tocmai vroiam sa te intreb ce motiv ti-a dat doctorul pentru ce s-a intamplat...Acum, ca stii cauza, poti sa eviti problemele. Inca o data, iti doresc sa treci cat mai usor peste moment ..si , cum a i zis si tu, sa fii cu zambetul pe buze...

Crismir, mey, de doua zile sunt cu nervii la pamant, nu stiu ce am...si nu mai am rabdare deloc. Asa imi amintesc ca erai si tu la sfarsitul sarcinii...iar acum ai altele pe cap: colici si alte chestii...Din cate am inteles, tu nu alaptezi, si cu toate astea Robert tot are colici, de unde trag eu cocluzia ca ce ne spune moasa la cursul de pregatire penntru nastere e adevarat , si anume "ca alimentatia mamei nu are de-a face cu colicii"...chiar asa sa fie, fetele cu experienta? ..cel putin , asa e pe aici..

Laura, bine ai venit, am vazut pozele cu tine si printesa..se mai echilibreaza pe aici balanta fetite baietei..

Emily, pai si eu tot 50 kg aveam inainte de sarcina si am cam luat 25 ..am picioare umflate ..of...eu n-am tinut in viata mea dieta si ma gandesc ca va fi cazul la un moment dat ...mey..chestia asta cu dieta ma cam deprima doar gandindu-ma la ea...

da , fetelor, Felis a scris la mamici de nov-dec, ca a muscat-o un caine...de aseara n-a mai dat nici un semn de viata dar sper ca este bine si ca va scrie in curand...

mey, eu mai am un pic si nasc...sfaturi pe ultima suta de metri? cum sa tip? cum sa imping?

P.S. Crismir, te cam maturizeaza blondul ...vreau sa vad si cum iti sta roscata...

cu David, 37 sapt., DPN 7 dec.
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna pestisori,

Maruta draga, te admir pentru curajul cu care treci peste clipele aste triste, pline de suferinta.Numai tu stii ce e in sufletul tau...sper sa treci cu bine si sa-ti revii si fizic si psihic.
Atat de saraci imi par cuvintele ca mai bine nu mai spun nimic.

fulguletz la momentul respectiv o sa gasesti forta sa tii si dieta dar pina atunci mai e...

Daca imi permiti un sfat ar fi acela de a face imposibilul posibil sa alaptezi.
Nici bb al meu nu a vrut sa mai suga din luna 3-4 si in concluzie eu ma mulgeam la 3 ore si domnisoara papa bine mersi din biberon si asa am tinut-o vre-o 5 luni.Nu mi-a fost usor deloc dar binele pe care i l-am facut Ilincai alaptind-o chiar si numai pina la 9 luni se vede cu ochiul liber.E o grasunica, sanatoasa si plina de energie.
E ok si cu formula dar daca ai 1% posibilitate sa o alptezi sa nu-i dai cu piciorul.

De tipat nu stiu cum sa-ti zic sa tipi ca eu nu am scos nici un sunet, nu ca nu m-ar fi durut ci nu mi-a venit sa tip iar de scremut, ca asta e cuvintul, o sa stii cind, e ca arunci cind, scuzati, te scremi sa faci kk si esti un pic constipata.

O sa vezi ca nu e asa de negru precum crezi acum.

Eu stiam ca daca ii dai lui bb formula colicile sunt mai numeroase decit in cazul in care il alaptezi.Iar alimentatia mamei joaca si ea un rol in colicile lui bb, nu 100% dar undeva pe la 50-60%, zic eu.


Mirela in timpul crizelor de colici ai incercat sa-l tii pe bb cu fata in jos, cu o mina il prinzi printre picioruse si o tii pe burtica lui sa-i fie cald iar cu cealalta mina il tii cumva de piept si-i sustii si capul.Cind o sa incerci sigur o sa-ti iasa.

Noi suntem ok, eu fac ture de la birou in living sa o iau pe fiica-mea de pe TV, il calareste la greu, ce sa-i povestesc eu ca nu e voie ca-i prea aproape de TV, o tine tot pe a ei, se urca pe tv si bate cu minuta animalutele de la desene.
Ii mai schimb pe radio in semn de pedeapsa dar ce credeti ca se prinde ce-i aia, pleaca si cerceteaza alte locurii...o sa vedeti si voi cum e cind cerceteaza toata casa.

Felis sper ca esti bine si bb la fel si ciinele la fel

pupici la toti pestisorii

Emilly si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

fulguletz, eu nu pot sa-ti spun cum sa tipi ca am avut 2 cezariene (prima obligat fortat dupa 8 ore de travaliu si dilatatie aproape 2 dupa un pogon de perfuzii si contractii zdravene). asa ca al doilea nu am mai avut de ales. dar ca sfat, dormi cat poti ca dupa ce nasti n-o sa mai stii ce e ala somn vreun an. in rest, numai de bine ca sunt iar chiauna.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Fulgulez ce haioasa esti iubita cu sfaturile pe ultima suta de metrii!!!

Cum sa tipi? Ca nu iti vine sa tipi ci sa impingi!!! Si nici daca tipi nu rezolvi nimik!! Decat te alegi, in cel mai rau caz, cu o durere de gat inutila!!! Totul e sa te concentrezi sa impingi cat poti de tare si pe cat posibil cu gura inchisa!!! Chestia cu tipatul da bine in filme nu in realitate!!! Tipi si te obosesti de nu mai ai putere sa imingi iubirea mica afara din burtik!!! Si il obosesti si pe bebe!!!!!

Era una in maternitate cand am nascut io daca nu a tipat aia de ne-a bagat in sperieti pe toate cele care asteptam sa nastem in salonul de langa sala de nastere!!! Pana s-a dus dr. mea si i-a zis sa isi mai tina gura ca nu v-a naste nici a doua seara daca urla in halul ala ! Ea isi concentra energia si puterea sa tipe cat mai tare in nici un caz sa impinga!!! Si dupa ce i-a explicat cum sa faca in 5 min a nascut si am putut sa ne linistim si noi! A venit dupa si ne-a luat tensiunea la toate... si io eram cea mai speriata ca m-au bagat pe tratament la urgenta cu calmante, ca imi crescuse rau tensiunea!!!!

Deci, nu tre sa tipi ci sa impingi!!! Dar sunt sigura ca instinctul de mama iti v-a spune ce sa faci si te vei supune naturii si vei naste usor si repede!!! Asta iti doresc!!! Eu am nascut in 20 de minute de cand m-au dus la monitorizare... nici nu stiam cand am plecat din salon ca ma voi intoarce fara bebe in burtik!!!
Hai ca te-am zapacit de creier de tot!!!

Si vorba Vanessei dormi mami cat poti de mult ca nu mai ai multa vreme cat iti vei face de cap cu somnul!!! De fapt cu toate!!!

Aaa si in legatura cu alimentatia mamei si colicile bebeilor!!Eu vreau sa zic ca am mancat cam orice!!! In afara de varza, fasole si usturoi!!! Am mancat si din ele dar in cantitati nesemnificative... de pofta cum se zice!!! In rest am balotat la greu tot ce am vrut si nu am avut probleme cu Sebi!!! Acum cred ca depinde si de copil si cat de sensibil e el!!! Eu si gravida devorm ceapa si usturoi la greu!!! si cica e bine sa le eviti!! Da io nu ma puteam abtine!!! In schimb s-a schimbat calimera cu usturoiul dupa ce am nascut ca nu mai vroia copilu sa suga!!! Ii schimba gustul laptelui si lui al meu nu-i place!!! mmm si ce as mai inghiti un pahar de mujdei de usturoi pe o friptura de pui la gratar!!!

Emilly ce m-am amuzat inchipind alergatura tadupa Ilinca!!! Hihihihihihi .... prin toata casa!!! Mai ales faza cu televizorul si bataia desenelor animate!!!!!

Io cu kilele am renutat deocamdata lupta!!!! Inca ii dau lapte lui Sebi si tre sa produc serios ca fimiu e un mancau si jumate!!! Am incercat sa ii mai reduc portia dar nu am cazut la invoiala cu el asa ca o las pe mai tarziu cu ratie mai mica!!! Am in continuare destule kile peste ce ar trebui sa am si chiar nu ma stresez cand am sa le dau jos!!! O sa am timp!!! Bebe 2 vine cu siguranta dupa ce faca Sebi 2 ani!!! Si pana atunci am timp sa imi revin la greutatea normala ca sa am unde pune din nou!!!!

Meyyy ia uite cat m-am intins!!!! Nici nu am bagat de seama!!! M-a intreat octav "ce scrii mama asa de zor acolo??? ca ai o vitezaaa!!!"

Va pupicesc!!! Pe maine!!!




www.ana-design.ch/paul/paul.htm" target="_blank">Paul are nevoie de noi!!! Ajutati-l sa mearga din nou!!!



Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze nou-noutze cu Sebastian!!!

Poze...Poze...Poze


www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput