Tensiune mare - ce sa fac?

Tensiune mare - ce sa fac? | Autor: mariana75

Link direct la acest mesaj

Dragelor, in mod normal am tensiunea 12/8... si un puls marit. Dar acum sunt ingrijorata, caci in ultimele 2 luni am reusit de 2 ori sa fac tensiune mare... 16/10 :((
Prima oara din cauza ca m-am enervat ca baietelul nu vroia sa bea antibioticul (am postat atunci pe forum), iar aseara din cauza diverselor vesti neplacute primite in aceeasi zi din mai multe directii.
Stau si ma intreb?
De ce oare ajung sa am tensiunea marita? Oare am probleme legate de inima? Acum 1 an si ceva, electrocardiograma era ok.
Voi ati patit asa ceva?
Cum va linistiti? (eu am luat in astea 2 "crize" de tensiune: Nifedipin si Furosemid).
Pupici si sanatate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Sfatul meu e sa te duci la medic. Mai ales ca minima e cam mare. Electrocardiograma facuta acum un an e cam depasita. Normal ar cam fi la 6 luni, dar cine face asa ?
Eu zic sa mergi la medic, ca sa te linistesti. Si stresul legat de tensiune poate sa-ti faca rau.
Eu sper totusi sa nu fie nimic grav.
Medicamentele le-ai luat la sfatul vreunui medic ? Daca nu, rau ai facut. Unele medicamente sint bune pt. unii si pt. altii nu.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

O alta cauza care pate mari tensiunea arteriala, in afara de stres (dar cum sa ne ferim de el?), ar fi si o alimentatie prea sarata. Incearca macar o perioada sa mananci cat mai putin sarat.
Pulsul cat e de mare?

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Pulsul cand am avut aceste 2 crize de tensiune mare... a fost 120... in rest cam 96.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tpaula spune:

Renunta la Furosemid(e mult prea puternic), eventual poti lua cite un nifedipin sub limba si un regim alimentar adecvat(fara sare, cafea), fara stres...Dimineata si seara maninca citiva catei de usturoi sau cumpara-ti de la plafar usturoi sub forma de picaturi.Sanatate multa ,mergi la dr. pentru un control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta spune:

Buna!
Este foarte bun patrunjelul crud,sau ceaiul de patrunjel.
Oricum e bine sa ajungi la medic.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Tatalui meu i-a ajutat sa nu mai manince sarat si cu grasimi.

Cind ai o criza brusca si intri in panica , incearca sa respiri cit mai adinc si controlat, mai intii sa simti cum se umple abdomenul iar apoi cum ti-i se umplu plaminii. Mie imi ajuta asta cind am crize bruste de la stomac si inima incepe sa-mi bata prea tare si nu mai pot sa inghit. Atunci imi controlez respiratia, sunt atenta numai la ea si incet incet inima se linisteste. Asta te poate ajuta mai mult cind te enervezi. Dupa cum inteleg eu tu faci tensiune pe fond nervos si atunci trebuie sa iti controlezi si linistesti corpul ca sa nu mai reactioneze atit de puternic. Respiratia asta profunda cred ca iti va ajuta.

In rest asculta sfatul fetelor si mergi la doctor.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si pulsul e mare. Sora mea care a avut aceasta problema a urmat un tratament pentru scaderea pulsului.
Si eu cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un cardiolog.
Multa sanatate,

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Multumesc mult fetelor, m-am hotarat si am sa merg sapt. viitoare la un dr. cardiolog.
Am sa va scriu ce am rezolvat.
Sanatate multa, pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Tensiunea nu se masoara in conditii de stress . Este normal sa fie marita atunci, din cauza descarcarilor de catecolamine in sange si datorita reflexelor simpatice (prin aceleasi mecanisme creste si pulsul). Si ai luat prea multe medicamente.
Daca vrei sa-ti vezi presiunea arteriala normala si ai aparat fa asa: masoarati-o in 3 ocazii diferite (eventual pe parcursul unei saptamani, seara si dimineata), in conditii de repaus, de liniste, fara zgomot in jur. Daca si atunci este marita, du-te la doctor. Si intr-un cabinet, se face o masurare la venirea pacientului, una dupa 15 minute si una la plecare.Dupa care se repeta masuratorile dupa un timp si abia dupa aceea se declara pacientul hipertensiv. Este un diagnostic usor de pus, dar cu mari implicatii asupra vietii pacientului, cu tratament toata viata si stricta urmarire medicala.
Cati ani ai? Ai antecedente in familie de hipertensiune la rudele apropiate?Daca da, la ce varsta a aparut hipertensiunea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Delsim, am spus chiar in subiect... de obicei am tensiunea buna 12/8... mi-a crescut tensiunea doar la suparare... si a ajuns la 16/10.
Am 29 ani, nu am antecedente in familie.
Iar puls usor crescut il am multi ani, adica in jur de 90... iar in momente de stres ajunge si la 126.
Pupici, pa pa.

Mergi la inceput