tinctura de propolis

tinctura de propolis | Autor: Bobita

Link direct la acest mesaj

As vrea sa incep sa-i dau Mariutei tictura de propolis pentru cresterea imunitati si as avea o serie de intrebari:
1. De unde se procura cel mai sigur?
2. Cum se incepe tratamentul, si care este schema de tratament?
3. Ii dau tot timpul anului sau numai in anumite luni?
4. Exista contraindicatii, reactii adverse?


Sa fim fericite

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Hai sa-ti spun cum fac eu.
Andrei are 4 ani si 10 luni si ii dau de pe la trei ani.
1. Eu am cumparat-o de la plafar. Nu m-am interesat de o firma anume, am cerut pur si simplu tinctura de propolis si mi-a dat, probabil ce avea. Este o cutie micuta verde si scrie Flavosol (tinctura propolis).
2. Eu ii dau cate 8 picaturi, dimineata, pe o bucatica de miez de paine (asa mi se pare mie cel mai bine, pentru ca nu-i simte gustul si nu exista riscul sa nu vrea). Pe prospect scrie: de 3 ori pe zi, dar fiind la gradi, eu ii dau doar dimineata.
3. Eu nu i-am dat tot anul, doar primavara si toamna...i-am dat pana am terminat sticluta.
4. Pe prospect scrie ca nu. Acum nu stiu ce sa-ti spun. Prima oara cand i-am dat, mi-a recomandat medicul impotriva giardiei. Nu mi-a spus ca ar avea vreo contraindicatie sau vreo reactie adversa. Si nici n-am observat la Andrei.

Cam asta stiu eu.
Eu zic sa-i dai cu incredere...n-am auzit pe nimeni pana acum sa aiba probleme, din contra.
Multa sanatate

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Ana are 4 ani si 6 luni si ii dau dimineata 10 picaturi , pe putin zahar. Am cumparat-o de la Plafar, si poti intreba acolo cate picaturi poti sa-i dai la varsta ei. Eu ii dau de cate ori incepe sa spuna ca o doare burtica, sau cand incepe o durere de gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Eu ii dau Dariei( 4 ani) intr-o lingurta cu miere de albine. Asa mi-a fost recomandat de apicultori. Sustin ei ca efectul ar fi mai bun.
II dau cate o cura toamna si primavara, cam 10 pic seara, iar cand da semne de raceala 12 pic dim si seara.
Nu a avut nici o reactie adversa pana acum si ii dau de la 8 luni.
De cumparat am cumparat de la magazinul apicol.
Daca copilul are probleme cu pofta de manacare sau imunitate scazuta(se imbolnaveste des) cura cu propolis poate fi asociata cu administrarea de polen. Insa cu polenul atentie la copii alergici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo spune:

Aproape toate curele cu produse naturiste este preferabil sa fie facu
te astfel: 10 zile tratament, 10 zile pauza si apoi iar 10 tratament dupa care se face o pauza mai lunga, de o luna, doua sau mai mult. Stiu de la prietena mea care face de cativa ani de zile cursuri de medicina naturista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Eu cred ca o sa incep chiar de luna aceasta sa-i dau Mariutei, caci de cind merge la cresa are nasucul infundat si cam tuseste.

Sa fim fericite

Mergi la inceput