M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a)

M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a) | Autor: liliana csaki

Link direct la acest mesaj

Uite ca am ajuns si la partea a 7-a. Sper, ca pe zi ce trece sa fim cat mai multe. Va doresc succes tuturor si spor la scris.
Partea a 6-a e www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34276" target="_blank">aici

Pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Dragele mele am avut ieri o zi frumoasa. Am vazut fetita ne-am jucat vreo doua ore cred, nici nu mi-am dat seama cand a trecut timpul. Fetita este o dulcica, are parul carliontat si ochii mari negri, dar este slab dezvoltata pentru varsta ei (are un an si sapte luni) si paraca arata de un an.
Trebuie sa vedem dosarul ei dar din cate mi-a spus asistenta maternala are si probleme mai complicate de sanatate. Fetita s-a nascut prematur si a fost abandonata. In certificatul de nastere are liniuta in dreptul parintilor. In schimb a avut 900 de grame la nastere si nu misca decat capsorul. De un an de zile face gimnastica recuperatorie si masaj. Acum alearga se tine bine in picioare dar are un usor retard psihic si motor.

Mi s-a rupt sufletul cand mi-au spus asistentele. E o dulcica draga de ea si spune "mama" la toate femeile pe care le vede.

Oricum mai mergem la ea si miercuri sa vedem totusi dosarul. Cu toate astea mi-a luminat ziua de ieri si tot timpul ma gandesc la ea. Am uitat si de accident si de masina de tot. E uimitor cum te poate schimba un copil si nu am stat impreuna decat doua ore...

Bun venit noilor fete la acest subiect. Xerxe poate ne ajuti cumva cu informatii si cu sfaturi pentru a ne lumina si noi casele si pentru a lumina sufletele acestor copii.

Va pup,
FLory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Flory, mergi, vezi dosarul si sfatuieste-te cu medicii. Poate ca retardul de care sufera se poate regla cu atentie, ingrijire si dragoste.
Daca zici ca merge, inseamna ca recupereaza. Vorbesc din experienta si iti spun si de ce.
Sora mea a nascut un baietel la 8 luni. Doctorita ei si-a dat seama ca e ceva in neregula si nu a venit la nastere desi a rugat-o mama ca pe nu stiu ce (mama lucra cu dr.in policlinica). Pe sora mea au operat-o abia la 24 de ore dupa ce ei i se facuse rau, a avut noroc de o dr.tanara, ca cea care o internase a lasat-o sa astepte venirea dr.ce urmarise sarcina. Ma rog... copilul s-a nascut si a primit APGAR 1. Nu a respirat singur. A fost dus la reanimare si ni s-a spus ca "vorbim maine daca mai avem despre ce". Abia seara, cand a intervenit mama si a platit salvarea de la Grigore Alexandrescu sa vina l-au dus acolo. Pana atunci il tinusera fara oxigen. La terapie intensiva la Grigore ne-au spus ca are meningita, necroze in mai multe zone ale creierului. Explicatia a fost "are puroi la creier". A stat 1 luna jumate acolo. Dr.care il ingrijea ii spune intr-o zi sorei mele sa plece, sa il lase, sa isi traiasca viata. Il botezam in spital... In ziua in care dr.a spus sorei mele acele cuvinte, Stefan a inceput sa pape singur. Acum dr.are un dosar cu evolutia lui si il studiaza si nu ii vine a crede. La un an de la nastere deja nu mai erau nici urma de necroze. Cand a venit acasa la 2 luni manca 20 ml de lapte (de fapt atat ii pregateam ca nu termina tot biberonul), acum ne papa urechile. E adevarat ca a facut totul mai tarziu, a avut si probleme cu plamanii, a avut un usor retard psihic si motor dar a recuperat incredibil de mult. Are 2 ani jumate acum, merge, alearga, singurul lucru care inca nu il face e sa vorbeasca dar inca nu ne facem probleme pentru ca a fost la logoped si a zis ca nu e cazul.
Scuze pt.discutia off topic, dar vroiam sa stii ca nu trebuie sa te sperie. Daca merge e foarte important. Restul inseamna ca va veni pe parcurs.

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Aissa,

Multumesc mult pentru incurajari. Fetita alearga, chiar vorbeste dar nu prea mult, asistenta mi-a spus ca a recuperat foarte mult si ca doctorul este foarte incantat de evolutia ei. Pana acum nici nu prea manca asa bine acum chiar imi povestea ca a mancat pana si fasole....:).

Nu sunt speriata pentru ca sunt constienta de faptul ca putea fi fi copilul meu si sa aiba probleme poate chiar mai mari de atat. Eu am vazut copii in stari mult mai grave. Oricum vom merge sa vedem din nou fetita miercuri. Trebuie insa sa vad dosarul si sa ii facem analizele sa nu am surprize ca are alte boli mai grave.

Fetelor pe unde sunteti. Stiu ca e weekend dar pe forum nu exista asa ceva. Haideti ziceti si voi cate ceva.

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

flory, ma bucur pt. voi! copiii se pot recupera foarte bine, important este sa se ocupe cineva de ei!
iar eu pot intra in weed-end din cauza hasbandului, ca "butoneaza" numai el, zice "tu stai toata saptamana...."luminita mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Am pus niste poze in album...in sfarsit! Promit sa mai pun si altele!!!
Flory sa va ajute Dumnezeu cu fetita care ati vazut-o si sa fie sanatoasa si sa o luati acasa...de recuperat, cu dragoste, atentie multa cu siguranta o sa reusiti!!
Aissa astept sa ne dai vestea cea mare ca Alexandra este acasa!
Rozice mai este cu tine??? unde ai disparut...te rugam mult da un mesaj!!!

Ioana nasturica si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Claudia, sa-i traiasca fata lui tata, eeeei, si-a lu'mama. E tare dragalasa, sa va aduca multe, multe bucurii ca deja viata v-a schimbat-o.
Flory, iti tinem pumnii sa fie totul in regula. Daca nu sunt probleme majore de sanatate, restul recupereaza.Din experienta iti spun, trebuie sa nimeresti si un dr. destupat la minte in privinta adoptiei care sa te lamureasca ce si cum. Si noi cu Laura, la inceput am auzit numai pareri nenorocite ca pana la urma sa nimerim o d-na dr. care ne-a lamurit ca problemele sunt datorate lipsei de stimulare si ca va recupera cu multa dragoste, ceea ce s-a si intamplat. Acum e o domnisorica dragalasa si tare desteapta, (zice mama cioara).

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Claudia,tare bine imi pare sa va "vad" ,in fine, pe toti trei.Ma bucur sincer pentru voi,Ioana este un adevarat ingeras.Sper din tot sufletul sa rezolvati cat mai repede cu actele ,pentru a avea niste sarbatori fericite si relaxate.
Flory,cat de mult imi place felul tau de a privi lucrurile.Cand te gandesti ca unii oameni se sperie de propria lor umbra si se descurajeaza imediat.Noi cand am fost prima oara cu Anca la neuropsihiatru ne-a spus cum ca are un usor retard,s-a dovedit a fi vorba despre lipsa de stimulare.Dovada este clara,dupa nici doua luni petrecute in familie,la un nou control ,Anca devenise un copil perfect normal,pentru ca acum,dupa aproape 10 luni de preocupare si de caldura parinteasca ,sa fie ,indraznesc sa afirm,un copil foarte istet.Am mai spus-o si o repet,totul este sa iti doresti cu adevarat sa fii mamica si vei vedea cate minuni vei fii in stare sa faci.Consulta-i fisa,vorbeste cu mai multi medici,fa-i un set complet de analize si daca se va dovedi ca nu are probleme iremediabile,nu mai sta pe ganduri.

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Flory,

are dreptate Meme , intai mergi si vezi ce spune un doctor bun.Alexandru cand avea 9 luni si l-am adus acasa vreau sa-ti spun ca nu statea singur in fundulet decat daca era sprijinit de perne si nici nu reusea macar sa se intoarca de pe spate pe burta singur.Doctorita de familie care l-a vazut prima oara ne-a spus ca asta este deoarece a fost lasat singur in patut fara sa se ocupe nimeni de el si ca va recupera.Asa a fost si e drept ca el la 1 an debea s-a ridicat singur de marginea patutului in picioare , la 1 an si 4 luni a reusit sa faca singur primul pas dar acum nu mai stie nimeni toate astea si e perfect.Eu zic ca totul se poate recupera daca nu sunt probleme majore de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Flory, nu te teme, noi am luat-o pe Diana fara prea multe analize complexe, am zis ce o fi sa fie oricum este, si doar eram patiti cu copilul nostru...
asa ca... daca e sa fie a ta, va fi oricum!!!

Claudia sunteti tare dulci!

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claudia, sa va traiasca nasturica, e o minunatie de fetita.
Nu pot inca sa va dau vestea ca suntm toti 3 acasa, dar azi am trecut un hop, a venit mama si si-a dat consimtamantul, ceea ce inseamna enorm pentru ca ultima comisie de anul asta la sectorul 5 este pe 17 decembrie, deci pot inca sa intru in incredintare pe legea veche. De luat acasa pe Alexandra o luam de mult, dar sectorul 5 "care este" nu ne accepta plasamentul (nu ma intrebati de ce ca nu am inteles nici eu), dar asta e si trebuie sa ne conformam. Asa ca am inteles ca trebuie sa mai stau 2 saptamani si apoi ca o pot lua in plasament de urgenta. Maine cred ca aflu o data sigura cand o pot lua. O sa numaram pe calendar cu d-na de la DPC si stabilim impreuna. Apoi trebuie sa merg la spital sa o rog pe d-na doctor sa o mai tina acolo ca e mai bine ingrijita. Deci, dupa calculele mele, pe 3 sau 6 decembrie cred ca o putem lua. Nu mai pot, imi ocup timpul citind "Mama si copilul" si facand liste de cumparaturi. Sper sa treaca repede si aceste 2 saptamani, sa nu apara alte probleme care sa ne faca sa stam fara ea 30 de zile in loc de 15 cum ne-am propus.
Va pup si o sa va mai zic ce aflu, pe parcurs ce stiu si eu.

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput