tomografie computerizata, unde se poate face si ca

tomografie computerizata, unde se poate face si ca | Autor: dante01

Link direct la acest mesaj

unde se poate face asadar o tomografie la cap (endocrinologul i-a recomandat sotiei asa ceva ca sa vada mai bine hipofiza) si cat costa?
am inteles ca pentru a face in spitale, e musai sa te internezi, asa e?
am uitat sa precizez, dar de preferat at fi sa fie in ploiesti...
nu stiu cate spitale au insa asa ceva acolo si cum bucurestiul nu-i prea departe, face un drum pana acolo...

PS imi cer scuze daca s-a mai vb despre asta pe aici...
nu am avut prea mult timp sa caut...
merci!

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Se poate face CT la institutul parhon (buc), poate cu trimitere.....eu am facut acolo, tot pt hipofiza....si am facut si RMN la Spitalul 9....nu mi-am facut internare, dar e drept ca a fost acum vreo 2-3 ani.....poate faci rost de o trimitere la parhon!?!
Multa sanatate sotiei!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Tomografie, dar cu trimitere, la sp. 9.
RMN, tot cu trimitere, la sp. de urgenta.

Dar, am vazut ca fac si cei de la Medsana. Uite aici si preturile:

http://www.medsana.ro/prices.php?op=1

Multa sanatate!

Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Si spitalul militar Bucuresti face tomografii, socrul sorei mele a facut acolo la cap, el a avut trimitere.Trebuie insa programare, e destul de ocupat.

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

RMN la Constanta la spitalul lor judetean au o clinica super moderna dar iti trebuie trimitere de la un neurolg.
Bebestrumfitza spune-mi te rog ce faci cu hipofiza???? mama mea are hipofiza atrofiata.... adika foarte mica si ma interesa ce tratament urmezi, cum se manifesta la tine??? ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Alina cit costa la Cta, ai idee???
pe mine m-ar interesa o tomografie in special ptr prostata.

***********************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

multumesc pentru raspunsuri!
ce e aia substanta de contrast si la ce foloseste?...
iertati-mi nepriceperea, eu nu prea le am pe astea cu medicina/medicamnte...
e vre-un precautie speciala inainte de tomografia asta, adica nu trebuie sa mananci sau mai stiu eu ce nu trebuie sa faci?...
bafta!

a, inca ceva, fisa aia, sau ce naiba iti da ca si raspuns, ti-o poate da pe loc sau trebuie sa astepti? tehninc vorbind, ca stiu ca sunt o mie de naravuri pe lumea asta...

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

M-am blocat putin intrebandu-ma despre ce fisa vorbesti, apoi am inteles:)
Fisha contine un nr mare de radiografii, pentru ca asta e de fapt tomografia, iti face un numar de "poze" la crierush din toate unghiurile si sectiunile. Se da pe loc..astepti vreo 30 minute in functie de cat timp are medicul la dispozitie, oricum noua ne-a dat-o in aceeasi zi.
Cel mai bine e ca medicul de familie sa-ti dea trimitere la un spital si tu sa suni acolo sa intrebi ce si cum ( programare, daca si cat costa etc).

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

Am uitat sa-ti zic ce stiu de substanta de contrast..se introduce un..lichid, intravenos, asa se poate vedea bine in "poza " ce si cum.
PS: si eu am crescut in Ploiesti.

Sanatate , sa iasa bine!

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Pentru tomografie stiam ca nu e nevoie de substanta de contrast, ci doar la RMN.
Iei trimitere de la un doctor, dai telefon, faci o programare. Nu tii nici un regim inainte de (chiar trebuie sa te alimentezi foarte corect), pentru ca organismul are nevoie sa se refaca dupa aceea, radiatiile se simt destul de...

Noi am fost la Spitalul Militar cu trimitere. Preturile sunt cam aceleasi peste tot. E bine sa mergi undeva unde aparatura e noua pentru acuratete, efecte secundare...
Se mai poate face la SPitalul 9, sau chiar langa el este o clinica specializata.
Si aici poti face o tomografie:
http://medinst.8m.com/contact.htm

Multa, multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

gata, s-a rezolvat...
la spitalul de urgena din ploiesti, ne-a ajutat o prietena...
se pare ca are ceva, un mic adenom de vreo 5-6 mm, care dupa parerea doctorilor se va retrage cu tratament...
asa sa fie, doame ajuta...
va multumesc pentru ajutor si pentru urarile de bine!

if you're grabbed by the balls you heart and soul will follow sooner

Mergi la inceput