Ce este pata la plamani?

Ce este pata la plamani? | Autor: cipcipcip

Link direct la acest mesaj

Tatal meu are 65 de ani si a fost diagnosticat cu pata la plamani. Cica la radiografie nu i se vedea decit un plaman.
Am inteles ca a stat mult in frig in ultima vreme dar nu a avut nici o raceala. Poate cineva sa-mi spun a si mie ce anume e pata la plamamini, daca e grav si cum se vindeca? Va multumesc mult.

"iar la Polul Nord"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Te referi cumva la sarcoidoza? Nu se stie cum apare si dispare aceasta boala, si ce-o provoaca. Tratamente se fac cu Prednison, Metotrexat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

De pe net:

"Pata pe plaman






 


Auziti adesea ca, in urma unui examen radiologic, s-a depistat o “pata pe plaman”. Fireste, expresia nu este medicala, ea traduce intr-o forma larga, accesibila, notiunea de “opacitate” – adica prezenta de tesut cu densitate crescuta, asa cum apare el la radiografie.

Ce se poate ascunde in spatele acestei “opacitati”? Sunt cateva afectiuni mai frecvente care trebuie luate in discutie: pneumonii, tumori benigne, tuberculoza, cancer bronho-pulmonar, pleurezii inchistate (lichid in cavitatea pleurala, “apa la plamani”), chist hidatic pulmonar, etc.

Cum se poate stabili diagnosticul?
Examenul radiologic este primul care atrage atentia asupra bolii si determina o succesiune de explorari. Medicul pneumolog va decide tipul si ordinea explorarilor, de aceea consultul pneumologic este obligatoriu intr-o astfel de situatie.
In general diagnosticul corect si complet se stabileste dupa efectuarea:
- examenului sputei;
- examenului radiologic repetat (arata cum evolueaza leziunea);
- bronhoscopiei;
- probelor functionale respiratorii;
- examenului computer-tomograf (CT).
Deoarece orice opacitate poate fi data de o leziune maligna (cancer) explorarea pacientului evolueaza de la simplu la complex, pana la excluderea sau confirmarea fara echivoc a malignitatii. Astfel de foarte multe ori este necesara biopsierea tesutului suspect. Biopsia se poate preleva pe cale endoscopica sau prin punctia directa traversand peretele toracic, eventual sub ghidaj CT. In final se poate recurge la biopsia pe cale chirurgicala. Pacientul trebuie sa inteleaga ca un examen neconcludent sau care nu evidentiaza cu claritate malignitatea atrage dupa sine necesitatea continuarii investigatiilor, inclusiv noi prelevari de biopsii, pana la obtinerea unui diagnostic precis.

Dr. Ruxandra Ulmeanu, medic primar pneumolog
Conf..Dr. Florin Mihaltan, medic primar pneumolog
Institutul de Pneumologie “Marius Nasta” – Bucuresti
Tel.: 335.69.10"


http://www.warnerchappell.com/audio/ram/3014250.ram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tata a avut pata la plamanul stang acum 8 ani. Tusea foarte mult si il durea pieptul cand respira. La radiografie s-a vazut pata, apoi a fost la bronhoscopie unde s-a constatat ca nu e o tumoare, ci e din cauza expunerii indelungate la frig( ai mei inca nu aveau centrala termica), fusese de mai multe ori racit in iarna aceea.

Tratament nu stiu ce a primit, eu aveam bb mic pe vremea aceea, cert e ca nu a mai avut probleme cu plamanul.

Sanatate!

Mihaela, Diana(22 nov 1996) siSilvia(10 sept 2003)
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
http://community.webshots.com/user/mihaelas_20
http://community.webshots.com/user/fetele_mele

www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

quote:
Initial creeata de cipcipcip

Tatal meu are 65 de ani si a fost diagnosticat cu pata la plamani. Cica la radiografie nu i se vedea decit un plaman.
Am inteles ca a stat mult in frig in ultima vreme dar nu a avut nici o raceala. Poate cineva sa-mi spun a si mie ce anume e pata la plamamini, daca e grav si cum se vindeca? Va multumesc mult.

"iar la Polul Nord"


Nu stii ce diagnostic ia pus? Asa cum s-a scris anterior "pata la plamani" poate fi din multe cauze si apare in multe afectiuni.
Sanatate!


Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Acum cateva luni am racit rau si ca o fata desteapta ce sunt am zis,"las`ca nu-i bai",am mai luat cate o pastila,dar intr-o noapte am incaput sa ard rau,sa delirez(nu ca ar fi ceva nou,dar...),febra a crescut foarte mult,in fine,a doaua zi de dimineata m-am dus val vartej la dr.pneumolog care m-a trimis la radiografie si s-a speriat rau ptr. ca aveam o pata mare pe plamanul stang,iar cel drept era si el afectat,asadar diagnostic:pneumonie virala.Dr .mea a zis ca am facut o forma grava de la o raceala netratata,bla,bla,am luat antibiotice 10 zile,dar am fost destul de rau.Asta a insemnat la mine pata,pneumologul a zis ca doar printr-o minune n-am facut apa la plamani.
Cred asadar ca se poate sa fie o forma de pneumonie,dar mai sigur sa-si faca toate investigatiile pt. ca nu-i de gluma,multa,multa sanatate.

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput