Bone, bone, bone...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Am avut si noi o bona... Si a renuntat singura. Oricum, vroiam sa o anuntam si noi ca gata, nu merge. Stefan a inceput sa planga noaptea si sa nu mai vrea sa iasa din dormitor dupa ce se trezeste, nici in sufragerie nu mai intra decat dupa ce se convinge ca nu mai este ea... Deci l-a marcat, desi ea a incercat in felul ei sa se apropie de el... Nu i-a reusit deloc. Acum suntem in cautari, am dat sfara in tara si vrem si noi o cresa de-aia bengoasa! Dar inca nu am auzit (suntem din Bv), stim ca este cel putin una si asa ca vom vedea dupa ce o gasim. Multumim de raspunsuri.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

claza, ai mare noroc. Si nici nu cere mult.

Cum in orice meserie exista persoane care o fac cu drag si persoane care nu stiu cum sa fenteze, asa e si cu bonele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Dragele mele,
mai toata lumea isi cauta ca bona o tanti in varsta.Cunosc mai multe femei in varsta care au grija de copii.Una sta chiar langa mine,perete-n perete si credeti-ma ca mie mi s-a urat sa o tot aud cum tipa,urla si da in acel copil.Mai vorbesc cu ea,cand ne intalnim,nu suntem apropiate,insa vorbim de fiecare data cand avem ocazia..si-mi spune ca face aia si aia..insa mie mi se pare ingrozitor sa dea cineva strain in copilul altuia.Si mai stiu persoane din astea.Alta(tot de la mine de pe scara) a inceput sa bata fetita de care avea grija ca vezi Doamne tocmai coborase cu ea jos si ea voia sa faca pishu(scuzati expresia)si trebuia sa urce atata ca nu mergea liftu.Deci sunt cazuri si cazuri.Parerea mea e ca o bona trebuie sa iubesca copii,sa faca asta nu numai pt bani ci si din placere.
Eu n-am copii,cele care ma cunosc stiu de problemele mele,insa eu as pune mare pret pe calitatile ei ca persoana nu pe CV-ul ei si recomandari..alea se pot "fabrica"..
Asa ca aveti grija pe cine angajati.
Mai stiu un caz,prietena mea mi-a zis asta(ea a lucrat pt o familie ca bona insa doar ocazional,cand aveau nevoie)ca avea o vecina care avea grija de un copil dar avea grija de el la domiciliul ei si-l inchidea pe terasa..cu cateva jucarii.Sincer imi venea sa ma duc peste aia..nu-mi venea sa cred..
Insa stiu si cazuri fericite de exemplu prietena mea care-i iubea enorm pe copii de care avea grija.Si am vazut ca si alte fete de pe forum au avut noroc si si-au gasit bone bune.Nu vreau sa credeti ca-i fac reclama prietenei mele,ea nici nu mai e in tara..insa am dat-o ca exemplu ca dintre toate fetele pe care le stiu ea se purta cel mai minunat cu copii.
Numai bine si multa sanatate tuturor.
Leditia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

CRED ca sunt persoane, care, ca si la serviciu, fac ceea ce fac cu bucurie sau in scarba. Nene, dar daca n-ai chef, fa nene altceva. Plimba catei! Vinde carti la taraba!
Cum nene sa dai intr-un copil!
Partea nasoala e ca bebe mai maricei pot ascude parintilor ca sunt loviti. Cine stie cu ce-i poate ameninta... Doamne fereste!
La cei mai mici, e putintel mai simplu! Pai cand copilul refuza sa mai iasa din dormitor, sau daca incepe sa urle, cum, facea a mea, imediat ce intra bona pe usa! Pai e clar ca ceva s-a intamplat! Iar bona nr 2, nu va zic ca m-a sunat in w/end, ca nu o recomand cuiva, sa stea cu un copil?
Pai am eu curaj sa o recomand cuiva cand copilul meru urla ca din gura de sapre cand aparea asta in usa???
Din pacate, bonele au impresia ca daca au ramas fara serviciu sau au iesit la pensie, a sta cu un copil e o modalitate simpla de a mai castiga niste bani. Vora' aia nu te ninge, nu te ploua, nu te bate nimeni la cap, papica, TV, telenovele... mai ai ghinion si mai zbiara copilul din cand in cand...
Tot respectul pentru persoanele care stau cu copii si ii iubesc si ii ingrijesc cum trebuie! Din pacate, cred ca sunt putine!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si pentru ca am recitit primul mesaj dion discutia asta, ma mai gandeam asa:
- eu, daca as fi bona, as avea bunul simt sa ma documentez. Sa mai pun mana pe o revista despre cpii. Despre alimentatie sau program. Despre jocuri. Despre ce trebuie sa faca un bebe la un an, spre exemplu.
Tot ca exemplu: se mira lumea, si ma omoara cu sfaturi, ca de ce fata mea nu face le oala singura! Pai daca nu stie sa spuna! N-are decat un an si doua luni!
Cand o pun eu pe oala, face. Mi se replica: Pai trebuia sa faca nn (adica sa imite un scremet, daca ma intelegeti!)
Daca eram bona, ma gandeam si eu cu capul meu ca nu scoti copilul la orice ora, in orice zi, in orice haine! ma gandeam si eu cam cat si cand trebuie scos copilul!
Bona zice ca nu i-am zis eu cand sa o scoata. Sau ca nu stia cu ce sa o imbrace! Da' ce, domnule, am pus lacat la dulap???

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

ai dreptate anca. cred ca bona nu avea chef si gasea tot felul de scuze puerile!!!
va pupam si abia astept sa ne vedem
gaby si stefan
am pus si noi niste poze!!!
http://community.webshots.com/user/cgaby100

cgaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am mai scris si la celelalte anumturi cu bone, pret 4.000.000., si face diverse bona cumnatei mele.
Spala, calca, sta mai mult de 8 ore uneori, nu vine in wk, face piata, duce fetele la gradinita le ia... daca face zacusca, muraturi, sterge geamuri cere bani. Prime de sarbatori, paste, 8 martie, concediu...

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput