E coli enteropatogen

E coli enteropatogen | Autor: Adema

Link direct la acest mesaj

Baietelului meu in varsta de 3 luni, la coprocultura i-a aparut " E coli enteropatogen", sensibil la toate antibioticele (?!). Ce stiti de acest diagnostic?!Precizez ca nu a avut alta manifestare decat culoarea verzuie la scaun (face kk o singura data pe zi).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Repeta copro in primul rand! De multe ori, in scaun exista e coli enteropatogen, dar nu se manifesta,aceasta bacterie e conditionat patogena, decat in anumit situatii provoaca manifestari (cand scade imunitatea).Apoi, faptul ca e sensibila la toate antibioticele e bine, asta inseamna ca daca e cazul de tratament, poti folosi orice antibiotic de pe lista. Era nasol daca era rezistent. Mergi la dr cu rezultatele si el va stabili ce tratament sa urmati. Nu-i da insa un tratament prea puternic, pt ca la varsta asta e f sensibil si se distruge flora intestinala si trebuie dupa alte tratamente..Colistinul de obicei merge f bine pe E-coli.Insa vezi ce zice dr, si neaparat repetati copro in alta parte, de preferat la Cantacuzino.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Intentionam sa repet coprocultura, insa de sambata scaunele au devenit mai apoase si urat mirositoare. Cum analiza ar dura 5 zile, m-am gandit ca nu e bine sa mai pierd timpul si sa incepem un tratament. Intr-adevar, pediatrul mi-a recomandat Colistin dar nu se mai fabrica si nu mai e nicaieri pe piata. Asa ca nu stiu ce sa fac acum ( si nici nu raspunde dr. la telefon). Aveti insa idee de unde a aparut asa ceva ?!Cum se transmite ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona gramescu spune:

S-sr putea voi,cei din familie,sa fiti purtatori.Ar trebui sa faceti analizele

Mergi la inceput