Ce e cu masinile de cusut Singer?

Ce e cu masinile de cusut Singer? | Autor: Missy

Link direct la acest mesaj

Nu stiti ce se intampla cu masinile de cusut Singer? E asa o nebunie, toata lumea vinde, se pare ca nimeni (sau aproape nimeni) nu cumpara, preturile difera de la 10 euro la 50.000 euro. Unii zic ca au platina asunsa pe nu stiu unde, ca seria conteaza, desenele de pe ea etc. Am si eu una, care nu prea sta la loc de cinste, si mi-a venit ideea intr-o seara sa vad ce gasesc pe net despre astfel de masini. M-am speriat cand am vazut preturile, am intors-o pe toate partile, dar nu vad mare lucru la ea in afara de o lucratura impecabila si ca la marimea ei e cam grea (o fi platina!)

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manolache spune:

Missy , dupa parerea mea sunt doar povesti . Ideea principala era ca au niste serii , pe care daca le combini dupa un algoritm , de la mai multe masini , afli niste numere de cont. Se zice ca asa si-au ascuns evreii conturile din Elvetia .

Eu nu cred o iota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Am deschis si eu un subiect asemanator prin iarna.
Misterul masinilor de cusut nu l-am aflat.Stiu ca exista cataloage cu seriile masinilor dar si preturile care sunt in functii de seria masinii.
Ai grija insa daca incerci sa o vinzi ,am citit tot pe net despre o tipa care avea o masina de vanzare ,a contactat un cumparator telefonic,acesta i-a spus ca-i cumpara masina la pretul cerut de ea,dar ca mai vrea o masina la fel si,deoarece el nu-i in tara,nu are timp,blabla, sa o cumpere tot ea ca el ii da si bonus.I-a indicat adresa de unde sa mearga sa cumpere masina cu pricina,tipa a facut intocmai,dar dupa toata povestea asta ,marele cumparator nu a mai fost de gasit.
Excroci se gasesc la tot pasul si in toate domeniile asa ca ai grija!

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

MEYfete cucuete m-ati facut curioasa cu chestiile astea ale voastre ,ce ziceti voi despre "platina" masinii si ce vrea s ainsemne toata povestea asta????
caci am si eu una d epe vremea bunicii cu pedala ,neagra si cu desene aurii pe ea pe care o tin ca amintire desi este in perfecta stare de functionare ,si mai am una a mea care mi-am luat-o anul trecut valijoara pentru "bricolurile" mele prin casa .......dar n-am inteles ce si cum cu aceste masini ,care dintre voi vrea sa-mi explice mai babeste????please!!!

Aura&Luca,2 ani si 8luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Da, si eu am auzit de treaba asta cu masinile Zinger, tot cu platina. Are si mamaia una de-asta. Da chiar asa o fi?? Atunci de ce dau astia atatia bani pe ele?


Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Am auzit si eu ca masinile de cusut Singer din prima generatie ar avea placuta de sub talpita din platina, dar nu este nimic sigur, oricum se pare ca nu au fost prea multe din seria respectiva.
Succes exploratori!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

am si eu una la tzara, dar n-o car la Bucuresti nici picata cu ceara! are partea de sus din portzelan de nu stiu care, pictata manual, etc, etc. Acu' ce sa-i fac? unde s-o mai tzin si p-asta la bloc?

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Ceea ce se cauta la aceste masini este doar "capul" masinii nu si masa sau picioarele.
Dati si voi o cautare pe google dupa numele masinii pe care o aveti,apoi veti gasi numarati cumparatori si vanzatori.Trebuie sa stiti si seria .In felul asta va orientati ,poate gasiti pe net masini cu aceeasi serie ca a voastra si aflati si pretul.Mai sunt cumparatori care scriu clar ce serii trebuie sa aiba masina ca sa o cumpere.Deci nu toate sunt valabile(v-am scris-exista cataloage pentru asta)
Eu cand am dat anunt in ziare am primit telefoane (acum 2 ani),oamenii pareau seriosi ,problema e ca nu gaseam seria si gata.

Acu am gasit seria ,am cautat pe net, am gasit un tip care vindea aceeasi masina ca a mea,am sunat si am intrebat pretul.Era sa lesin cand mi-a zis 17.000 euro.
Am dat anunt apoi si eu dar nu m-a mai sunat nimeni.Am sa mai dau un anunt ,cine stie,fiecare lucru are timpul lui.Adevarul e ca atunci cand am dat anunt nu stiam cat valoreaza si ceream cel mult 2000 de euro. Acu ' m-as multumi si cu 4000

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

eu am auzit ca ar avea suveica de platina si cica numai cele ZINGER cu Z nu S. Dar nu am probat, ca eu am una cu S.

Ana si Diana Alexia(28.02.2004)
Album pe yahoo:http://pg.photos.yahoo.com/ph/anabordea/album?.dir=/b17e
Album pe webshots: http://community.webshots.com/user/anabordea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

Am si eu o masina Singer sau Zinger si am incercat sa o vand si mi s-a spus aceeasi poveste cu perechea ei, am primit un numar de telefon si mi-a raspuns o persoana dubioasa rau de tot care spunea ca o vinde. Totul era contra timp sa nu ai timp sa te gandesti prea mult. M-am lasat pagubasa si nu imi pare rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Pe mine nu ma intereseaza masinaria !
Eu vreau picioarele de metal de la doua masini de cusut vechi, nu neaparat Singer.

multumesc,
vlad

Mergi la inceput