Hemangiom sau capilare sparte?

Hemangiom sau capilare sparte? | Autor: Fiquelle

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor!
Am o fetita de aproape 3 luni. S-a nascut cu 2 hemangioame pe fata, unul in coltul intern al pleoapei si unul intre sprancene. Cu timpul au inceput sa dispara. Ingrijorarea mea este legata insa de cateva capilare sparte in mijlocul obrazului, zona care pare a se mari pe zi ce trece. Nu e o pata rosie, ca la hemangioamele cu care s-a nascut, este o zona cu capilare sparte, aparuta cam de o luna. Poate fi tot hemangiom? Va rog din suflet, mamicute care ati avut probleme cu hemangioame la bebici, spuneti-mi si mie, va rog, daca ati intervenit chirurgical asupra hemangioamelor sau daca acestea aratau asa cum v-am descris. Apreciez orice informatie!

Mada si Sofia Maria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Draga mea,
Si noi am avut un hemangiom din nastere, pe manutza stanga, aproape de umar. La inceput a fost ca o floricica, ca mai apoi, in cateva luni, sa se "faca" cat o capsuna. "cap[sunica" asta a avut cam trei cm diametru, era mai tot timpul fierbinte si parea facuta din vase de sange sparte
Pana la urma, la 8 luni, am ajuns, din pacate, sa il eliminam pe cale chirugicala. Norocul nostru a fost ca hemangiomul se afla sub piele si nu foarte adanc in interiorul manutzei. Spun din pacate pentru ca s-ar fi putut sa tratam hemangiomul prin mai multe mijloace mai usoare, nu pe cale chirurgicala. Dar lipsa de profesionalism si de informare a medicilor a intaziat prea mult lucrurile . Peste cativa ani vom face si operatie estetica, pentru ca cicatricea nu e prea frumoasa pentru o puiutza dragalasha.
Eu zic sa mergi cat mai repede la un pediatru bun, care probabil stie ce se poate face. Daca e vorba de un hemangiom micutz, cred ca se poate trata cu zapada carbonica sau laser -cel putin asa cred-.

Multa sanatate,

Miki si bebe Pitzy

http://www.babiesonline.com/babies/p/pitzica/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa-ti traiasca fetita si sa creasca mare si isteata !
Daca te uiti la pozele noastre, vei vedea ca si Giulia are tot asa, le pleoapa dreapta, in partea exterioara, i-a aparut pe la 3 saptamani. Pediatra mi-a spus sa asteptam pana implineste un an, e posibil sa dispara. Daca nu, a spus ca rezultate bune se obtin cu Hidrocortizon, dar este periculos pentru ochi. Peste cateva luni am sa merg la dermatolog sa vad ce-mi zice. Pe pleoapa stanga a avut capilare sparte, era rosie-rosie, dar aici abia se mai vad. Eu zic sa mergi la un dermatolog si vezi ce-ti zice. Dar oricum asteapta pana implineste 1 an.
Parerea mea.

de la gagici !

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

si bb al meu are vase sparte pe obraz inca de la nastere si nici acum nu i-au trecut


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Andrei s-a nascut cu mai multe hemangioame, unul pe fundulet, unul pe pieptulet, sub sānul drept,unul pe spate (pe sale, cum s-ar zice). Acum, la 2 ani si jumatate, nu se mai cunoaste locul decāt la unul dintre ele (cel de pe piept, care era morulat/proeminent).
La indemnul unui dermatolog am facut o singura sedinta de crioterapie (adica i-a ars locurile respective cu azot lichid). Ne recomandasera 5 sedinte, dar eu nu am mai dus copilul, pentru ca a fost atāt de inspaimāntat ca am crezut ca ramāne cu sechele. A suspinat 3-4 ore dupa criza de plāns care a urmat "terapiei". In consecinta am renuntat. Nici unul dintre medici nu a spus ca este nevoie de operatie.
Pe urma am urmat leacuri babesti: tamponari cu suc proaspat de flori de galbenele si cu bitter suedez - de la mama lui, adica original.

Nu pot sa spun ca astea au fost leacul ideal, habar n-am, insa cert este ca cum nu le mai are.

Mergi la inceput