Cornulete FRAGEDE...

Cornulete FRAGEDE... | Autor: angelina

Link direct la acest mesaj

Va rog fetele..trebuie sa ma ajutati!!!
Am mancat demult la cineva cornulete...un deliciu!!!!
FOARTE FRAGEDE...mi se topeau in gura.
am incercat sa fac si eu dupa o reteta de pe aici..din pacate mi-au iesit tari(ca niste biscuiti)...bune la gust..dar tari.
Nu stiu...poate nu am luat eu reteta potrivita.
Puteti sa-mi scrieti reteta? Poate s-a mai postat, dar eu nu am stiut exact unde sa caut si sa fiu sigura ca imi si iese!
Merci!
va pup!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Eu am facut reteta ameliei de aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16515
Am facut-o de mai multe ori si mi-au iesit fragede intotdeauna.
Ce drojdie ai folosit? Cata faina ai pus (in general in retete faina se pune "cat cuprinde")? Poate ai pus prea multa faina?
Mai am si alta reteta, de la mama mea, dar inca nu am incercat-o. Si ale ei ieseau fragede. Stiu ca in copilaria mea aceste cornulete se faceau cu untura/osanza, nu cu unt, ca acuma. Atunci intr-adevar se topeau in gura. Dar... se pare ca nu era prea sanatos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Multumesc mult pt reteta Milia. Cand o sa le fac, iti voi spune cum au iesit. Ieri am facut altceva dulce.
Oricum sunt foarte entuziasmata de reteta...imi plac la nebunie cornuletele!!Tu esti o norocoasa...mama mea nu stia sa faca cornulete fragede..ieseau tari, ca ale mele..dar, intr-o zi cand am vizitat o cunostinta de-a ei am mancat acolo si am ramas uimita.
Nu am folosit drojdie cand le-am facut...si nici untura, ci unt...sa fie asta cauza pt care nu mi-au iesit?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by angelina
Nu am folosit drojdie cand le-am facut... si nici untura, ci unt... sa fie asta cauza pt care nu mi-au iesit?!


Nu stiu ce reteta ai folosit. Eu am folosit o reteta la care se pune drojdie in aluat. Drojdia se dizolva in putin lapte caldut (nu fierbinte). Si eu folosesc unt, dar mama mi-a spus ca inainte le facea cu untura. Si ai grija sa nu pui foarte multa faina. Sa fie un aluat nici moale, nici tare.
quote:
Originally posted by angelina
Mama mea nu stia sa faca cornulete fragede... ieseau tari, ca ale mele...

Sa speram ca nu e o chestie ereditara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu am o reteta de cornulete cu bors. Sunt f.f.f. fragede si in plus de asta sunt si de post. Ingredientele sunt: drojdie, faina, ulei, bors si gem pentru umplutura. Nu stiu exact cantitatile, ti le scriu maine.


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

otau te astept cu reteta ,ma intereseaza sipe mine aceasta reteta care o ai tu,din auzite stiu ca e buna,acuma ramane sa o incerc si eu.Numai bine !

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Sunt o fraiera! Am uitat sa aduc reteta! Va promit, solemn, ca maine o aduc!

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

In sfarsit! Va scriu reteta de cornulete cu bors.
Ingrediente: 250 gr.faina, 150 ml ulei, 100 ml bors, 25 gr. drojdie, 1/2 lingurita de sare, 1 plic cu zahar vanilat, coaja rasa de lamaie.
Drojdia se lichefiaza cu putin zahar se presara putina faina si se lasa sa creasca. Intr-un castron se pune faina, se adauga maiaua, apoi uleiul si borsul si se face un aluat. Va avea o consistenta elastica. Se lasa sa creasca si apoi se intinde cate o bucata din aluat incercand sa iasa o forma rotunda. Cu un cutit se taie pe diagonale astfel incat sa iasa triunghiuri. Se pune umplutura pe fiecare triunghi si se ruleaza de la baza spre varf. Se coc in tava neunsa si netapetata.
Cand se scot din cuptor se pudreaza cu zahar pudra.
Umplutura poate fi gem sau gem amestecat cu nuca macinata.
Eu folosesc magiun.
Cantitatile de mai sus sunt orientative. Depinde foarte mult de faina.
Daca vi se pare ca aluatul este prea uleios mai adugati faina.


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Otau, Milia multumesc pt retete si sfaturi!
Otau..din pacate aici in Austria nu stiu unde as putea gasi bors..daca se gaseste..dar, oricum, multumesc mult de tot!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Fabya, tu de unde cumperi bors, aici in Germania?
narcisa

quote:
Originally posted by Fabya

otau te astept cu reteta ,ma intereseaza sipe mine aceasta reteta care o ai tu,din auzite stiu ca e buna,acuma ramane sa o incerc si eu.Numai bine !

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Nu mai bag alt subiect, ca n-are rost, poate stie cineva.Aveti idee daca in loc de brinza dulce de vaci- pt brinzoaice- se poate folosi cottage cheese?
PS miine incerc si io pentru prima oara sa fac cornulete

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia zbintuita

Mergi la inceput