Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Cornulete FRAGEDE...

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

angelina
angelina
membru incepator

Austria
Viena

348 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 31/10/2004 :  21:17:25 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite angelina un Mesaj Privat

Cornulete FRAGEDE...

Va rog fetele..trebuie sa ma ajutati!!!
Am mancat demult la cineva cornulete...un deliciu!!!!
FOARTE FRAGEDE...mi se topeau in gura.
am incercat sa fac si eu dupa o reteta de pe aici..din pacate mi-au iesit tari(ca niste biscuiti)...bune la gust..dar tari.
Nu stiu...poate nu am luat eu reteta potrivita.
Puteti sa-mi scrieti reteta? Poate s-a mai postat, dar eu nu am stiut exact unde sa caut si sa fiu sigura ca imi si iese!
Merci!
va pup!

"Our doubts are traitors, and make us lose the good we oft might win by fearing to attempt."
-William Shakespeare
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Milia
Milia
membru junior

Romania, Bucuresti
667 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/11/2004 :  08:59:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Milia un Mesaj Privat
Eu am facut reteta ameliei de aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16515
Am facut-o de mai multe ori si mi-au iesit fragede intotdeauna.
Ce drojdie ai folosit? Cata faina ai pus (in general in retete faina se pune "cat cuprinde")? Poate ai pus prea multa faina?
Mai am si alta reteta, de la mama mea, dar inca nu am incercat-o. Si ale ei ieseau fragede. Stiu ca in copilaria mea aceste cornulete se faceau cu untura/osanza, nu cu unt, ca acuma. Atunci intr-adevar se topeau in gura. Dar... se pare ca nu era prea sanatos...

angelina
membru incepator

Austria, Viena
348 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/11/2004 :  20:33:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite angelina un Mesaj Privat
Multumesc mult pt reteta Milia. Cand o sa le fac, iti voi spune cum au iesit. Ieri am facut altceva dulce.
Oricum sunt foarte entuziasmata de reteta...imi plac la nebunie cornuletele!!Tu esti o norocoasa...mama mea nu stia sa faca cornulete fragede..ieseau tari, ca ale mele..dar, intr-o zi cand am vizitat o cunostinta de-a ei am mancat acolo si am ramas uimita.
Nu am folosit drojdie cand le-am facut...si nici untura, ci unt...sa fie asta cauza pt care nu mi-au iesit?!

"Our doubts are traitors, and make us lose the good we oft might win by fearing to attempt."
-William Shakespeare
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Milia
Milia
membru junior

Romania, Bucuresti
667 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2004 :  06:50:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Milia un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by angelina
Nu am folosit drojdie cand le-am facut... si nici untura, ci unt... sa fie asta cauza pt care nu mi-au iesit?!

Nu stiu ce reteta ai folosit. Eu am folosit o reteta la care se pune drojdie in aluat. Drojdia se dizolva in putin lapte caldut (nu fierbinte). Si eu folosesc unt, dar mama mi-a spus ca inainte le facea cu untura. Si ai grija sa nu pui foarte multa faina. Sa fie un aluat nici moale, nici tare.
quote:
Originally posted by angelina
Mama mea nu stia sa faca cornulete fragede... ieseau tari, ca ale mele...

Sa speram ca nu e o chestie ereditara...

otau
membru junior

Romania, Bucuresti
862 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/11/2004 :  08:35:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite otau un Mesaj Privat
Eu am o reteta de cornulete cu bors. Sunt f.f.f. fragede si in plus de asta sunt si de post. Ingredientele sunt: drojdie, faina, ulei, bors si gem pentru umplutura. Nu stiu exact cantitatile, ti le scriu maine.

Aurora, mami lui Vladut (6 ani)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Fabya
Fabya
Fata cu ochii vezi;-))

Germany, Würzburg
583 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2004 :  01:50:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Fabya un Mesaj Privat
otau te astept cu reteta ,ma intereseaza sipe mine aceasta reteta care o ai tu,din auzite stiu ca e buna,acuma ramane sa o incerc si eu.Numai bine !

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''
otau
otau
membru junior

Romania, Bucuresti
862 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2004 :  07:01:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite otau un Mesaj Privat
Sunt o fraiera! Am uitat sa aduc reteta! Va promit, solemn, ca maine o aduc!

otau
otau
membru junior

Romania, Bucuresti
862 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 04/11/2004 :  07:22:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite otau un Mesaj Privat
In sfarsit! Va scriu reteta de cornulete cu bors.
Ingrediente: 250 gr.faina, 150 ml ulei, 100 ml bors, 25 gr. drojdie, 1/2 lingurita de sare, 1 plic cu zahar vanilat, coaja rasa de lamaie.
Drojdia se lichefiaza cu putin zahar se presara putina faina si se lasa sa creasca. Intr-un castron se pune faina, se adauga maiaua, apoi uleiul si borsul si se face un aluat. Va avea o consistenta elastica. Se lasa sa creasca si apoi se intinde cate o bucata din aluat incercand sa iasa o forma rotunda. Cu un cutit se taie pe diagonale astfel incat sa iasa triunghiuri. Se pune umplutura pe fiecare triunghi si se ruleaza de la baza spre varf. Se coc in tava neunsa si netapetata.
Cand se scot din cuptor se pudreaza cu zahar pudra.
Umplutura poate fi gem sau gem amestecat cu nuca macinata.
Eu folosesc magiun.
Cantitatile de mai sus sunt orientative. Depinde foarte mult de faina.
Daca vi se pare ca aluatul este prea uleios mai adugati faina.

angelina
angelina
membru incepator

Austria, Viena
348 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2004 :  17:40:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite angelina un Mesaj Privat
Otau, Milia multumesc pt retete si sfaturi!
Otau..din pacate aici in Austria nu stiu unde as putea gasi bors..daca se gaseste..dar, oricum, multumesc mult de tot!
Va pup!

-William Shakespeare
narcisa
narcisa
Vine bb 3 !

Germany, 37671 Hx - 900402 CT
1831 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2004 :  19:52:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui narcisa Adauga semn de carte la raspuns Trimite narcisa un Mesaj Privat
Fabya, tu de unde cumperi bors, aici in Germania?
narcisa
quote:
Originally posted by Fabya

otau te astept cu reteta ,ma intereseaza sipe mine aceasta reteta care o ai tu,din auzite stiu ca e buna,acuma ramane sa o incerc si eu.Numai bine !

Fabya
" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

iren
iren
Sadicä, dar nu ma tratez

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 South Sandwich Islands,
4326 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/11/2004 :  21:01:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiiren Adauga semn de carte la raspuns Trimite iren un Mesaj Privat
Nu mai bag alt subiect, ca n-are rost, poate stie cineva.Aveti idee daca in loc de brinza dulce de vaci- pt brinzoaice- se poate folosi cottage cheese?
PS miine incerc si io pentru prima oara sa fac cornulete

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia zbintuita

Editat de - iren on 07/11/2004 21:03:17
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com