Pot lua un copil doar de sarbatori?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

quote:
Originally posted by lachione


Iar copilului tau aloca-i mai mult timp, joaca-te TU cu el sau cumpara-i un catelus! Copiii fara parinti nu sunt "copii de companie" si spun asta pentru ca vad ca scrii ca sotul tau nici nu se gandeste la adoptie!


Sotul meu nu se gandeste la adoptie pentru ca nu am discutat serios problema cu el, nu pentru ca nu accepta ideea. Daca citesti tot ce am scris, iti vei da seama ca nu pui corect problema.

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Manuc, au dreptate fetele.
Copilul va suferi. Sau COPIII, cine stie poate vei lua mai multi (unul cite unul, nu toti odata) asa de incercare, sa vezi care din ei se potriveste cu al tau.

Eu cred ca tu de fapt simti ca ai multa dragoste de oferit, dar gindeste-te bine daca asta e doar o chestie de moment sau e pentru totdeauna.
Pt ca din ce spui tu e doar de moment ("vom vedea mai incolo daca ne putem permite 2 copii" sau " in timp se va obisnui cu gindul ca e luat doar in weekend"). Si daca intr-un weekend nu poti sa-l iei ? Te gindesti ce va fi in sufletul lui ?
El o sa ajunga sa nu mai traiasca decit pt weekendurile cu voi. Si in weekend o sa fie trist ca mai e putin si iar il dati afara din casa.

Daca vrei sa faci un bine unor copilasi amariti, du-te si du-le niste cadouri, niste jucarele de sarbatori, dar lasa-i acolo unde stiu ei ca e "acasa". Nu lua vreunul la tine, pt ca va avedea ce inseamna de fapt "acasa" si asa cum spune si lachione o sa-i distrugi personalitatea.





http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sa presupunem ca il iei doar de sarbatori. Daca lucrurile decurg asa: toata perioda e fericit, simte caldura unei familii, iar la sfarsit, cand vrei sa-l duci inapoi, plange si nu vrea sa plece? Se poate intampla sa nu protesteze si sa sufere in tacere stiindu-se exclus, dar e acelasi lucru. Mai ales ca vede ca celalalt copil, al tau, ramane...pe cand el n-are acest drept si se simte frustrat. Vai de sufletelul lui! La orfelinat toti sunt la fel, abandonati, fara parinti, dar asa vede diferenta intre el si un copil care are norocul sa fie iubit si crescut intr-o familie. Ori il iei de tot ori nu il iei deloc, parerea mea.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

De Paste a fost organizata o campanie la nivel national "Ia-ma acasa de Paste !"
M-am gandit ca este foarte posibil sa se organizeze din noua o asemenea campanie de Craciun si m-am interesat despre ce este vorba atat la numarul de telefon mediatizat de Paste, cat si la un leagan de copii.
Este posibil sa obtii dreptul de a lua copiii pentru perioade scurte si limitate, cum ar fi Sarbatorile sau weekend-urile, pentru acest lucru trebuie sa te adresezi la DPC.
La leaganul la care am fost copiii sunt foarte bine ingrijiti si iubiti de cei care au grija de ei, aproape ca intr-o familie. In aceste cazuri mi-a fost confirmat faptul ca nu este spre binele copiilor sa fie luati numai pentru weekend sau Sarbatori.
In schimb campania lansata la nivel national de Paste a avut un efect pozitiv: s-a marit numarul adoptiilor.
Cred ca in cazul institutiilor care nu dispun de fonduri sau personal suficient ar fi in beneficiul copiilor sa aiba parte, fie si pentru un timp relativ scurt, de bucuria unei case calde si primitoare.
Sunt convins ca majoritatea dintre cei care fac acest lucru se vor atasa foarte mult de copil si vor initia procedura de adoptie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Manuc, cu tot respectul, dar cred ca ai pus problema gresita din start. Tot timpul te exprimi - sa vedem daca se acomodeaza cu copilul meu-iar pe copilul din orfelinat il numesti celalalt.
Nu numai sotul tau nu este pregatit, dar nici tu nu esti pregatita sufleteste sa oferi dragoste neconditionata unui copil parasit. Poate ar fi mai bine sa te mai gandesti, sa nu faci mai mult rau decit bine unui pui nevinovat si chiar propriului tau copil.
Nu vreau sa te simti jignita, sincer.


Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Manuc, nici eu nu cred ca e bine sa-l iei acasa asa cum ti-ai propus tu.
Cred ca este vorba de o hotarare pripita (te rog sa nu te superi !), fara sa fi discutat foarte bine situatia cu sotul tau.
Din tot ce-ai scris pana acum impresia mea a fost ca vrei o jucarie pentru copilul tau, un companion. Dar si acel copil este un suflet care are nevoie de maaaaaaaaare dragoste, de protectie. Nu cred ca sunteti pregatiti pentru asta.
Mai bine va mai ganditi...

Eu cred ca unicul motiv pentru care ar trebui facut acest gest este pentru el, pentru acel copil, pentru a-i oferi lui ..., nu pentru ceilalti !

Va doresc ganduri bune si sarbatori fericite !


Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

nu vreau sa te superi dar...au dreptate. dc vrei poti lua de la Fundatia Speranta un catel gata educat! copii institutionalizati, mai ales cand sunt atat de mici nu trebuie traumatizati suplimentar!
intentiile tale sunt nobile, dar pot produce efecte nedorite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuc spune:

quote:
Originally posted by NinaB

nu vreau sa te superi dar...au dreptate. dc vrei poti lua de la Fundatia Speranta un catel gata educat! copii institutionalizati, mai ales cand sunt atat de mici nu trebuie traumatizati suplimentar!
intentiile tale sunt nobile, dar pot produce efecte nedorite!


Nu pot sa ma supar nici pe tine nici pe celelalte pentru ca voi chiar nu ati inteles. Poate nu m-am exprimat eu corect, dar intrebarea este daca se poate. ATAT.
Dar e suficient sa dea cineva un raspuns aiurea sa ii faca pe ceilalti sa inteleaga la fel de gresit si sa comenteze. Intre timp am aflat: se poate. Si daca se poate e pentru ca niste oameni cu ceva experienta in domeniu au considerat ca e un lucru bun. Nu ti se da in orice conditii si stiu pe cineva care au facut lucrul asta si nu regreta. De fapt am intrebat aici crezand ca pot obtine o informatie, nu pareri in necunostinta de cauza pe care nu le-am cerut. Poate ca titlul a produs confuzia: Pot lua un copil doar de sarbatori? era o intrebare cu sensul Exista posibilitatea? Voi ati crezut ca va cer acordul?

Manuela si bb Costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Manuc,

Am urmarit subiectul desachis de tine si am ales sa nu raspund tocmai pentru ca nu mi-a placut cum ai pus problema (se pare ca nu-s singura care a observat chestia asta, ti-au mai spus-o si altii, inclusiv sotul tau). Spui acum ca ai postat aici numai ca sa obtii informatii, dar sincer, eu nu am vazut vreo intrebare de genul "carei institutii trebuie sa ma adresez daca...".

Se pare ca ai obtinut informatiile pe care le cautai. Si, chiar daca nu ti-au convenit, ai primit si raspunsuri, opiniile altor membri in legatura cu acest posibil demers. Nu cred ca cei care au raspuns au facut-o ca sa-ti dea sau nu acordul, asa cum spui, ci ca sa-si exprime punctele de vedere. Subiectul se inchide.

Multumesc,
Q

Mergi la inceput