Cum sa inveti lb. engleza repede si ...bine?

Cum sa inveti lb. engleza repede si ...bine? | Autor: toni

Link direct la acest mesaj

Dragilor,
trebuie sa invat lb. engleza.Nivelul meu este mediu si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva cu un sfat, o experienta personala. Voi cum ati facut sa evoluati de la un nivel mediocru la engleza vorbita fluent. Eu incerc sa fac traduceri mai ales din romana in engleza, lucru care ma pune pe cautat; partea cea mai slaba ar fi ca nu stapanesc verbele, si sunt curioasa cum ati reusit sa va puneti la punct. In speranta ca este cineva , care asa brusc si deodata a fost nevoit sa se descurce in aceasta limba, va multumesc mult de tot. Pa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Toni, if you want me to help you, I would say: why not try to write in English here? I am a teacher of English and I will correct your mistakes everytime I see them...What do you say?
My husband came to the UK 3 years ago, without knowing a word in english and now he speaks it fluently...so, necessity pushes you!
I am looking forward to reading your messages...in English! Don't be afraid that you will have mistakes, it is absolutely normal.

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by motanik

Toni, if you want me to help you, I would say: why not try to write in English here? I am a teacher of English and I will correct your mistakes everytime I see them...What do you say?
My husband came to the UK 3 years ago, without knowing a word in english and now he speaks it fluently...so, necessity pushes you!
I am looking forward to reading your messages...in English! Don't be afraid that you will have mistakes, it is absolutely normal.

Andra
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj


Cred ca metoda propusa are un inconvenient major:
„Because” este spus pe undeva punctul la 11. Din regulamentul pentru membri: Limba mesajelor pe acest forum este Romana

Ce pot eu spune referitor la o metoda utila si rapida: cauta un grup de straini vorbitori de engleza, fa repede cativa prieteni si vorbeste cu ei cat mai mult si cat mai variat. In plus, asculta nmai CNN, Euronews si radio pe posturi englezesti (NU MUZICA !), chiar si noaptea, dar dat la minim.

Mult succes !

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da Darael asa este ai dreptate insa citind atat cererea cat si raspunsul, ideea m-a pus pe ganduri ca proiect pe viitor. Fiind in sectiunea aceasta nu ar fi deloc exclus sa cautam si sa gasim modalitati cat mai diverse care sa satisfaca necesitatati cat mai diverse de informare si/sau instruire.
Desigur exista si limite. Mesajul de raspuns de mai sus il consider derogatoriu. Voi avansa ideea adminsitrativ discutand pentru a vedea ce solutii pot fi adoptate in viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

bazele in engleza mi l-am pus in scoala dar nu mi-a fost deajuns..
cel mai mult am invatat vizionand filme: incearca sa-l urmaresti fara sa citesti subtitrarea..

apoi iti mai poti cumpara (imprumuta de la biblioteca) CD cu invatarea limbii; sunt unele care au si pronuntie si in care poti vedea daca tu pronunti corect... mai sunt DVD-uri, casete video..

cel putin la inceput (dupa parerea mea) cel mai importanta e intelegea si mai apoi cu cat vocabularul se dezvolta mai mult vorbirea vine de la sine..


iar pt verbe cele mai "grele" sunt cele iregulare pe care trebuie sa le inveti pt fiecare timp in parte dar nu sunt atat de multe (totusi cele mai importante si des folosite sunt iregulare). incearca sa inveti de ex 5 pe zi (sau cate poti tu).. a doua zi le repeti din nou si inveti altele.. si tot asa.. si de ex la o saptamana fati niste teste.. si asa vei vedea care le-ai retinut si care trebuie sa le mai inveti..


bafta

------------------------
poze cu Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toni spune:

Va multumesc tuturor, f.f. mult,
si gasesc in voi un real ajutor.

Pt. Motanik, chiar a fost super mesajul tau, pt. ca eu niciodata nu m-am gandit ca voi avea nevoie de engleza, si de aceea limbile straine au fost moarte pt. mine. Iar mesajul tau m-a incurajat, mi-a dat increderea ca pot sa comunic cu cineva in aceasta limba. Chiar si propunerea ta mi se pare mai mult decat generoasa , de aceea nu pot decat sa iti multumesc.Chiar daca moderatorii nu ne dau voie sa facem aces lucru pe DC, pot sa-ti scriu un mesaj privat, ce zici.

Pt. Marius , ma gandesc ca n-ar fi rau sa facetio o sectiune noua.Cred ca sunt f. multi care cunosc engleza f. bine, iar altii care sunt ca mine. De aceea, ideea ta nu cred ca poate fi primita decat cu entuziasm.

Pt. Alina moscovici, multumesc mult de site, nu am intrat inca pe el, insa esti o scumpa ca ai facut efortul sa-mi raspunzi.

Si nu in cele din urma Louisea sa stii ca am sa pun in aplicare ideea ta cu cele 5 vb. iregulare pe zi, pentru ca uite ai dreptate sunt cele mai uzuale, si eu nu m-am gandit la lucrul acesta.Pe unele le mai stiu, insa multe nu. De aceea nu strica sa ma pun la punct.

In concluzie m-as bucura sa lasam subiectul deschis, si sa nu se supere moderatorii pe noi.

Cu drag, Toni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Si eu vreau sa invat engleza. Sper sa reusim.

Luminita


http://photos.yahoo.com/lumylorv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mr_baz spune:

Cu un profesor/profesoara buna si cu multa vointa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Engleza o inveti repede vorbind si bine scriind si citind:))
Glumesc:))
Un pont pentru invatarea verbelor neregulate (cel putin asa le-am invatat eu), am observat ca multe sunt asemanatoare asa ca am incercat sa le grupez dar in principal invatat si repetat.
ex:
know-knew-known
draw-drew-drawn
grow-grew-grown




Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu poti invata sa vorbesti decat vorbind. Nu poti invata de unul singur "repede si bine". Pune-ti meditator sau mergi la Fundatia FIDES si ia cursuri.
Eu in 1995 cand am terminat facultatea nu stiam deloc engleza, am mers la FIDES timp de un an si ceva din 1996-1997 si apoi mi-am pus profesoara in particular inca 8 luni in 1998-1999, am invatat la sala de lectura de la fundatia Fullbright doua luni, 4 ore pe zi, zi de zi plus inca doua ore acasa seara si am reusit sa imi dau testele de limba pentru America. Dar am muncit cativa ani. Cand am venit in America nu intelegeam tot ce se vorbea la cursuri si raspundeam mai mult Da sau nu fara sa inteleg f. bine. Cel putin un an tot iti ia. Progresele se fac din 6 in 6 luni in general, nu mai devreme.

Remember, when someone annoys you,
it takes 42 muscles in your face to frown,
BUT it only takes 4 muscles to extend your arm
and smack that jerk upside the head.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intrucat exista topic deschis pt limba franceza, si japoneza (vezi link-urile de mai jos) va rog sa deschideti in cadrul sectiunii de mai jos si pentru limba engleza topicul corespunzator astfel incat sa fie grupate pe sectiune. As putea sa mut subiectul acolo insa prefer sa il inchid pentru a va permite deschiderea altuia pe acea sectiune.

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30739&whichpage=1
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29620

Cu multumiri,
Marius Pernes

Mergi la inceput