Antibiotic bebe un an

Antibiotic bebe un an | Autor: ankalaura

Link direct la acest mesaj

Fata mea tuseste de vreo 10 zile. Am fost la 3 medici, rand pe rand. In plus, a facut si niste febra si kk moale. Am crezut ca e de la dinti, dar cu ocazia asta am amanat vaccinul de la un an si o luna.
Iar doctorita mi-a zis sa nu-i mai dau Vigantol, daca are temperatura...
Asa ca am fost la a doua. Ne-a zis sa nu-i dam antibiotic, a ascultat-o, si n-are nimic la plamani, dar probabil vine toate impreuna, cu gripa asta si racelile care circula, etc....
Dupa alte 3 zile, siropul de tuse nu-si facea efectul, iar ea saracuta tusea asa de tare in somn! La un moment dat cred ca a inceput sa o doare, pentru ca izbucnea in plans!
Cica n-are rosu in gat. Si totusi nu e de la plamani?
Vorbesc si cu al treilea pediatru, la fel....
Intrebare: poate ca nu e bine sa dai antibiotic copilului din prima, dar e mai bine sa se chinuie? Sa tot satepti sa se modifice ceva?
In concluzie, fata inca tuseste. Ii dau Ambroxol. Stodal i-am dat degeaba. Nu era mai simplu sa ii dau doua-trei zile antibiotic? Cat sa astept sa ii treaca? Mi-a mila de ea saracuta cum tuseste!


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

pentru linistea ta ar fi cel mai bine sa i se faca si o radiografie, kaki moale poate face si de la secretiile azale pe care le tot inghite.

sanatate multa

andreea mami lui theo si florin
http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ce fel de tuse are? E seaca sau cu secretie? Normal siropurile de tuse ar fi trebuit sa ajute. Nu constati chiar nici o ameliorare? Si copilul meu a racit acum vreo doua saptamani, a facut putina febra, i-a curs nasul si a tusit (cu secretie), 5 zile a luat un sirop expectorant (Mucosolvan) si, in urma tratamentului tusea mai rar,m dar la fel de urat (si eu eram ingrijorata si ma gandea,m sa merg inapoi la dr.) N-am fost, in schimb am luat de la farmacie un sirop de tuse pe baza de plante (nu patlagina ca n-am gasit, dar ceva asemanator) , i-am mai dat inca doua zile dupa care n-a mai tusit deloc. Toata povestea a durat la noi o saptamana. Si pe Robert l-a ascultat dr. la plamani, a zis ca e OK si nu i-a prescris antibiotic (are 1 an si 10 luni). Aici doctorii sunt foarte rezervati in privinta antibioticelor.
Poate ca nu ai nimerit siropul potrivit. Pune-i si picaturi in nas, si incearca sa-i desfunzi nasul cu o pompita (asteapta-te sa protesteze, nu cred ca exista copil caruia sa-i placa). Nu doarme bine noaptea pentru ca are nasul infundat si pe deasupra si tuseste. Al meu se trezea din ora-n ora din cauza asta.
Multa sanatate!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu as spune ca este o tuse cu expectoratie. Nu tuseste toata ziua, dar se mai ineaca, mai plange, sau plange din alte motive si incepe sa tuseasca....
Acum doua zile as fi zis ca e mai bine. Azi iar a inceput.
I-am dat foarte mult ceai caldut. Degeaba. Sirop, i-am dat Stodal, care este din plante, nimic....
Sa incerc cu sirop de patlagina - dar sa caut intai un prospect...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samy spune:

Exact in aceeasi situatie este fetita mea de 1 anisor. A inceput de vreo 10 zile cu o tuse rara si seaca, care acum insa i-a acaparat tot pieptutul si se rupe. Am lasat-o la inceput fara sa-i dau nimic si am gresit! Nu mi-a facut niciodata febra si mi-am zis ca nu e grav, dar am judecat prosteste. Dupa o prima noapte de chin pentru ea (gemea in asa zisul somn, cu tuse din ce in ce mai deasa si coapta), am chemat medicul care mi-a zis ca este bronsita. Acum ii dau Ambroxol 10 picaturi de 3 ori pe zi (Stodalul e ineficient din experienta mea cu baietelul meu), Nurofen de 2 ori/zi si antibiotic bineinteles la 12 ore. Este a 4-a zi de tratament si merge spre bine, dar am gresit ca n-am actionat mai repede. Sigur n-as fi ajuns la antibiotic. Imi vine sa-mi dau palme, pentru ca am fost comoda si am zis ca trece.
Parerea mea este ca si fetita ta nu are rosu in gat (facea febra mare si era mult mai rau), nu are nimic la plamani, dar probabil ca are o forma usoara de bronsita. Sigur medicul e cel care stabileste ce are, dar nu o lasa sa tuseasca in continuare. Daca vezi ca se chinuie si nu doarme bine noaptea, mergi la un medic competent care sa-ti dea ce trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Daca ma mai duc si la al patrulea medic... innebunesc!
ce antibiotic ii dai tu copilului, si ce cantitati? Sa imi fac o idee...
Si la noi, Stodalul nu a avut niciodata efect. Nurofen ii dai 5 ml?
Pe cuvantul meu daca nu am gasit aici, pe site mult mai multe sfaturi, si, se pare, mult mai bune.
Macar sa imi fac o idee. Cred ca diseara voi merge cu ea la Elias, ca e doctorita naostra de garda. A PATRA!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

de la dr Tauberg, spit Elias am primit asa pt tuse de genul care soui tu:

Ambroxol dim si seara 5 picaturi
Kefalexin la 12 ore cate 5 ml
Stodal doar seara la nevoie daca tuseste rau

Sterimar pt nas

dupa 7 zile si-a revenit si cu nasu si cu tusea.. in 10 zile era ok si dormea noaptea relaxata.

Sanatate multa,

Freia si Alexa


http://community.webshots.com/user/freia_ro
http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Draga Anca si noi suntem in aceeasi situatie, experienta cu doctorii pare similara, doar tarmul e altul, asa ca nu numai in Romania se intampla....noi am fost la doctorita pediatra care a zis ca e un virus si ne-a dat niste picaturi de nas si un sirop de gat cu mentiunea ca daca se inrautateste situatia sa mergem iar sa il vada pe asta mic (ptr a-i da altceva (are un an si 3 sapt)...asaaa, numai ca situatia s-a inrautatit smabata dimineata (febra mare, tuse seaca la inceput) si am fost la urgente la spital, unde ne-au dat antibiotice ( ospamox la 12 ore)...
ieri am fost la pediatra din nou si m-a certat ce ii dau antibiotic copilului ptr ca virusii nu se "trateaza" cu antibiotic, ci in asemenea cazuri se dau antitermice gen Nurofen si Calpol, sirop tuse si picaturi de nas, iar starea febrila cu urcusiru si coborasuri dureaza 3-4 zile...tusea se amelioreza ceva mai greu....noua ptr tuse ne-a dat Tusacalman de 2 ori pe zi.
asa ca eu as recomanda sa nu apelezi la antibiotice daca doctorii pe care i-ai consultat chiar au zis ca nu-i nevoie, mie acum chiar imi pare rau ca ii dau asa ceva copilului doar ptr ca cei de la urgenta au crezut ca e de vina o baterie ...asta e ....

sanatate multa!

Andreea si Sebastian - 07.10.2003

http://community.webshots.com/user/andreeacc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Draga anca cine e doctora ta de la elias? cirja?

daca da ea e buna si o sa-ti zica exact ce sa faci.

pupici si sanatate

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.
Tocmai ce vin de la farmacie. I-am luat Ospamox de 125 mg, cea mai slaba concentratie, se poate da la bebe mici fara probleme. Am cautat si prospectul la Kefalexin, este tot antibiotic. Ambroxol si Stodal, vad ca singure nu functioneaza.
In functie de ce imi spune bona diseara hotarasc daca ii dau antibiotic sau nu. Totusi sunt 10 zile de cand este asa....
Cand am fost la primul medic, trecusera doar 24 de ore. La al doilea, 4 zile. Al treilea, 6 zile.
Avand in vedere ca au trecut cele 3-4 zile pe care le considera ei "tampon"... Nu cred sa ii faca rau Ospamox. Macar ii dau o data si vad cum doarme la noapte!
La Elias mergem la dna dr Parutta. pe care, insa, nu o gasim decat acolo. Eu as fi fost bucuroasa sa o gasesc si la o clinica privata, la un cabinet.... Ne-a placut foarte mult de dansa.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput