Remedii pentru tuse

Remedii pentru tuse | Autor: bia

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu ce sa-i dau Biancai(6 ani si 8 luni) pentru tuse;a luat Stodal,Rinatyol(sau cum s-o fi scriind),Eurespal,Fluimucil,i-am dat si Aerius;ceaiuri cu lamaie si miere,chiar ca nu mai stiu ce sa-i dau.Are zile cand tuseste foarte putin,apoi zile cand are accese destul de urate,cum a fost azi noapte cand a tusit destul de rau.A luat si antibiotic,Klacid,acum doua saptamani....siropuri din plante,care ar fi mai indicate,tinand cont ca tusea este productiva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns milcomete spune:

Si fetita mea (3 ani si 7 luni) tuseste de aproape doua saptamani. Are si rosu in gat si a luat antibiotice (eritromicina si augmentin) dar nu i-a trecut si medicul nostru de familie ne-a sfatuit sa-i dam doar Ambroxol si Flonidan pentru ca este o viroza si oricum, cu antibiotice nu trece. Tusea a fost la inceput seaca, iar acum este productiva. Noaptea tuseste foarte tare. Am inteles ca mai devreme de 10 zile nici nu trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Si la noi tot cu tuse seaca a inceput si apoi a devenit productiva;iar de tusit,tuseste de o luna de zile,de cand a inceput scoala.Uitasem de Ambroxol,a luat si din asta un flacon.Am iesit mai devreme si i-am luat Tusimun de la Hofigal,sa vad,poate asta-i va
face bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Si fetita mea (5.4 ani) tuseste de vreo 2 saptamini. A avut o larignita, apoi a racit iarasi si a tusit sec si apoi productiv. I-am dat si eu Stodal, Ambroxol, Eurespal, si fara prea mult efect. I-a mai facut bunica si sirop de ceapa. I-am luat niste pastilute de supt Hexoraletten (sper ca am scris bine) care i-au facut bine. Nu mai are nici gitul rosu si tuseste mai putin. Sint unele feluri de tuse care trec mai greu.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Buna!
Incearca si cu sirop din muguri de brad si propolis se gaseste la plafar.Pe timp toamna-iarna eu ii dau fetitei si echinacea(pastile)
Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

incearca Stoptusin picaturi.
O prietena dea mea a patit la fel cu fetita si nu stia ce are, a depistat-o de astm. Si noi avem probleme cu tusea, dar Andrada face laringite des. Macar am eliminat posibilitatea astmului.
Sanatate tuturor.
april&andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu le dau un sirop de la Aboca, Grindtus se numeste, numai din plante, miere de salcim, propolis. Mi s-a parut foarte eficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alona spune:

Este un sirop pe baza de plante, Drosetux se numeste, ar trebui sa-l gasesti la farmaciile homeopate.La baietelul meu intotdeauna i-a trecut tusea repede dupa el.Cred ca e facut in Franta din cite imi amintesc.

Anca, mamica de Vlad(17.10.1997) si Thea(29.03.2004)
http://photos.yahoo.com/alina_stoica
"O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tink spune:

Doamnelor, nu vreau sa va sperii, dar mergeti la doctor!
Baiatul meu de 4 ani si jumatate a fost racit, i-a trecut dar a rams cu o tuse cam zece zile timp in care si eu i-am dat siropuri ca si voi. La sfarsit de saptamana am fost la bunici la munte ptr ca era ziua de nastere a soacrei mele si, dupa o noapte de tuse..l-am dus la dosctor. Baiatul meu are pneumonie si imi vine sa mor de ciuda...
In cazurile de tuse mai usoara, baiatul meu reactioneaza fff bine la siropul de ridiche pe care i-l fac eu. Va spun cum sa-l faceti si voi: luati o ridiche mare neagra si scobiti-o in centru, apoi puneti o lingurita de zahar. dupa cateva ore in scobitura se strange cam o lingura de sirop extraordinar de tuse. Tot un sirop bun e si cel de ceapa dar pustiul meu nu-l agreaza. Se pun la fiert 2-3 cepe curatate (dar trebuie sa pastreze si un strat de frunza) potrivite crestate in 4. Se clocotesc cepele pana ce ceaiul devine maroniu-rosiatic!
Sanatate doamnelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Pana la urma am biruit tusea;i-am dat TUSIMUN de la Hofigal si nu prea s-au vazut rezultate,apoi i-am cumparat sirop din mugur de pin,de la farmacie si vad ca nu mai tuseste deloc de zile bune.Sper sa tina....la doctor am fost,mereu merg sa vad ce e cu plamanii,sa nu fie complicatii.Oricum in tot acest timp a mai luat si o doza de antibiotic-Sumamed,tot la indicatia medicului.Sanatate la puiuti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

Eu fac Dianei un ceai de ceapa cu nuca:
1 ceapa mare cu frunze galbene si mustati spalata bine,
2-3 nuci spalate si zdrobite
Se pun la fiert circa 20-30min. in 1/2 litru de apa.
Apoi se infuzeaza cu ceai de tei si putin leustean uscat.
Se strecoara si se indulceste cu miere.

Apoi pt. gat ii mai dau si tinctura de propolis.

Sanatate la puiuti!

TYNA SI DIANA

Mergi la inceput