Dulceata de gutui

Dulceata de gutui | Autor: Bic

Link direct la acest mesaj

sint la a doua incercare de a face dulceata de gutui. La prima m-am luat dupa Silvia Jurcovan, editia 2000, care are a naibii o greseala de tipar taman la "dulceata de gutui."
Asadar, conform indicatiilor, am pus 500 ml zeama de lamii si nu 50!!! Mi s-a parut mie suspect cind nu mi-au ajuns cele 10 lamii, dar mi-am zis ca eu nu-s asa o mare gospodina sa le stiu pe toate!
Acum nu stiu cit sa o fierb, ca si aia lamioasa am fiert=o prea mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo Bic!
Uite am gasit eu printr-e citeva caericele de buc. aceste retete.
Eu nu le-am probat dar sper sa-ti fie de folos.

DULCEATA DE GUTUI CU NUCI
INGREDIENTE:
-3kg gutui
-2kg zahar
-200g nucu taiate marunt
-1 lamiie
MOD PREPARARE:
Gutuile bine spalate si curatate de coaja se taie cubulete s-au se dau prin razatoare.
Intr-o oala potrivit de mare se pune zaharul cu un pahar de apa la fiert pina se topeste zaharul.
Dupa aceea adaugam gutuile si fierbem totul pina se leagabine si spre sfirsit adaogam nucile.
Dulceata de gutui nu trebuie sa fiarba mult deoarece se leaga f.repede si se inchide la culoate.
Cind totul a fiert se pune fierbunte in borcane si se lasa la racit pe capac.




schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

DULCEATA DE GUTUI OPARITE
INGREDIENTE:
-1kg gutui
-1,1/2kg zahar
-4 pah.apa
-1 lamiie
MOD PREPARARE:
Intr-o oala potrivita se pune zaharul si apa la fiert pina se leaga un sirop.
In alta oala se pune apa la fiert si gutuile in prealabil spalate,curatate si taiate cubulete,se pun intr-un tifon si se oparesc ca. 5 min.
Se scot si se pun in apa rece pt. 5 min.
Dupa aceea se pun la scurs intr-o strecuratoare.
Dupa ce siropul de zahar s-a legat bine se adaoga zeama de lamiie si gutuile scurse si se fierb pina se leaga inca o data.
Totul se toarna fierbinte in borcane si se pune la racit pe capac.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Dulceata de gutui

Ingrediente:
- o farfurie adanca, plina cu varf, de gutui rase
- 3 pahare de apa
- 1 kg de zahar
- o lingurita suc de lamaie
- o jumatate de baton de vanilie

Mod de preparare:
In vasul de dulceata se pune zaharul cu apa si se asaza pe foc mic pana se dizolva complet zaharul. Se fierbe apoi la foc iute pana se leaga siropul. Intre timp, se aleg gutui bine coapte, mari, nevatamate, se curata de puf, se spala, se curata de coaja si se dau pe razatoarea mare. Dulceata va fi mult mai aspectuasa daca se taie gutuile fin, cu cutitul, sub forma de fideluta. Cand siropul este legat se da deoparte si se pun gutuile. Se lasa 10 minute pana se insiropeaza fructele si apoi se pune din nou la foc iute. Cand gutuile sunt aproape fierte se adauga batonul de vanilie, taiat marunt si sucul de lamaie. Se mai fierbe pana cand se leaga complet sucul (sta bob pe farfurie). Se acopera vasul cu un prosop umed si se pune la borcane a doua zi dupa ce s-a racit complet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, multumesc mult pentru retete. Acum sint sigura ca nu o sa mai pun 500 ml de zeama de lamiie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

MARMELADA DE GUTUI
INGREDIENTE:
-3kg gutui
-3 portocale-sucul
-2kg zahar-(zahar poate fii mai mult s-au mai putin)
-2 cuisosre
-1lc.anis
-1/2 lamiie-sucul
MOD PREPARARE:
Gutuile se curata de coaja si simburi, se taie cubulete si se pun intr-o oala.
Coaja, simburi si semintete de anis se fierb ca.20min intr-o cana de apa.
Se strecoara si sucul obtinut se toarna peste cuburile de gutui.
Coaja si simburi se dau printr-o sita si masa obtinuta o punem de asemenea peste cuburile de gutui.
Portocalele se preseaza si sucul se pune la fel peste gutui se mai adaoga o cana de apa si totul se cintareste.
Se adaoga zahar 1:1 si se pune la fiert cu cuisoarele si sucul de lamiie.
Totul se fierbe ca.45 min.pina primeste o culoare rosiatica,amestecind din cind in cind sa nu se prinda.
Imediat se toarna fierbinte in borcane si se pune la racit pe capac.




schuster laura

Mergi la inceput