Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Hernie inghinala - operatie

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

Marianar
Marianar
membru matur

Romania
2535 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 20/10/2004 :  14:36:32 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Marianar  Apasa aici sa vezi MSN Mesangerul lui Marianar  Trimite mesaj Yahoo lui Marianar Adauga semn de carte la mesaj Trimite Marianar un Mesaj Privat

Hernie inghinala - operatie

Saptamana viitoare o sa-l operam pe Vladut - 2 ani si 3 luni de hernie inginala (dreapta).
Cele care ati trecut prin asa ceva imi puteti da mai multe detalii...
Vladut e un copil asa de sprinten, nu are stare nici 2 secunde....ma gandesc cu groaza ce o sa facem dupa operatie....

Medicul ne-a spus ca e o operatie usoara sa nu ne facem probleme. Va fi operat la Budimex de dr. Dan Stefan. Vom sta la spital vreo 2-3 ore apoi vom pleca acasa. Ce stiti de spital? e curat..cum e personalul?? cotizatii la dr., anestezist...Orice informatie e binevenita.
Multumesc!
Sanatate maxima tuturor!

Mariana & Vladutz
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
adriana_mihnea
adriana_mihnea
membru matur

Romania, Bucuresti
1807 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2004 :  15:53:27 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adriana_mihnea un Mesaj Privat
Aaaa, stai ca am ce-ti spune in domeniul asta!!

Si noi l-am operat pe bebenac (9 luni atunci!) de hernie inghinala, tot la Budimex, la dr. Secheli Ionut. Foarte bun dr.-ul; de dr. Stefan nu stiu nimic.

Operatia in sine dureaza vreo 20 min. Copilului i s-a facut anestezie totala si si-a revenit dupa vreo ora.
Trebuie sa te pregatesti pentru clipele imediat urmatoare operatiei; o sa-ti vezi copilul cu tubusor in gurita si branula pentru anestezice (Mihnea a avut in piciorus), dar sa nu te sperii. Isi revin foarte repede si nici nu simt vreo durere.
Noi am plecat acasa la vreo 2 ore dupa ce si-a revenit.
Si la 1h dupa operatie, bebe era in 4 labe in patut!!
Nu are nici o interdictie, eventual sa pape dupa 3-4 ore de la anestezie.

In privinta spitalului...offf, vai de noi!
Nici nu stiu cum sa incep...Daca nu dai, ITI CER DE LA OBRAZ!!
Si asta nu se intampla in cazul medicilor si anestezistului, ci in cazul...infirmierei care-l aduce de la sala!
Sa-ti spun: eu am fost cu Mihnea in brate la sala de pre-anestezie pentru ca era mic si ca sa nu se sperie. Acolo au venit 2 asistente de la blocul operator si l-au luat, nu inainte de "a avea si ele o rugaminte"!! Numai ca eu le bagasem ceva bani in buzunar si...gata! Nu mai avea nimeni nici o rugaminte!
In schimb, copilasii mai mari, plecati fara parinti la sala de operatie, nu dadeau bani asistentelor (normal, cum sa faca asa ceva?!) si acestea o trimiteau pe infirmiera mai sus amintita sa ceara cu tupeu "ceva pentru fetele de la sala: sa-si ia si ele ceva de baut si de ...rontzait!!!!".
Si saracii parinti cand venea idioata aia mureau si inviau, crezand ca au patit copiii lor ceva in timpul operatiei!!

Asa ceva nu am vazut niciunde; eu am nascut la Municipal si nu mi-a cerut nimeni nimic! Veneau, isi faceau treaba si plecau fara sa astepte ceva...

Spitalul este curat, dar trebuie sa dai ceva ca sa-ti schimbe asternuturile!

Asistenta care ne-a preluat ne-a dat un pat si ne-a zis ca-i curat, cu cearceaf curat.
Si dupa ce i-am bagat ceva in buzunar, ooopsss...a trimis pe cineva si ...a mai schimbat patul o data!!!

In sfarsit...

Te pup si sa nu-ti fie frica. Este o operatie fffff simpla!

Adriana si Mihnea (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Dogaru Florina
Dogaru Florina
nou venit

Romania, Bucuresti
1 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2004 :  15:53:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Dogaru Florina un Mesaj Privat
Operatia in sine este conform doctorilor super usoara. Adevarul este ca nu dureaza decat aproximativ 20 de minute (cu tot cu anestezie). Alexandru avea 5 luni cand l-am operat si a suportat foarte bine atat operatia cat si dupa aceea. Mai greu a fost pana in operatie, deoarece nu trebuie sa manance si nici sa bea apa cam din seara premergatoare operatiei. Deci, dupa cum spui tu ca este cam "zglobiu", trebuie sa ai grija sa stea locului sa nu i se faca sete. Eu am fost la spitalul Grigore Alexandrescu, la doctorul Marin Lascu. Te sfatuiesc sa stai pana a doua zi in spital, astfel incat efectul anesteziei sa se duca cu totul (asta a fost recomandarea anestezistei mele), adica sa fie monitorizat aprox 24 ore dupa operatie. Alt sfat: vorbeste din timp cu doctorul sa-ti faci rost de o rezerva, astfel incat dupa operatie sa-l aduca direct acolo si nu la terapie intensiva (unde nu ai voie) si de asemenea intereseaza-te daca analizele de singe obligatorii precum si radiografiile pulmonare ti le face in spital sau trebuie sa vii cu ele de acasa.
Referitor la bani : eu am dat anestezistei 800 iar doctorului 1500 (anul trecut in iunie), dar sincer iti spun ca nu imi pare rau

Dogaru Florina
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
adriana_mihnea
adriana_mihnea
membru matur

Romania, Bucuresti
1807 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2004 :  15:56:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adriana_mihnea un Mesaj Privat
Cotizatii:
dr. - 1.500.000 lei
anestezist - 500.000 lei
asistentele de la sala - 100.000 (cred ca au murit de fericire la banii astia?!)
asistenta cu cearceaful - 50.000 lei

Eu zic ca au fost multumiti; unii parinti dadeau si mai putin, altii mai mult.

Pozele noastre 1
Pozele noastre 2
adriana_mihnea
adriana_mihnea
membru matur

Romania, Bucuresti
1807 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2004 :  16:03:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite adriana_mihnea un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Dogaru Florina
Alt sfat: vorbeste din timp cu doctorul sa-ti faci rost de o rezerva, astfel incat dupa operatie sa-l aduca direct acolo si nu la terapie intensiva (unde nu ai voie) si de asemenea intereseaza-te daca analizele de singe obligatorii precum si radiografiile pulmonare ti le face in spital sau trebuie sa vii cu ele de acasa.
Dogaru Florina

La terapie intensiva te cheama asistentele; ai voie sa stai cu bebe dupa operatie pana cand isi revine. Nu au voie tatzii!!

Analizele de sange le fac ei acolo; noi am fost dimineata la ora 9, cu copilul nemancat si nebaut, i-au luat sange si pe la 11 l-au bagat in operatie.

Aaaa...si nu i-au facut radiografie pulmonara!!
De ce sa fie nevoie de asa ceva la o operatie de hernie inghinala?! Nu inteleg...

Fiecare spital cu regulile lui!!

Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Editat de - adriana_mihnea on 20/10/2004 16:08:29
Marianar
Marianar
membru matur

Romania
2535 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2004 :  16:15:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Marianar  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Marianar  Trimite mesaj yahoo luiMarianar Adauga semn de carte la raspuns Trimite Marianar un Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri!

Noi deja am fost astazi la analize (sange si urina). Maine luam rezultatele iar operatia cred ca pe miercuri va fi.
Medicul ne-a zis ca nu are rost sa stam in spital. Vedem noi...sa speram ca totul va fi bine.
Doamne' ajuta!

Mariana & Vladutz

cl

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru dianaDonator proiect ursici
 Romania
5225 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 20/10/2004 :  16:20:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cl un Mesaj Privat
Sanatate multa lui Vladut! Multa bafta, va tinem pumnii.
Doamne ajuta!

Claudia
ionicutza
ionicutza
nou venit

Romania, Oradea
33 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 23/10/2004 :  11:30:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ionicutza un Mesaj Privat
George (8 luni) a fost operat de hernie inghinala dr. acum 2 saptamini. Operatia este una de rutina si noi am trecut foarte usor peste ea.
Pe George l-au intepat doar in deget pentru timpul de singerare si timpul de coagulare, i-au facut RX pulmonar si anestezistul l-a ascultat si l-a vazut in git.
Nu am avut voie sa mincam si sa bem nimic de seara de la 12.
A fost mai greu inainte de operatie pina i-au pus branula pentru ca are vene subtirele.
A intrat in sala la ora 8:40, la ora 11:30 dupa ce si-a recapatat functia respiratorie si au putut sa-i scoata tuburile l-au adus in salonul de la reanimare unde am stat pina la 12:30 cind s-a trezit de tot din anestezie si am putut merge in salon. Nu am avut voie sa bem si sa mincam nimic pina la ora 16 dar cum i-au dat un flacon de glucoza in perfuzie nu i-a fost foame. Pe la ora 13 el dadea din picioare si se rostogolea de pe fata pe spate si asistenta mi-a spus sa-l las sa faca ce doreste pentru ca daca simte ca il doare ceva se opreste singur. Branula ne-a lasat-o pina seara pentru ca daca vomeaza dupa anestezie sa ii poata pune perfuzie pentru rehidratare dar la noi nu a fost cazul.
Doctorul ne-a zis ca este mai bine sa raminem in spital pina a doua zi si asa am fost si eu mai linistita.
Noua ne-a pus fir intradermic asa ca la 6 zile de la operatie cind am mers sa-i scoata firul George nu a simtit absolut nimic.
Noi am fost la Spitalul de copii din Oradea si iata care sunt "tarifele": chirurg - 2.500.000, anstezist - 700.000, asistente 100.000 si infirmiera - 50.000.

Multa sanatate va doreste Ioana si bebe George

Ioana si bebe George
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com