Durere in gat, ajurooor urgent !!!????

Durere in gat, ajurooor urgent !!!???? | Autor: adrianafedorca

Link direct la acest mesaj

fetelor am incurcat-o rau , aseara cand m-am bagat in pat nu aveam nimic, pe la 2 noaptea ma trezesc cu o mare durere in gat, medicamente nu stiu ce as putea lua, cred ca nimic,( am uitat sa va spun , sunt graviduta in 12 saptamani), am mancat jumatate de lamaie cu niste miere si m-am bagat in pat, pe la 6 dimineata deja nu mai puteam de durere , eram transpirata toata, m-am schimbat si nu stiu ce sa fac cum o tratez, in afara de lamaie si miere ? a mai partit vreuna dintre voi asa ceva? eu am mari probleme cu amigdalele cu beau ceva rece sau stau in curent se inflameaza fac infectie, temperatura , trebuia sa trec pe antibiotice, pe strepsil - ma ajuta foarte mult mai ales in prima faza, oare am voie strepsil? nu as vrea sa iau nici un medicament, ,poate stie cineva vreun leac babesc
am fost si la farmacie si farmacista mi-a dat homeogene 9 , mi-a spus ca se pot lua in sarcina, dar pe prospect nu scrie nimic de genul asta asa ca n-am luat, sunt niste pastilute de supt pt dureri in gat , laringita , raguseala,
intrebarea e pot sau nu pot sa iau in sarcina homeogene? sau ce altceva as putea lua? daca fac temperatura ce sa fac?
va rog ajutati-ma cu un sfat
multumesc mult
Adriana si bebe din burtica (12 saptamani si 4 zile)

http://community.webshots.com/user/adrianafedorca

Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Adriana, nu intra in panica. In principiu ai voie si medicamente (aspirina, paracetamol), ba chiar si antibiotice de genul ospen (pt. amigdalita). Intreba totusi medicul ce-ti recomanda! Ca sa scada febra si sa transpir, eu mai folosesc sucul de la 2 lamii incalzit la maxim (dar nu fiert), si baut asa (eventual cu miere). sigur ai voie si ceva pastile de supt pentru dureri in git, dar nu stiu care. cind am fost racita am luat ceva de la wick, cu lamiie si vitamina c, nici macar nu erau considerate pastile.
hai, stai la caldurica si o sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Proposept, paracetamol si ai mai grija cu febra. Dar cred ca ideal ar fi sa iti suni medicul care iti urmareste sarcina care iti va recomanda ce sa iei. In cazul in care apare febra si chiar ai o infectie iti poate recomanda si niste antibiotice.

Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Eu stiu ca aspirina nu este deloc indicata in sarcina.
Intreaba medicul.

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Buna Ady!
Desi am numai 10 saptamini deja am avut o raceala zdravana.
Am vorbit cu doctorul si iata ce am luat :
- paracetamol
- propolis cu vit C

Aspirina este total interzisa, mai ales in primul trimestru.
Pe strepsils scrie asha: a se lua cu preacautie

In rest ceai cu lamaie, miere si bai cu sare la picioare (eu am facut - habar nu am daca sunt indicate- nu ar avea de ce nu), frectii cu otet de mere pt febra.

daca febra e mare (>37.4) trebuie antibiotice ca poate sa-i faca rau lu bebe. dar exista si antibiotice acceptate.

Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

am auzit despre ceaiul de ceapa, care e f bun se spune, pt dureri de gat si pe deasupra natural
tu cum te mai simti?

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Pentru git inflamat si tuse. Ceaiurile sunt recomandate pentru bebelusi, sunt naturale.

Ceai de ceapa
la 1/2 litru de apa o ceapa potrivita, o fierbi in apa pana scade apa la jumatate, apoi pui o lingurita de miere.
2-3 cepe la un litru de apa, cu tot cu foile galbene de la exterior, taiate mare, ca sa poate fi scoasee usor dupa aceea. Pun la fiert niste nuci zdrobite cu tot cu coaja. Se indulceste cu miere si pui si zeama de lamiie dupa gust

Sirop de ridiche neagra:
Scobesc un pic o ridiche neagra(inainte o curat de coaja) si pun o lingurita de zahar. Va lasa sirop care se soarbe.


There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:

La fel am patit si eu am avut dureri de gat de obicei la mine dupa asta urmeaza raceala .....am avut mare grija in week-end am stat la caldurica ,am facut bai caldute si am luat multa lamaie si miere si a fost mai bine.Luni am mers la serviciu si aseara au inceput din nou durerile de gat si am ragusit asa ca astazi am stat acasa.

Eu sunt in 6 sapt.si nu am avut febra , dar eu cred ca ar fi bine sa stai acasa si tu daca se poate macar o zi ,doua la caldurica sa bei niste ceaiuri de menta si musetel ,cu lamaie ,portocale ...bai caldute, un pic de odihna si poate trece.Eu zic ca merita sa ii acorzi atentie durerii, dar nu intra in panica.

Sanatate multa, sa ne spui cum te mai simti.
Cristine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

va multumesc mult pt sfaturi, am stat toata ziua la caldurica mi-am pus niste spirt incalzit la gat , am pus si un fular, am si transpirat asta cred ca e de bine, febra am 36,6 , am mancat 3 lamai si miere , am facut gargara cu apa cu sare, si vad ca am simt mai bine, durerile in gat au mai scazut, am fost la farmacie si farmacista mi-a dat niste pastilute care se sug una pe ora se numesc homeogene 9 , mi-a spus ca se pot lua in sarcina, dar pe prospect nu scrie nimic, asa ca mi-e frica sa iau, o sa ma tratez in continuare babeste si sigur trece, o sa stau in pat infofolita, vad ca am inceput sa stranut, si parca si nasul incepe sa curga, mie dr ginecolog mi-a spus ca pot lua paracetamol daca racesc, daca pana maine nu se amelioreaza o sa iau si pastile
va pup si va doresc multa sanatate
Adi si bebe

http://community.webshots.com/user/adrianafedorca

Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pt ca am fost mama racelilor in ambele sarcini am incercat juma din tratamentele naturiste din lume. Ceai de patlagina cu miere si lamaie a fost reteta de succes, plus spirt la gat. Prin luna 7 la prima sarcina am racit rau si dr mi-a dat inclusiv aspirina pt ca mi-a zis ca febra e mult mai rea ca orice pastila. La a doua sarcina in prima luna am facut pneumonie si nestiind ca sunt insarcinata am luat pastile cu carul . Ambii bb sunt sanatosi tun ceea ce-ti doresc si tie din tot sufletul

Homeogene 9 stiu ca e din gama luiOscilococcinum pe care eu una l-am luat cu succes in timpul sarcinilor. Stodal e un sirop de gat de la acelasi producator, numele imi scapa care mie una iar mi-a placut mult, tot naturist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

adriana , am uitat sa zic...vezi ca pe "parintii intreaba, parintii raspund" e un subiect cu farmacia de garda la care raspunde un domn "farmacist" Asta e si nick-ul lui. Da-i un PM si intreaba-l eventual sau scrie la subiectul acela.

Mergi la inceput