Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Ce le mai dati si cum ii convingeti sa bea?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

danat
Mama de Raduc

Austria
wien

5538 Mesaje
8 Prieten(i)

Trimis la - 14/10/2004 :  15:53:46 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui danat Adauga semn de carte la mesaj Trimite danat un Mesaj Privat

Ce le mai dati si cum ii convingeti sa bea?

Ma uit la biberonul cu ceai si constat ca este aproape neatins de azi dimineatza...Radu (1 an si-un pic) nu prea bea lichide.
Inafara de lapticul de dimineatza si seara (in total cam 450-500 ml) nu prea se atinge de alte lichide. Nici vara nu se omora, dar erau zile cand bea cate 150-200 ml. SI-asa nu era mult, insa de cand e mai frigutz nici ca mai serveste. Stiu ca nu e prea bine.
Am incercat si compot putin indulcit, ceai de fructe la pliculetz, ceai de afine. De obicei el bea ceai granulat de la Hipp, din acela de plante, dar cred ca s-a cam saturat. Insa va spun, tot ce am incercat, e interesant la primele inghitituri dupa care...nu mai vrea! Nici sa-i bag pe gat nu se poate!
Cam ce le dati voi bebeilor vostri? Si cum pot sa-i fac ceva pe placul lui, ca sa bea mai mult???

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
boo lina
boo lina
membru incepator

Romania, Bucuresti
381 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  15:58:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite boo lina un Mesaj Privat
Baietelului meu ii placea sucul de fructe (cel natural facut la storcator) din mere, morcovi si portocala. Dar de ce nu incerci pur si simplu sa-i dai apa. S-ar putea sa-i placa mai mult decat orice ceai sau suc...
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Cristina_C

Donator  Mos Nicolae 2011
 Germany,
8099 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  16:01:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
Poate ca-i timpul sa schimbi recipientul. S-o fi plictisit de biberon. Incearca si cu cana cu cioc, un pahar mic sau chiar cu paiul. S-ar putea sa i se para mai interesant asa. Robert (1 an si 10 luni azi), nu vrea sa bea din biberon decat lapte (biberonul este fara tetina, cu cioc - tetina n-a vrut niciodata ptr. ca a supt pana la 10 luni). Apa, suc si ceai bea din diverse cani si pahare speciale pentru copii.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
furni
furni
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
557 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  16:02:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui furni Adauga semn de carte la raspuns Trimite furni un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by boo lina

Dar de ce nu incerci pur si simplu sa-i dai apa. S-ar putea sa-i placa mai mult decat orice ceai sau suc...

Mi-a luat vorba din gura. Da-i apa (plata) ca e sfanta. Oricum fa toate eforturile si obisnuieste-l sa bea cat mai mult.

Va pup.

http://community.webshots.com/user/furni001
bibi
bibi
membru matur

Romania, Bucuresti
1672 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  16:22:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite bibi un Mesaj Privat
Si la mine a functionat cu apa plata. Acum David bea 2 biberoane de apa pe zi fara nici o problema si, in afara de apa, nu mai primeste decat lapte si suc de portocala ( cam 100 ml.)

Bibi si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran
mamica dulce
mamica dulce
membru de baza

Germany, Euskirchen
4417 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  16:59:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mamica dulce un Mesaj Privat
si Marc la fel...apa,lapte si suc deportocale.Apa o accepta din biberon numai noaptea,si cam cu noduri (maxim 50ml) dar ii mai pun cateodata si putina zeama proappata de lamaie si parca intra mai bine.
In schimb o bea cu placere din sticla mare,pahar si daca e si minerala ..bucuria lui.
Cand efectiv nu bea,ii dau suc (hipp) diluat cu multa apa.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
SIMONABB
SIMONABB
membru matur

Romania, Bucuresti
1795 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  17:47:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiSIMONABB Adauga semn de carte la raspuns Trimite SIMONABB un Mesaj Privat
da-i compot

Simona
http://community.webshots.com/user/simonabb
pfekete
pfekete
membru incepator

Canada, Mississauga
139 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2004 :  19:04:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite pfekete un Mesaj Privat
Nici fetita mea nu bea nimic altceva din bibe decit lapte. Asa ca, i-am dat dintr-o canita cu cioc, ceai slab de bb, compot (fara zahar, doar apa fiarta cu un mar), apa. Acum bea numai apa; cind nu prea vrea, ma prefac ca beau cu sete din canita, sau ma joc putin cu canita in fata ei; de obicei se apuca si bea. Pt. ca bea putin odata, ii ofer canita (am uitat sa spun, am luat jos valva ca ei ii place sa bea mult intr-o inghititura) cam la 1/2 ore.

Patricia si Sylvia (12 Ian 2004)

http://community.webshots.com/user/isomould

danat
Mama de Raduc

Austria, wien
5538 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 15/10/2004 :  21:14:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidanat Adauga semn de carte la raspuns Trimite danat un Mesaj Privat
mercic fetelor de raspunsuri. azi i-am dat niste suc de portocale drect din canitza cu cioc si l-a baut cu mare interes pt canitza, of corse.
o vom lua treptat- treptat poate se da pe brazda omuletul...

Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu
DianaP
DianaP
membru incepator

Romania, Bucuresti
205 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/10/2004 :  02:32:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite DianaP un Mesaj Privat
Alexa -un an si trei luni , bea mai nou multa apa si de cand am invatat sa si zicem "apa,apa" cerem intr-una chiar daca ne e sete chiar daca nu ne e sete. Ceai nu i-am mai dat cred de vreo 4 luni. Ii dau si suc de portocale pe care il bea cu placere.
Diana29sapt&Alexa

nictatiana
nou venit

Romania, Constanta
48 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/10/2004 :  13:42:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinictatiana Adauga semn de carte la raspuns Trimite nictatiana un Mesaj Privat
lui bebe al meu i-am diluat cu multa apa...putin suc acidulat si de atunci bea si tot bea.Acum s-a invatat si cu ceaiul si cu apa.Inceputul a fost greu.

Tatiana@Florinel
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com