Please!!!... Regulile jocului DOMINO.

Please!!!... Regulile jocului DOMINO. | Autor: Vichi

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu a primit un joc de DOMINO clasic, asa cu placute din os, intr-o cutie frumos sculptata, si de 2 zile eu ma uit la el ca la un obiect de arta, dar Vic vrea sa-i explic cum se joaca... Ajutati-ma sa nu ramanem in ceata!
Am dat un google, dar vreau ceva pt. un locuitor din Romania, in engleza sunt multe link-uri.

Multumiri anticipate!

Violeta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

este banal, se fac piesele ca la remmy, in casute invers de cate 5, apoi se impart cate 2 "casute" la fiecare concurent, se pune o piesa jos si apoi fiecare pe rand pune in continuare, in randuri de cate 2, regula fiind ca se pun 2 puncte la 2 puncte... adica e banal, e cel mai simplu joc

nu stiu daca ai inteles, incearca sa joci si o sa vezi ca "iese"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Gandacelu' multumesc frumos si pupicei pe antenute!
am inteles in mare... Nu prea m-am elucidat cum se ajunge sa existe un casigator.
Maine o sa scriu si regulile in engleza, poate ma ajuta cineva cu traducerea.


Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

castiga cel care scapa primul de piese ...

Se pun toate piesele pe masa cu fata in jos, se amesteca. Se fac gramezi a cate cinci. Fiecare jucator isi ia 5 piese. Piesele ramase se folosesc pe parcurs.

Fiecare piesa are doua parti. O piesa dubla are acelasi numar pe ambele parti ( ex 5-5)
Jucatorul care are piesa dubla cu numarul cel mai mare incepe prin a pune piesa jos. Daca nici un jucator nu are piesa dubla se reface jocul (rasturnat, amestecat, gramezi)

Urmatorul jucator pune piesa care se potriveste ... si urmatorul.... si urmatorul...si tot asa. Fiecare jucator pune doar o piesa . Daca vreun jucator nu are piesa care se potriveste, ia una de pe masa. Daca se potriveste o pune la rand si jocul continua. Daca nu se potriveste, jocul continua cu urmatorul jucator. Cel care ramane fara piese castiga.

Distractie placuta!

Mergi la inceput