usturime genitala

usturime genitala | Autor: RUXMAX

Link direct la acest mesaj

Dragelor, o intrebare delicata: ati suferit de usturimi genitale?
Eu m-am dus la dr pt Papanicolau dar mi s-a spus ca am colul/ vaginul inflamat si apoi, in urma exeminarii secretiei mi s-a descoperit candida.
Am facut tratamanet si se pare ac am scapat de ciuperca dar concomitent simt usturimi care variaza ca intensitate . Am vrut sa reiau analiza pt Papanicolau dar din nou am avut inflamatie deci nu putut fi efectuata. Acum simt usturimi mai tot timpul iar dr nu mi-a recomandat nimic. Am folosit eu betadina dar 7 din 14 ovule cat cerea tratam complet.
Ce pot sa iau totusi?
Sau ce spalaturi sa fac?
Merci,
Ruxandra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Ruxi, am avut si eu acum cativa ani aceeasi problema, si tot de la candida mi se tragea. Si am facut o gramada de tratamente si nu scapam de ea.Eram disperata, ma ustura groaznic, mai ales seara. Pana am dat de o doctorita care mi-a dat un tratament de 21 zile fara intrerupere (pt. pana atuncea toti imi dadusera de cate 5 zile si imi trecea o perioada, dupa care aparea din nou). Tratamentul a constat din ovule, pastile si spalaturi dimineata si seara inainte de ovule cu apa cu bicarbonat de sodiu. Si din acel moment am scapat de candida. Dar am intrerupt si anticonceptionalele, pt. ca de la ele am facut-o.
Fa si tu spalaturi cu apa cu bicarbonat (o lingurita de bicarbonat la 1 litru de apa) pt. ca nu au ce sa-ti strice , bicarbonatul iti schimba PH-ul. Sau cu ceai de galbenele.
Multa sanatate!
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jul spune:

Raluca, poti sa faci candida de la anticonceptionale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Eu sunt sigura. Pt. ca am facut-o cand am inceput sa le iau , le-am schimbat cu altele si tot degeaba. Ei si cand am facut tratamentul asta mai lung, le-am si intrerupt si nu am mai avut probleme niciodata. Si sunt vreo 6-7 ani de atunci.
Chiar si doctorita mi-a zis ca se poate face si de la anticonceptionale, depinde de organism.
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Eu nu am luat niciodata anticoncept ..si totusi...
rux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Da nu-i neaparat sa iei de la ele. Am citit ca pot fi o gramada de cauze: antibiotice, ciocolata, din apa (piscina) , cica si pe fond nervos (stiu si eu?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

mai poti scapa si de candida cu ovule lomexim, sau crema, dar trebuie sa te tii de tratament. la mine a functionat. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Am avut si eu candida si usturimi in acelasi timp; de candida am scapat, dar de usturimi nu. Din ce stiu eu candida are ca simptome secretiile mai abundente, senzatia de mancarime, disconfort local sau poate sa nu se manifeste in nici un fel
Daca ti-a zis ca ai o inflamatie, spalaturile nu sunt deloc indicate, eu nu am stiut si m-am tot si acum mi s-a agravat, nu numai ca am acele usurimi, am si dureri

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Foarte bun pt candida este si Nizoralul - concomitent pastile si unguent, local. Eu aveam inainte de sarcina, am facut tratamentul ,e cam puternic, nu tb sa ai probleme cu ficatul. /Intreaba-ti medicul de acest tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Si mie mi-a reaparut.
Horror!
Tocmai ma intrebam de la ce?

Si am avut o perioada de cativa ani buni cand n-am mai avut deloc.
(inclusiv in timpul sarcinii)
Eu am luat niste antibiotice pe o perioada mai lunga ce-i drept,
dar le-am terminat acum 2-3 saptamani....

In Ro am luat ovule Polyginax (au trei substantze active),
forte bun, dupa parerea mea.
si Clotreimazol.

De trecut trece, trebuie sa gasesti un medicament corespunzator.
Ti-a facut antibiograma, sau cum se numeste?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Eu folosesc Plant Intim de la Hofigal, spalaturi vaginale de cate ori am probleme, si crema Sexamin de la Favisan.
Nu iau anticonceptionale, dar am avut multe recidive de candida. Prima data am facut-o de la foitele spermicide alea chinezesti, si dupa aia s-a tinut scai de mine pana la Plant Intim.
http://www.naturaplant.ro/prezentareprodus.php?codprodus=1047
Am facut tratamente cu Nizoral, tot felul de ovule, bicarbonat...
Tare sacaitoare si neplacuta problema. Eu deveneam foarte nervoasa din cauza senzatiei de arsura si usturime permanenta.
Mult succes fetelor in cu candida!

Mergi la inceput