pastrama

pastrama | Autor: mariagi

Link direct la acest mesaj

cum gatim pastrama acasa ca sa iasa moale si delicioasa?



Maria



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

aici cateva retete:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32815

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Pastrama

postat de Tamara
28/09/2004 : 22:11:42


Se ia pulpa de oaie, grasutza , impanata. Se face un baitz de usturoi pisat, cimbru, sare plus putzina apa si alte ierburi aromate care, cum vretzi (eu pun numai cele enumerate). Intr-o castron se pune pulpa taiata subtirel ca pentru snitzele, numai ca bucatzi mai mari si se imbiba cu baitzul respectiv. Se lasa carnea la macerat in baitz pana a doua zi si apoi se pune la uscat afara, la vant 2-3 zile. Io o prind cu carlige de rufe :-D.


Se face pe gratar sau mai rapid in tigaie de teflon fara a se adauga ulei, la foc mic sub capac. Mamaliga e obligatorie. Muustul cred ca-l putetzi face la robot din struguri de masa, sucul il trecetzi prin strecuratoare si-l lasatzi in sticle la caldura sa se inaspreasca.

Va doresc rabdare pana se face pastrama si pofta buna!

Tamara si gemenii

postat de Garofitza
29/09/2004 : 02:40:45


Reteta usoara de pastrama, fara fitze si fasoane complicate.

Carnea trebuie sa fie de miel/oaie. Noi cumparam pulpa (desosata).

Se face pasta din usturoi, cimbru, ienibahar macinat, boabe de coriandru macinat, piper, si sare grunjoasa destula (daca-i kosher salt, e cea mai buna) Nu exista cantitati, doar sa ai pasta suficienta pentru toata carnea. Freci bine bucatiile de carne cu pasta obtinuta, si se aseaza bucatiile una peste alta. Se pune intr-un vas adanc care sa aiba capac sau macar sa poata fi bine acoperit cu folie,ca sa nu miroasa prea tare in frigider a mirodenii. Carnea se tine cam o saptamana de preferat (eu o tin cca. 4 zile), se intoarce de pe o parte pe cealalta cam o data pe zi si, daca se poate, se tine sub greutate, ca sa-si lase zemurile (daca-si lasa, trebuiesc scurse). Se frige pe gratar .Se serveste alaturi cu mamaliguta si mujdei. Si-un must. De nu-i must, si-un vin rosu e la fel de bun.

ps. Eu nu o spal cand o pun pe gratar, o iau asa cum este si-o trantesc pe barbeque. Se tine f. bine la congelator.

Garo
Sanatate, ca-i mai buna ca toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

MULTUMESC FRUMOS
cum ajung acasa trantesc pastrama pe sarma de rufe si vineri seara sa te tii gratar pe balcon ce fac.asa,sa crape de invidie vecinii.


Maria

Mergi la inceput