Iritatie zona genitala baietel

Iritatie zona genitala baietel | Autor: dely99

Link direct la acest mesaj

Bebe are 6,5 luni si de cateva zile i-a aparut o iritatie foarte urata in zona genitala. Prima data i-a aparut pe fund si nu am fost asa speriata ca am zis ca a facut si el ca alti copii un eritem fesier. Am continuat sa-l ung cu Cutaden ca dinasta am folosit de cand l-am nascut si i-a trecut dar organele genitale arata jalnic. Sunt foarte rosii, iritate, mi s-a parut ca i s-a si luat un strat de piele jos de pe ele. Are o piele deosebit de subtire acolo. Doctorul lui mi-a dat Bepanthen si il ung de 3 zile dar nu se vede nici o schimbare. Mi-a spus ca ar fi din cauza urinii ca nu este destul de acida si sa-i pun lamaie in ceai. Voi ce parere aveti ? A trecut cineva prin asa ceva ? Oare il doare, il ustura, il mananca, il jeneaza ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Eu zic sa il dai cu bepanthene ca e foarte bun. Ai schimbat cumva scutecele? am auzit ca se irita si daca le schimbi scutecele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

Incearca cu crema de galbenele, lasa-l 5-10 min fara pampers. Poti sa mai incerci si nidoflor in strat f subtire. Asta ne-a recomandat pediatra cand am avut iritatii. Mai exista un prepearat care se face la farmacie, daca vrei iti scriu astazi ce contine si in ce cantitate. Dar intreaba si medicul bebelului.

Nicoleta si bb Andrei Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

dely...ia de la farmacie unguent cu extract de galbenele,dupa reteta originala de...cum o cheama???Maria nu stiu cum,sigur stiu la farmacie,imi sta pe limba acum.
e cea mai buna crema de galbenele si extrem de eficienta!!!

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Ai grija sa nu fie infectie urinara, noi am patit-o.

Mirona si BB Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

E posibil sa aiba fimoza, si atunci medicii spun ca pot sa faca iritatii urate.Dute la medic sa vezi ce are exact>Intre timp incearca sa il speli cu ceai de musetel si poti incerca crema petrinii, care se gaseste in farmacii.Incearca sa nu ii dai pampers ci doar un chilot.Dar mai vreau sa te intreb daca cumva a luat antibiotice recent.La Puiul meu i s-a intimplat ceva asemanator cand luase antibiotic.Eu l-am spalat bine cu musetel si i-am pus crema petrini si a trecut.Succes.Oricum i-a aminte si la ce spune medicul.
Rely si Richy

RELY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dely99 spune:

Multumesc tuturor fetelor care mi-au raspuns. De aseara de cand am postat subiectul iritatia i s-a extins si pe picioare, pe marginea pampers-ului. Acuma nu stiu ce sa zic. Doctorul nostru este foarte superficial si nu i-a pus un diagnostic clar. Mi-a spus doar de Bepanthen si suc de lamaie in ceai.
Gabitzica: nu am schimbat scutecele.
Nicoleta: poate imi scrii si mie reteta preparatului si o sa intreb medicul daca e bun pentru asa ceva. Poate ei nu stiu... stim noi mai multe ca ei !
Mironna: vreau sa te intreb la infectie urinara cum arata zona ... asa cum am descris-o eu ?
Rely27: am inteles ca la fimoza trebuie sa se umfle acolo, sau nu ? Si inca ceva: petrini este un unguent ? Il gasesc la farmacie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dely99 spune:

A... si am uitat sa spun Rely ca nu a luat antibiotice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

Dely draga mea trebuie neaparat sa ceri medicului copilului sa iti faca trimitere la dermatolog, daca spui ca s-a extins.Nu mai sta asa ca poate sunt alte probleme.Oricum pana reusesti sa mergi la dermatolog, inceraca sa nu ii mai dai pampers deloc, caci am auzit ca sunt copii care fac iritatie de la pampers.Schimba-l mai des si spala-l dupa ce face pipi, dar ai grija sa nu folosesti cumva sapun pt oameni mari, iceraca doar cu ceai de musetel, si crema petrinii trebuie sa o gasesti in farmacii pt ca ei o prepara, sau cere la farmacie o crema cu zinc, si da-l mai des.In ceea ce priveste fimoza nu cred ca neaparat se umfla, mai degraba se inroseste, se irita.
Astept sa imi scrii de bine.ta pup si pe tine si pe bebe.
Rely mama lui Richy

RELY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

Am patit-o si eu cu Clara. A avut la un moment dat un pipi foarte acid, nu stiu exact din ce cauza. Am inceput s-o spal din doua in doua ore cu apa si putin gel de dus ptr. copii care nu usuca asa de tare, uscat bine cu prosopul si pus un strat mai gros de Bepanthen, care face minuni. Deci nu doar uns usor. Strat gros cit sa se vada nitel albicioasa crema, peste tot. In doua zile ziceai ca n-a avut nimic. Si tot asa, se intinsesera buburuzele si pe picioruse...
Dar, evident, asa cum i-am facut si eu atunci: analize ca sa vezi exact daca nu e alta cauza... pina una alta, da-i cu bepanthen sau cu crema de galbenele care de asemenea este absolut minunata. Clarei insa nu i-a facut nici rau nici bine. Mie insa daca am ceva imi trece imediat. Eu d-aia am folosit Bepanthen.

Alssa si Clara (1 an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Si noi am patit-o de la scutecele Libero, mai precis chiloteii Libero. Am gasit un unguient foarte bun la farmacie, dar nu mai stiu cum se cheama, cred ca era ceva care se dadea si in medicina veterinara, la vaci.. Nu e gluma, revin mai tarziu cu denumirea unguentului. Multa sanatate la pitic.

Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)
http://earpower.com/bebe/olguta

Mergi la inceput