Botezul - obiceiuri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chloe spune:

Buna fetelor,

Am gasit acest forum din intamplare si ca multe dintre voi am devenit si eu dependenta. Sunteti minunate si ma bucur ca existati.
Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra va rog. Peste putin timp ma voi duce in Romania sa botez un baietel. Este prima oara cand voi fi nasa. M-am documentat aici pe forum si am aflat despre obiceiuri, biserica,crezul,hainute noi ptr. bebe,etc. Intrebarea mea este cati bani trebuie sa dau la masa fetelor??? Petrecerea se va tine la un restaurant nu foarte simandicos din Bucuresti iar parintii bebeului imi sunt prieteni foarte buni.
Va multumesc si va astept cu sfaturi,
Chloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

quote:
Originally posted by Chloe

Buna fetelor,

Am gasit acest forum din intamplare si ca multe dintre voi am devenit si eu dependenta. Sunteti minunate si ma bucur ca existati.
Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra va rog. Peste putin timp ma voi duce in Romania sa botez un baietel. Este prima oara cand voi fi nasa. M-am documentat aici pe forum si am aflat despre obiceiuri, biserica,crezul,hainute noi ptr. bebe,etc. Intrebarea mea este cati bani trebuie sa dau la masa fetelor??? Petrecerea se va tine la un restaurant nu foarte simandicos din Bucuresti iar parintii bebeului imi sunt prieteni foarte buni.
Va multumesc si va astept cu sfaturi,
Chloe



Pai da si tu cit sa acoperi meniul si sa le mai ramina si lor ceva (adica un meniu jumate sau doua meniuri chiar avind in vedere ca esti nasa).Sa-ti traiasca finutul!

Monique eu cind am botezat-o pe finuta mea mie mi-a fost data s-o tin,iar de citit am citit atit eu cit si sotul meu crezul.Asa ne-a zis preotul ca si la mine era prima data cind botezam.Poate o sa-ti zica preotul totusi cine si cum face.

Dana si Eric

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/munteanu_iuliana1979/my_photosEric Gabriel[url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Chloe bine ai venit pe forumul acesta si speram sa iti placa si sa-ti fie de ajutor! SI eu aveam aceeasi dilema acum putin timp, caci pe 13 martie voi boteza un baietel, dar m-am "documentat" cu ajutorul fetelor de aici si am hotarit asa: i-am cumparat o icoana pictata pe lemn ca amintire de la nasi, cateva hainutze si ii vom da copilului si ceva bani la masa (cam dublu cat ar costa meniurile). Nu mai pun la socoteala si faptul ca mai platim biserica (care e 3 milioane!!!), luminarea, hainutzele pt botez si tot trusoul, inclusiv a doua zi la baitza. Sa nu ma intelegi gresit, eu nu ma vait aici, Doamne fereste, ca ne dorim foarte mult, inca de cand era bebele in burtica la mama lui, dar vreau doar sa-ti faci bine o socoteala a costurilor.
Numai bine la toata lumea!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu cel bun si blind si dulce si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Botezul"
postat de fundita, 25/03/2005, 13:55:00


Sunt Mariana din Bacau si am si eu un bebe de 32 spt. Pe 2 aprilie voi boteza o floricica, pe Diana si deja cred ca le-am pregatit pe toate. I-am cumparat cadita, o iconita sfintita personalizata, hainute, cosmeticele necesare pentru un fundulet roz, am comandat lumanarea de botez. Am programat evenimentul si cam atat. Stie careva daca mai e ceva?
Nu prea ma mai deplasez usor, indrumatori nu avem, parintii fetitei sunt si ei tineri si noi in breasla.




raspuns postat de lucas, 25/03/2005, 15:44:21

la biserica mai trebuie: o sticluta mica de ulei, o sticluta mica de vin, sapun si prosop ptr. tata popa. si ptr. bebe pinza cind o scoti din apa si fasa. pinza pastreaz-o pentru ca o scoti si din cadita la prima baie dupa botez.
sa-ti traiasca si sa fiti fericiti si al tau si finuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cesrob spune:

Nu are rost sa repet ce trebuie pentru un botez caci au spus fetele mai devreme. Hainutele trebuie sa fie de culoare alba. Ar fi indicat ca sa fie spalate hainutele care se dau direct pe piele(si introduse in balsam, bineanteles). Explicatie:in caz contrar se poate irita pielea bebelusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: Intrebare despre botez,
postat de Stefana, 03/04/2005, 15:43:38


Salut! In curand o sa fiu nasica unui baietel scumpel. In zona noastra, a Moldovei, exista obiceiul ca botezul sa aiba loc joi, iar scaldatoarea si petrecerea, sambata. Intre timp, copilul trebuie sa stea "in mir", infasat in crisma. Insa am vazut ca prin sud mai ales se obisnuieste sa se faca botezul in aceeasi zi cu scaldatoarea si cu petrecerea. Si noi am vrea sa le facem in aceeasi zi. Preotul a zis ca nu-i nici o problema d.p.d.v. bisericesc, ca e doar in obicei.
Voi ce spuneti? Este bine sa le facem in aceeasi zi? Voi cum ati facut?



raspuns postat de pnt_loredana, 03/04/2005, 17:02:38

Fiind vorba doar de traditie si nu de incalcare a dogmelor bisericesti, nu vad de ce ar fi o problema ca totul sa se desfasoare in aceeasi zi. La mine asa a fost. Mi se pare ca e destul de stresant sa incepi de joi si sa termini tocmai sambata sau duminica.
Sa-ti traiasca finutul!!

LORI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Buna fetele;Vad ca nu s-a mai scris de mult la acest subiect dar sper din tot sufletul ca cineva imi va raspunde.
Sambata voi boteza la Timisoara.Eu sunt din Suceava.As vrea sa stiu cate ceva din obiceiurile de la Timisoara.De exemplu daca se pune material la lumanare, daca se face scaldaciune a doua zi dupa botez,daca se cumpara la fel ca la noi crijma, hainute, fasa, prosop, sapun, si cam ce cadou i-as putea cumpara sa-i ramana ca amintire.
Si inca ceva.Cam cati bani se dau preotului.
Multumesc mult.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by ginad

Nu e mare lucru, din ce am vazut, mai ales daca e in Bucuresti. Si eu o sa botez un copil, dar in Suceava, o sa intreb ce obiceiuri sunt acolo. Trebuie sa cumperi o panza alba (se numeste crasma)in care in care infasori copilul cand il scoate din cazan, o fasa (poti sa iei la metraj), prosop sa-l stergi si un set complet de hainute sa-l imbraci dupa botez. Mai trebuie un prosop, sapun, o sticluta cu ulei -pentru preot, dar nu cred ca nasii trebuie sa le cumpere.
Sa citesti crezul inainte, dintr-o carte de rugaciuni, cica ar trebui sa-l stii pe de rost, dar e greu si de citit..in rest iti spune preotul ce sa faci in biserica.
Lumanare, plata slujbei, bomboane de servit in biserica..si cam atat.
A doua zi se mai face o baie copilului (mir) si mai trebuie un set de haine. Astea sunt obligatorii,dar poti sa mai cumperi daca e fetita -traditionalii cercei-sau alt cadou pentru baiat. Oricum,e foarte frumos, merita toata cheltuiala.


La ce foloseste fasa? Ne pregatim si noi de botez si facem lista cu cele trebuincioase..


Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaSophia spune:

Buna. O idee super interesanta mi se pare acum la botez Ursitoarele. Noi am avut la fetita noastra 3 zane bune care au facut un super spectacol. Chiar au reusit sa imi dea lacrimile si sa ma emotioneze la maxim.Au fost o surpriza din partea nasilor care cu siguranta nu o voi uita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabymar spune:

Buna
Eu voi fi nasa si am o intrebare : trebuie cumparata si paturica la botez , sau bebe-ul in primesti in panza si il imbraci direct in hainele pe care le aduci. Nu imi mai amintesc de la primul botez, iar de la batezul bebe- ilor mei au trecut 8 respectiv 16 ani

Mergi la inceput