Cum depistez ciupercile otravitoare ?

Cum depistez ciupercile otravitoare ? | Autor: Burtocika

Link direct la acest mesaj

Am luat niste ciuperci albe (cred ca "de balegar" le zice) din piata, de la un vinzator cu ecuson, din zona Brailei, de la care cumpar de ani de zile si n-am avut niciodata probleme. Nu e un taran care vine cu 3 ciuperci culese din padure, ci are crescatorie.
Oricum, atunci cind le prepar, le testez intotdeauna cu lingurita de argint si niciodata n-am observat ceva suspect. Stiu ca ar trebui sa se innegreasca daca e ceva otravitor in apa.
Ieri la testare mi s-a parut ca s-a innegrit, dar nu sunt sigura ...
Stie cineva vreo metoda alta decit asta cu argintul?
A depistat cineva vreodata ciuperci otravitoare prin aceasta metoda ?
Please help, mi-ar parea rau sa le arunc dupa atita munca cu curatatul si tocatul ...

Boghi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Boghi, si eu sunt moarta dupa ciuperci, m-am tot documentat si este sigur ceea ce iti spun eu: nu exista nici o metoda de a descoperi ciupercile otravitoare faza cu argintul, mai era una cu usturoi, sunt chestii din popor, dar nu este o metoda sugura si generala. Asa ca, sfatul meu este sa nu cumperi niciodata din piata, ci doar champinioane din comert sau bureti de fag, riscul e prea mare si nu are rost.Te rog sa ma crezi ca stiu ce vorbesc, am citit de vreo 5 ani despre ciuperci stiu aproape tot despre ele si nu mai mananc decat din comert.
te pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Din cate stiu eu NU ai cum sa depistezi ciupercile otravitoare, cel mai bine e sa renunti de a mai lua ciuperci din piatza si sa iei doar si doar ciuperci de la crescatorii.
Nu risca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Aceeasi parere: cumpara dintr-un loc sigur!!

Eu m-am otravit de la ciupercile cumparate de la vanzatorii ambulanti; eram prin facultate si stateam la nasii mei. Nasu' a luat ciuperci, nasa le-a pregatit si eu am mancat doar 2-3 buc. fierte, negatite inca.
Aveam ameteli, frisoane si nu mai stiu nimic din ce-am scris eu la cursuri in ziua aia...
Nasii, fiind in varsta, au avut probleme mai mari, nasa in special. Ea, cardiaca, cred ca a mancat ciuperca otravitoare. A avut probleme in ziua aceea, probleme care i-au afectat sanatatea pe mai tarziu, sanatate si asa destul de fragila.
Asa ca, nu este de joaca!!

P.S. Si noi puneam lingurita de argint in apa in care fierbeau; in ziua aceea, lingurita nu si-a schimbat culoarea!!!!

Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Deci faza cu argintul e doar pacaleala ? Eu mai auzisem ceva cu patrunjelul, cica se ingalbeneste instantaneu daca ciupercile sunt otravitoare, si speram sa-mi confirme cineva asta ...
Si eu nu iau decit de la crescatorii, cel de la care cumpar are crescatorie si ecuson si autorizatie si mai stiu eu ce ... cumpar de multa vreme si n-am patit niciodata nimic ...
Inca o intrebare, care sunt simptomele otravirii si primele masuri de ajutor (ca pina ajungi la spital sau pina vine Salvarea in RO ...). Si depinde de cantitatea ingerata ? Ca poate gust vreo 2-3 inainte, sa vad ce se intimpla ...

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Boghi,
si pe mine m-ar interesa care sunt simptomele otravirii si primele masuri de ajutor, deci daca stie cineva !

Daca are crescatorie, atunci e OK, ca alea sigur nu sint otravite. Chiar daca sint ciuperci cunoscute si nu sint crescute in crescatorie, pot fi otravite fara sa stii, prin pori, dar in crescatorii nu e posibil asa ceva. Dar stii sigur ca are crescatorie ?



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justasmallkiss spune:

Mama le da intr-un clocot cu un catzel de usturoi...daca usturoiul ramane alb,atunci cica sunt bune...daca se inegreste-e ceva pe acolo,atunci e urma de ceva otravit!
Ca o fi sau nu o fi adevarat nu stiu...noi nu ne-am imbolnavit niciodata!

IOANA
http://delialaryssa.fotopages.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo Bogi!
Daca esti asa mare amatoare de ciuperci si dupa cum stiu si eu multe sortimente bune le gasesti pe piata si nu in magazin, atunci cumpara-ti o carte despre ciuperci si atunci o ai la indemina in totdeauna s-au intra pe NET si baga in Google problema ta si sigur ve-i obtine un raspuns satisfacator.
Toate cele bune!
Laura si fam.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

quote:
Originally posted by schuster laura

Hallo Bogi!
Daca esti asa mare amatoare de ciuperci si dupa cum stiu si eu multe sortimente bune le gasesti pe piata si nu in magazin, atunci cumpara-ti o carte despre ciuperci si atunci o ai la indemina in totdeauna s-au intra pe NET si baga in Google problema ta si sigur ve-i obtine un raspuns satisfacator.


Si mie imi plac mult de tot ciupercile, dar cele de padure (mai ales hribii si ghebele, of!), cele de crescatorie nu au acelasi gust! Din pacate, degeaba cauti in carti si pe Google, ceea ce vei putea afla este ca in ultimii ani soiurile de ciuperci salbatice s-au amestecat, astfel incat ciupercile considerate in trecut sigure pentru consum pot fi toxice.

Karina, simptomele otravirii cu ciuperci le pot gasi pe Google, dar iti spun sigur ca, in unele cazuri (depinde, sigur, si de cantitatea de ciuperci ingerata, si de toxicitatea ciupercii) nu se mai poate face nimic. Asa ca nu stiu la ce ti-ar folosi, mai bine nu risca. Si mie imi pare extrem de rau de faptul ca nu mai pot manca ciuperci "adevarate", dar nu sunt dispusa sa risc sanatatea si viata membrilor familiei mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Laura nu este adevarat, ar trebui poate unii sa va mai documentati, pe absolut toate mijloacele de media, TV, presa, se INSISTA asupra pericolului si se INSISTA pentru a face educatia oamenilor care inca mai cumpara ciuperci de la culegatori din piata sa NU mai cumpere, ciuperca otravitoare NU ARE cum sa fie recunoscuta.
Poate sa fie un soi de ciuperca comestibila care isi trage seva otravitoare si degeaba cunosti tu aici soiurile in cazul asta.Singurul mod de a fii sigur ce mananci este sa cumper ciuperci crescute intr-o crescatorie unde nu au avut cum sa se "corceasca" si unde nu exista nici un pericol de otravire.

Eu pot sa inteleg cand incepe sezonul si incep si intoxicatiile in Romania, deci pot sa-i inteleg pe amaratii aia de la tzara cu cate 10 copii care chiar nu au ce manca si abia asteapta sa apara ciupercile sa mai faca cate-o tocanitza, dar nu-i pot intelege pe cei care ar avea de-o tocanitza, ceva, au si televizor, acum de ani de zile se insista cu subiectul asta, se stie clar ca sunt ciuperci care nu te mai asteapta sa ajungi la spital, urgent te apuca trepidatiile, faci spumele de rigoare in coltzurile gurii si dai coltzu repede, mai ales de esti batran sau copil, si ei tot mai cumpara din piata, tot mai risca, cand riscul este asa de mare!





quote:
Originally posted by schuster laura

Hallo Bogi!
Daca esti asa mare amatoare de ciuperci si dupa cum stiu si eu multe sortimente bune le gasesti pe piata si nu in magazin, atunci cumpara-ti o carte despre ciuperci si atunci o ai la indemina in totdeauna s-au intra pe NET si baga in Google problema ta si sigur ve-i obtine un raspuns satisfacator.
Toate cele bune!
Laura si fam.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Hai sa va linistesc (ca eu m-am linistit de ieri). Vazind eu ca nu am cum sa aflu altfel ... am luat doua linguri zdravene de ciuperci si am asteptat sa vad ce si cum. Si pina azi dimineata totul a fost OK, deci banuiesc ca sunt safe. Si ca sa fiu si mai sigura, o sa merg in piata sa o intreb pe vinzatoare daca au crescatorie.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri,

Boghi

Mergi la inceput