Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Cum se prepara laptele praf? Urgent, va rog!

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

oimpia_76
oimpia_76
membru incepator

Romania
Oradea

119 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 20/09/2004 :  08:47:11 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite oimpia_76 un Mesaj Privat

Cum se prepara laptele praf? Urgent, va rog!

Dragi mamici care dati formula bebelusilor, spuneti-mi, va rog, cum se prepara laptele praf. La recomandarea pediatrului, am cumparat Humana 1 pt. fetita mea de 4 luni, dar cu stupoare constat ca nu scrie pe cutie cum se prepara. E trecut doar gramajul recomandat si atat. Deci... astept urgent sfaturi!
Multumesc.
Olimpia.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
saphir
saphir
membru matur

Israel, Tel Aviv
1984 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2004 :  09:02:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui saphir Adauga semn de carte la raspuns Trimite saphir un Mesaj Privat
Nu stiu cum e laptele praf din Romania, dar aici se incalzeste la 45grade cantitatea de apa pentru cate masuri ai nevoie (ex. 120 ml pt 2 masuri),se pune in biberon, peste care se pun masurile de lapte, se amesteca si gata.
Pofta mare la BB.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Mironna
Mironna
membru incepator

Romania, bucurestiBUCURESTI
441 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2004 :  09:23:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMironna Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mironna un Mesaj Privat
Eu ii dau fetitei mele NAN, la 30 ml.apa se pune o masura de lapte.

Mirona si BB Andrada
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
oake
oake
ghemotoc

Romania,
503 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2004 :  09:44:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oake  Trimite mesaj yahoo luioake Adauga semn de carte la raspuns Trimite oake un Mesaj Privat
Si eu ii dau Humana lui bebe:
Se fierbe apa si se raceste pana pe la 50 de grade. La fiecare 30 de ml de apa se pune o masura de Humana.
La 4 luni eu ii faceam lui bebe o portie de 150 ml apa + 5 masuri de lapte. Nu stiu bebe al tau cat mananca dar calculezi tu proportional cate masuri de Humana ii pui la cati ml de apa folosesti.

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad

lavi02
Mami la puterea 3

Donator Andrei
 Romania, bucurestiBUCURESTI
10630 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2004 :  09:45:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lavi02 un Mesaj Privat
Foloseste apa plata, nu va trebui sa o fierbi. (Apa de la chiuveta trebuie fiarta si racita) Poti sa o incalzesti sau sa o lasi la temperatura camerei. La 30 ml de apa, o masura rasa de lapte praf. Pui atata cat trebuie. Apoi pui capacul la biberon si amesteci bine.

Biberoanele se spala si apoi se fierb in apa timp de 10 minute sau se folosesc alte variante de sterilizare.

Lavi.
gioto
gioto
membru incepator

Romania, bucuresti
182 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2004 :  09:46:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gioto un Mesaj Privat
uite ce scrie pe cutia de humana:
Preparare:
-se fierbe o cantitate suficienta de apa si se lasa sa se raceasca pina la 50grade celsius sau se incalzeste humana baby wasser pina la o temperatura de 50 gradeC.
-se umple biberonul curatat cu aprox. 2/3 din cantitatea de apa necesara
-se umple lingura de masurat humana disponibila si se neveleaza cu ajutorul unui cutit sau al unui oboect similar.se adauga in sticla cantitatea necesara de pulbere
-se inchide biberonul si se amesteca imediat cu putere in pozitie oblica pt un interval de aprox.15-20 secunde.se adauga restul cantitatii de apa si se amesteca din nou biberonul
-se deschide biberonul si se fixeaza tetina.va rugam sa verificati continutul in ceea ce priveste temperatura necesara consumarii (37 grade celsius)

Dozarea de baza:3 lingurite (16g) praf+90 ml apa potabila=100 ml preparat gata de baut
oake
oake
ghemotoc

Romania,
503 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/09/2004 :  09:47:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oake  Trimite mesaj yahoo luioake Adauga semn de carte la raspuns Trimite oake un Mesaj Privat
Aaaaaa... si ai grija sa racesti laptele apoi pana la temperatura la care sa il poata bea bebe... incearca pe pielea ta temperatura.
Bebelacul meu nu a vrut nicidecum sa bea lapte caldut ci doar la temperatura camerei si trebuia sa i-l racim la frigider. De pe la 4 luni 1/2 oricum am inceput sa-i facem cu apa plata pe care nici nu o mai fierbeam si nici nu o mai incalzeam ci o tineam la temperatura camerei.

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com