Cum se prepara laptele praf? Urgent, va rog!

Cum se prepara laptele praf? Urgent, va rog! | Autor: oimpia_76

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici care dati formula bebelusilor, spuneti-mi, va rog, cum se prepara laptele praf. La recomandarea pediatrului, am cumparat Humana 1 pt. fetita mea de 4 luni, dar cu stupoare constat ca nu scrie pe cutie cum se prepara. E trecut doar gramajul recomandat si atat. Deci... astept urgent sfaturi!
Multumesc.
Olimpia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Nu stiu cum e laptele praf din Romania, dar aici se incalzeste la 45grade cantitatea de apa pentru cate masuri ai nevoie (ex. 120 ml pt 2 masuri),se pune in biberon, peste care se pun masurile de lapte, se amesteca si gata.
Pofta mare la BB.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Eu ii dau fetitei mele NAN, la 30 ml.apa se pune o masura de lapte.

Mirona si BB Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oake spune:

Si eu ii dau Humana lui bebe:
Se fierbe apa si se raceste pana pe la 50 de grade. La fiecare 30 de ml de apa se pune o masura de Humana.
La 4 luni eu ii faceam lui bebe o portie de 150 ml apa + 5 masuri de lapte. Nu stiu bebe al tau cat mananca dar calculezi tu proportional cate masuri de Humana ii pui la cati ml de apa folosesti.

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Foloseste apa plata, nu va trebui sa o fierbi. (Apa de la chiuveta trebuie fiarta si racita) Poti sa o incalzesti sau sa o lasi la temperatura camerei. La 30 ml de apa, o masura rasa de lapte praf. Pui atata cat trebuie. Apoi pui capacul la biberon si amesteci bine.

Biberoanele se spala si apoi se fierb in apa timp de 10 minute sau se folosesc alte variante de sterilizare.

Lavi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gioto spune:

uite ce scrie pe cutia de humana:
Preparare:
-se fierbe o cantitate suficienta de apa si se lasa sa se raceasca pina la 50grade celsius sau se incalzeste humana baby wasser pina la o temperatura de 50 gradeC.
-se umple biberonul curatat cu aprox. 2/3 din cantitatea de apa necesara
-se umple lingura de masurat humana disponibila si se neveleaza cu ajutorul unui cutit sau al unui oboect similar.se adauga in sticla cantitatea necesara de pulbere
-se inchide biberonul si se amesteca imediat cu putere in pozitie oblica pt un interval de aprox.15-20 secunde.se adauga restul cantitatii de apa si se amesteca din nou biberonul
-se deschide biberonul si se fixeaza tetina.va rugam sa verificati continutul in ceea ce priveste temperatura necesara consumarii (37 grade celsius)

Dozarea de baza:3 lingurite (16g) praf+90 ml apa potabila=100 ml preparat gata de baut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oake spune:

Aaaaaa... si ai grija sa racesti laptele apoi pana la temperatura la care sa il poata bea bebe... incearca pe pielea ta temperatura.
Bebelacul meu nu a vrut nicidecum sa bea lapte caldut ci doar la temperatura camerei si trebuia sa i-l racim la frigider. De pe la 4 luni 1/2 oricum am inceput sa-i facem cu apa plata pe care nici nu o mai fierbeam si nici nu o mai incalzeam ci o tineam la temperatura camerei.

Multi pupici pt. mamici si pt. pitici
Oake si Bebitza

http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad

Mergi la inceput