TBC - cum se transmite, stiti ?

TBC - cum se transmite, stiti ? | Autor: Karina

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva cum se transmite TBC-ul, care sint simptomele, etc. ? Am o colega de serviciu care lucra la alt etaj si este internata de vreo 2 luni in spital cu TBC, dar eu abia acum am aflat. Contact direct cu ea n-am avut, dar orisicit...
Diagnosticul a fost tuberculoza pulmonara activa.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

buna Karina,depinde ce fel de TBC a facut,daca este pleurezie tuberculoasa sau TBC extrapulmonar atunci pot sa te asigur ca nu se ia chiar daca ai contact cu persoana respectiva,iti spun asta deoarece eu am avut pleurezie tbc si nimeni nu a luat de la mine desi au mancat si stat cu mine in aceiasi casa.
Acum tu spui ca contact direct nu ai avut cu ea,deci parerea mea este sa stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

din experienta mea, daca persoana are TBC activ, toti cei care au lucrat sau intrat in contact cu ea trebuie sa faca analize si chiar sunt informati despre asta.

daca vrei sa stai linistita te poti duce tu la spital si sa ceri sa faci anlizele. sunt gratuite, dar sa spui ca ai lucrat in mediu cu o persoana diagnosticata cu TBC.

cum se ia? prin aer se transmit sporii, cei care au facut medicina te pot informa cu amanunte.
eu stiu pt ca in fabrica in care am lucrat era considerata boala profesionala datorita mediului de lucru si mi-era f frica. eu faceam analize, imi feream vesela si evitam cvontactul direct. cei care fac TBC fac tratament o anumita perioada de timp(cu sau fara spitalizare, dar sub observatie), apoi sunt reintegrati in munca, dar fac anlize de cultura la fiecare 6 luni, pt ca ei chiar daca sunt vindecati sunt purtatori.

eu eram insarcinata si eram asa disperat din cauza pericolului ca pur si simplu

dar mi-a ajutat Dumnezeu si am scapat!

Mergi la inceput