hiperplazie de endometru

hiperplazie de endometru | Autor: valy91

Link direct la acest mesaj

salut toate mamicile cat si viitoarele mamici de pe acest forum,sant cam noua aici si nu prea stiu cum se procedeaza dar am o intrebare >ce inseamna hiperplazie de endometru si cat afecteaza asta incercarea mea de a avea un copil? poate mai este cineva pe aici cu diagnosticul asta si cunoaste mai multe aspecte legate de el.Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Din cate am inteles eu hiperplazia de endometru inseamna ingrosarea endometrului, peste limite normale (celulele endometrului se divizeaza in mai multe). Legat de posibilitatea de a ramane insarcinata este o problema: daca se produce conceptia, oul s-ar putea sa nu aiba unde sa nideze, uterul putand sa aiba multe depuneri. Ca tratament stiu ca se da progesteron, pentru a ajuta organismul ca la fiecare ciclu sa elimine surplusul de mucoasa si sa nu ramana depuneri pe peretele uterin.
Iti doresc sa stai cat mai putin pe la aspirante si sa treci la mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

hiperplazia de endometru inseamna ingrosarea endometrului intr-adevar si implicit aparitia polipilor cervicali, care pot fi o cauza de ifertilitate. Eu m-am confruntat cu asa ceva.
Pupici, Musete

Mergi la inceput