dependenta supozitor - cum il dezvat?

dependenta supozitor - cum il dezvat? | Autor: Clara Maria

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos sa ma ajutati. Am un baietel de 2 luni si jumatate si am facut prostia sa-i bag supozitor in fundulet cand am vazut ca nu face cateva zile, desi el nu facea tare. Chiar si acum, cu o masa de Milupa pe zi face doar pastos, nu tare insa nu face singur.
Spuneti-mi, va rog, cum as putea sa-l dezvat? Oare daca il las sa faca singur si nu face se intampla ceva? Mentionez ca el bea aproximativ 300 ml ceai de colici si musetel pe zi, ceai indulcit cu zahar - dupa sfatul medicului de familie.

Astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Din cate stiu eu, nu-i obligatoriu sa faca kk in fiecare zi, asa ca...
Eu zic sa renunti la supozitor pana n-o sa-ti fie prea greu s-o faci. E asa micut, mai ai timp sa indrepti greseala. Oricum, intreaba medicul pediatru.

E normal sa te panichezi cand vezi ca nu a facut kk o zi sau doua, dar e normal pentru ca suntem noi stresati cu primul copil si nu mai vedem limpede. Imi amintesc cum ii studiam si noi kk-ul, cum ne speriam la vaccinuri si inca alte o mie de prostioare. Fii calma si vorbeste cu pediatrul, chiar si pentru probleme care nu ti se par foarte importante. In mod normal, pediatru are si un rol de echilibru psihic.

Succes,

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze noi la http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Vezi ca cei de la Humana au un zahar pe baza de lactoza ... e o cutie albastra, nu mai retin exact cum se numeste, cauta pe siteul de la bebelusultau.ro sau in farmacii, ii pui o lingurita parca in biberonul cu lapte, eu i-am dat lui matei si a reactionat bine, dar nu mai retin doza exacta, a fost demult ... dar scrie pe cutie si dozajul.
La noi s-a rezolvat definitiv o data cu diversificarea, in momentul in care a inceput sa primeasca sucuri de fructe. Nu mai aveti mult pana acolo, deja de la 3 luni poti sa ii dai sucuri de fructe, mai ales ca am inteles ca e alimentat cu lapte formula. Cand o sa incepeti cu sucul de mar, o sa se rezolve sigur. Pana atunci .... incearca varianta de care iti spun si cand vezi ca incearca sa faca kk, il ajuti si tu, adica ii ridici piciorusele deasupra burticii si apesi usor. Si nu te impecienta daca nu face 3 zile, de abia atunci, daca nu a facut cu toate ca i-ai dat ce ti-am zis mai sus, poti sa ii pui supozitor.
Si ca ultim amanunt, matei a facut kk numai cu supozitor vreo 3 luni, asa ca nu te speria ... si nu a ramas dependent.
Mult succes


http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

draga Clara, de cat timp folosesti supozitorul ca sa-i creezi dependenta? Eu folosesc la mogaldeata mea de 4 luni jumate, adica de la 6 luni de cand am inceput diversificarea si n-a mai putut sa faca kk singur. Unele mamici mi-au spus ca supozitorul nu creeaza dependenta si nici medicii nu s-au alarmat cand le spuneam ca iese doar cu supozitorul. La noi e o problema de motricitate a intestinului gros, dar cred ca e si o problema digestiva. Astept sa mai creasca poate isi da drumul singurel. Oricum, acum vreo trei saptamani a facut singur cateva zile la rand dupa ce i-am dat un mecament homeopat. Daca era dependent de supozitor ma gandesc ca nu ar fi facut singur deloc...Incerca sa-i pui din ce in ce mai putin supozitor, adica nu i-l pui intreg, mai intai jumatate, apoi un sfert...apoi,daca poti, mai putin, si poate face singur. Altceva nu stiu cum sa te sfatuiesc, dar dupa parerea mea nu cred ca este (inca) dependenta. Il alaptezi pe cel mic.? Sunt copii care fac kk mai rar, lasa-l asa, si daca plange sau il doare burtica, atunci ajuta-l, daca nu, lasa-l poate face singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

1. se creaza dependenta de la supozitor si de la termometru, mi-a spus doctorita cand bebe avea 3 luni si aplicam una din cele doua metode pt ca bebe sa faca caca
2.lasa copilul asa, nu trebuie sa faca caca in fiecare zi, o sa-si revina singur si o sa-si stabileasca propriul ritm
3.ceaiul pt colici da o tendinta spre constipatie, dar e f bun ceaiul de musetel, eu cand vedeam ca nu a iesit afara si trecea si a doua zi ii faceam formula de lapte cu ceai de musetel
4.dupa ce o sa incepi diversificarea o sa fie mai usor pt ca bebe o sa manance fructe si legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Eu l-am alaptat exclusiv pana la 6 luni asha ca am avut probleme cu kk, la fel de speriata eram shi eu ca nu iese decat cu supozitor sau termometru (eu alternam metodele dar mai des foloseam termometrul) shi ca o sa ramana copilul dependent. S-a reglat insa cand am inceput diversificarea shi mai ales de cand a inceput sa mearga in picioare. Acum face shi de 3 ori pe zi
Te sfatuiesc insa sa scotzi zaharul!!!!!!!!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clara Maria spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Si acum sa raspund: bebele este alimentat la san ziua si noaptea excluzand masa de la ora 10 dimineata, cand primeste Milupa, caci eu sunt la servici atunci.
Supozitorul il folosesc cam de la o luna si jumatate, dar nu tot timpul, a mai facut si singurel, am mai folosit si metoda termometrului, insa in ultimul timp mi se pare ca s-a cam lenevit.
Eu nu i-am pus supozitor decat la 3 zile caci am inteles ca poate face incurcatura de mate daca nu iese afar si, in plus, il cam chinuia stomacelul.
Insa, conform sfaturilor voastre, o sa-i scot ceaiul de colici si o sa-i dau numai de musetel si o sa caut sa-i inlocuiesc zaharul.
Cu diversificarea am inceput deja, cu suculet de morcov, portocala, banana, danonnino si mai face singurel cateodata dar putin.
Oricum, o sa iau masurile spuse de voi. Multumesc inca o data pentru sfaturile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elutza82 spune:

Clara,sfatul meu este sa iei si tu sa mananci niste prune...in felul acesta isi el singurel din laptic...am un nepotzel de 3 luni si la fel aceeasi problema si la el...sora mea a fost la 2 doctori cu el...si tot degeaba....tot nu facea,decat cu betisorul...dar de cand a inceput sa manance prune,bebitza face acum la 2-3 zile singurel....aaaa....si ea alapteaza si-i mai da apa sau ceiutz de mere neindulcit...
Bafta...sa imi spui cum merge...
Va pupicesc




http://community.webshots.com/user/elutza82

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankgratiela spune:

AJUTOR
am un baiat de 3luni si 3 saptamani, iar de o luna nu mai iese decat ajutat cu supozitor sau cu termometrul.
De la trei saptamani il alaptez artificial cu milumil 1, de la o luna si jumatate ii dau sucuri de fructe( la inceput de mere , morcov si persica,iar de 0 saptamana de portocale), iar de 10 zile ii dau supa cu legume pasate, ii fac zilnic masaj si gimnastica ,dar nimic nimic
DEja a ajuns obsesie acest kk.Desi nu face foarte tare nu iese singur



Am citit aci ceva despre un produs de la Humana dar nu il gasesc, poate stiti mai multe, va roaga o mamica disperata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Revin si spun sa-l lasi sa faca singur, apoi ceai de musetel.

laptele praf Hummana se gaseste in Carrefour, in farmacii mari, in Cora. Nu stiu din ce oras esti, dar poti incerca si la magazinele on line de pe internet.

Mergi la inceput