Nas infundat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Casandra, Zicam contine menthol si eucaliptus. Cauta medicamentul similar cu aceleasi ingrediente, trebuie sa fie.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Zicam-ul asta n-a fost recalled ca da reactii adverse nasoale? Sau e OK?
Eu i-am dat olynth (trimis din ro), sau Simply Stuffy (cu pseudoefedrina) de la tylenol. Nici pseudoefedrina nu e buna prea des.
Incearca sa faci umezeala in casa, da drumul la dush, o oala de apa pe aragaz, sau umidificator.
Si maseaza-l cu Vicks pe piept.
Nici al meu nu sufla nasul si face in curind 4 ani! Ne razboim cu el de atita timp, daca aveti solutii, va rog dati-mi,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Casandra,
sigur exista si pe aici ceva de desfundat nasul...ceva care nu se poate administra mai mult de 3-4 zile. Eu tocmai l-am aruncat fiindca expirase si n-am retinut numele. Trebuie sa intrebi la o farmacie. Daca imi amintesc, iti spun imediat.
Sanatate la puiutz!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

OTRIVIN... asa se numeste! Este pt. decongestionarea nasului in caz de alergii, raceli, probleme cu sinusurile, hay fever. Se da si fara prescriptie.
Trebuie totusi sa vizitati si un medic.
Numai bine!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusa spune:

Exact problema asta o avem noi acum. Am fost la doctor si s-a uitat in nasuc si a zis ca a facut o rinita (probabil alergica). Eu am avut si uneori mai am probleme cu o rinita vasomotorie. Tratamentul: Olynth, Ketof si Pivalone cu neomicina. Cauta similare la voi dupa substantele active (le gasesti pe farmaline.ro). Facem de 2 zile tratamentul si acum este mai bine. Totusi si sfatul meu este sa te duci la doctor sa se uite in nasuc, gat si urechi, mai ales daca problema persista si dupa folosirea spray-ului care l-ai gasit la voi.
Foarte eficiente sunt si tratamentele homeopate, dar trebuie sa gasesti un medic f.bun si cu experienta.

Sanatate multa,
Pusa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si noi ne confruntam cu problema asta, asociata si cu o tuse seaca. medicul pediatru ne-a prescris Pivalone si Argumentin.

Sanatate multa.
Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Am fost la doctor, mi-a spus ca nu pare a fi sinizita, ci doar o raceala. Dar nu-mi dau seama cum poate sa stie, ca l-a controlat doar la plamani, urechi, gat. A zis ca daca nu ii trece pana saptama viitoare, sa revin ca de-abia atunci se pune problema sinuzitei. Mi-a recomandat un sirop, Dimetapp, pe care incepusem eu sa il dau mai inainte sa ajung la medic.
Am intrebat la farmacie si de Otrivin, mi-a zis ca au dar nu se da copiilor. Mi-a dat Saline pediatric, produs tot de Otrivin. Dar cred ca e mult mai slab decat Otrivin-ul ca nu are conditie sa fie folosit doar 3-4 zile si e bazat tot pe apa de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floarea_soarelui spune:

Pt. nas infundat f. bun este Fluimucil...medicament homeopat..granule...de da pe cale orala...un pliculet pe zi...sau fctie de varsta...la noi a functionat f bine...combinat cu Carvol (ulei metolat cu care se imbiba o batista si se pune seara in apropierea copilului...usureaza respiratia)..ambele pot fi folosite fara limita de timp...:)

Numai bina sa va fie


dana si bb Ioana Catalina (24.09.2003)

http://community.webshots.com/user/floarea_soarelui

floarea soarelui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by casandra
Am intrebat la farmacie si de Otrivin, mi-a zis ca au dar nu se da copiilor.



Casandra, este si Otrivin Pediatric Nasal Drops si
Otrivin Pediatric Nasal Spray . Poate nu aveau la farmacia respectiva. Oricum, sa speram ca baietzelul tau va fi cat mai curand bine.
Sanatate multa!
anto

Mergi la inceput