Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Creme cu vitamina A in timpul sarcinii

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

coral
coral
Acush, acush ne intilnim

Donator desprecopii.com

Canada
Navetar de K-W

967 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 31/08/2004 :  18:23:02 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui coral  Trimite mesaj Yahoo lui coral Adauga semn de carte la mesaj Trimite coral un Mesaj Privat

Creme cu vitamina A in timpul sarcinii

Eu folosesc o crema de fata cu retinol/vitamina A. Am citit ca vitamina A ca ar fi daunatoare pe timpul sarcinii, fiind absorbita de piele intra in circulatia sanguina sint transportate si la fat si ar fi bine sa fie evitate. Cam toate cremele anticelulitice contin A.
Vit A e responsabila de malformatii. Iaca mai facui un alt motiv de stress cu ce ma creia o pauzasc.
Ok, intrebarea ar fi ce creme putem folosi in timpul sarcinii?
Daca s-a mai discutat va rog sa stergeti subektu'. Vreau si eu link-ul, pliz.

There is a difference between knowing the path and walking the path.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - coral on 01/09/2004 16:15:27
rachel owen
rachel owen
membru matur

Donator desprecopii.com
 Romania,
1958 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 31/08/2004 :  21:23:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luirachel owen Adauga semn de carte la raspuns Trimite rachel owen un Mesaj Privat
quote:
Initial creeata de coral
Am citit ca vitamina A ca ar fi daunatoare pe timpul sarcinii, fiind absorbita de piele intra in circulatia sanguina sint transportate si la fat si ar fi bine sa fie evitate. Cam toate cremele anticelulitice contin A.

Asa este, nu ai voie sa folosesti creme cu vit A de nici un fel, nici pt corp nici pentru fata. Exista o crema speciala pt vergeturi in sarcina, o sa intreb cum se cheama si o sa va spun.

„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
marimar
marimar
membru junior

Donator desprecopii.com
 New Zealand, (acum la Viena....)
1439 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 01/09/2004 :  03:56:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite marimar un Mesaj Privat
Coral,
Si eu m-am ferit cit am putut de creme cu retinol sau vitamina A, am renuntat la crema de noapte de tot, o sa reincep dupa ce nasc.
Cea mai buna crema contra celulitei este.....uleiul de masline.
Eu am renuntat sa ma dau cu ceva contra celulitei pe timpul sarcinii, o sa ma dau dupa...acum ma dau cu creme speciale contra vergeturilor in sarcina sau cu uleiuri de bebelusi .
Poate e exagerat sa renuntam la creme cu vit A dar....mai bine nu riscam !

Vezi ca si ficatul are vitamina A si nu se recomanda in sarcina...

36 sapt si

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
rachel owen
rachel owen
membru matur

Donator desprecopii.com
 Romania,
1958 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/09/2004 :  15:56:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luirachel owen Adauga semn de carte la raspuns Trimite rachel owen un Mesaj Privat
Asa.
O prietena a nascut acum 2 ani un baietel de 4 kg si ceva si avea o burtaaa. A folosit crema pt vergeturi in timpul sarcinii, si dupa ce a nascut (natural), bunica ei i-a facut un fel de burtiera din prosop din acelea vechi si din ceva material tare, cu care s-a strans, iar burtica ei nu are nici un fel de urma criminala de sarcina. Acum e insarcinata iara, va naste prin octombrie si tot acceasi crema o foloseste. Si eu am sa o cumpar, caci deja burtica mea nu-si mai incape in piele de bucurie, si au aparut liniute fine, sidefate.
Crema este de la Galenic, este speciala pentru sarcina, dar sa precizezi, in timpul sarcinii, pt ca gama are si o crema ce se poate folosi dupa sarcina; costa ceva banuti, dar va asigur ca face.
Daca contine sau nu interzisa Vit A, nu stiu sa va zic, eventual puteti cere cutia de la magazin sa va uitati inainte de a o cumpara. Si sa ne spuneti si noua.
Sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos si cuminte!
Pupici!

„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”
coral
coral
Acush, acush ne intilnim

Donator desprecopii.com
 Canada, Navetar de K-W
967 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/09/2004 :  16:07:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui coral  Trimite mesaj yahoo luicoral Adauga semn de carte la raspuns Trimite coral un Mesaj Privat
Ok, am trecut pe leacuri babesti. Suna bine si o sa vedem si mostenirea genetica daca e cu sau fara prea multe semne.
Deci leac recomandat si folosit: in loc de crema se face un amestec de ulei de masline si malai se face un masaj zilnic. Am gasit si o crema cu un de cacao.
Va pup.

There is a difference between knowing the path and walking the path.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com