Creme cu vitamina A in timpul sarcinii

Creme cu vitamina A in timpul sarcinii | Autor: coral

Link direct la acest mesaj

Eu folosesc o crema de fata cu retinol/vitamina A. Am citit ca vitamina A ca ar fi daunatoare pe timpul sarcinii, fiind absorbita de piele intra in circulatia sanguina sint transportate si la fat si ar fi bine sa fie evitate. Cam toate cremele anticelulitice contin A.
Vit A e responsabila de malformatii. Iaca mai facui un alt motiv de stress cu ce ma creia o pauzasc.
Ok, intrebarea ar fi ce creme putem folosi in timpul sarcinii?
Daca s-a mai discutat va rog sa stergeti subektu'. Vreau si eu link-ul, pliz.

There is a difference between knowing the path and walking the path.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de coral
Am citit ca vitamina A ca ar fi daunatoare pe timpul sarcinii, fiind absorbita de piele intra in circulatia sanguina sint transportate si la fat si ar fi bine sa fie evitate. Cam toate cremele anticelulitice contin A.



Asa este, nu ai voie sa folosesti creme cu vit A de nici un fel, nici pt corp nici pentru fata. Exista o crema speciala pt vergeturi in sarcina, o sa intreb cum se cheama si o sa va spun.



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Coral,
Si eu m-am ferit cit am putut de creme cu retinol sau vitamina A, am renuntat la crema de noapte de tot, o sa reincep dupa ce nasc.
Cea mai buna crema contra celulitei este.....uleiul de masline.
Eu am renuntat sa ma dau cu ceva contra celulitei pe timpul sarcinii, o sa ma dau dupa...acum ma dau cu creme speciale contra vergeturilor in sarcina sau cu uleiuri de bebelusi .
Poate e exagerat sa renuntam la creme cu vit A dar....mai bine nu riscam !

Vezi ca si ficatul are vitamina A si nu se recomanda in sarcina...

36 sapt si

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Asa.
O prietena a nascut acum 2 ani un baietel de 4 kg si ceva si avea o burtaaa. A folosit crema pt vergeturi in timpul sarcinii, si dupa ce a nascut (natural), bunica ei i-a facut un fel de burtiera din prosop din acelea vechi si din ceva material tare, cu care s-a strans, iar burtica ei nu are nici un fel de urma criminala de sarcina. Acum e insarcinata iara, va naste prin octombrie si tot acceasi crema o foloseste. Si eu am sa o cumpar, caci deja burtica mea nu-si mai incape in piele de bucurie, si au aparut liniute fine, sidefate.
Crema este de la Galenic, este speciala pentru sarcina, dar sa precizezi, in timpul sarcinii, pt ca gama are si o crema ce se poate folosi dupa sarcina; costa ceva banuti, dar va asigur ca face.
Daca contine sau nu interzisa Vit A, nu stiu sa va zic, eventual puteti cere cutia de la magazin sa va uitati inainte de a o cumpara. Si sa ne spuneti si noua.
Sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos si cuminte!
Pupici!



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Ok, am trecut pe leacuri babesti. Suna bine si o sa vedem si mostenirea genetica daca e cu sau fara prea multe semne.
Deci leac recomandat si folosit: in loc de crema se face un amestec de ulei de masline si malai se face un masaj zilnic. Am gasit si o crema cu un de cacao.
Va pup.

There is a difference between knowing the path and walking the path.

Mergi la inceput