Acatist la Sf. Antonie Cel Mare

Acatist la Sf. Antonie Cel Mare | Autor: musete

Link direct la acest mesaj

aVETI IDEE, LA BiSERICA CE POARTA HRAMUL SFANTULUI ANTONIE CEL MARE, FACATORUL DE MINUNI ( cea de la Unirea), TREBUIE SA DAI ACATISTE 9 MARTI LA RAND, SAU CUM SE FACE EXACT ?
PUPICI,
Musete

Extras din www.desprecopii.com/forum/rules.asp" target="_blank">Regulament

10. Nu abuzati de majuscule, culori, marimea textului
Nu abuzati de majuscule. Pe internet MAJUSCULELE sunt echivalente strigatelor (zbieraturilor). Nu abuzati de culori si nici de marimea literelor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Te duci la Sf. Anton 9 marti la rand ,cu acatist ,pe care il dai preotului si astepti sa il citeasca si in cea de-a 10 marti te duci cu multumiri , adica cu ulei ,faina ,zahar ,paine ,pe care le duci la slujba de sfintit ,apoi lasi o parte din ele in biserica ,si din restul le iei acasa si gatesti cu ele. painea sfintita o imparti pe toata in biserica.

Succes!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenya spune:

Acatistul poate fi inteles in doua feluri:
- Acatist ca si rugaciune, se gaseste aproape in orice carte de rugaciuni si il poti citi si acasa;
- Acatist ca si pomelnic, se da numai in Biserici si Manastiri si se citeste doar de preoti.
Nu stiu pt ce anume te rogi tu musete, dar este foarte bine ca acatistele pe care le dam in Biserici sa le "asociem" si cu rugaciuni personale, facute acasa.
Iar daca te rogi pt BB, permite-mi dc nu te deranjez, sa-ti sugerez si eu ceva.
Incearca si mergi si pe la Sf. Moaste, ajuta foarte mult, (eu am simtit pe pielea mea, crede-ma) si avem foarte multe in Bucuresti (scuze, nu stiu din ce oras esti tu, dar sunt convinsa ca peste tot sunt).
Si pe langa aceste pomelnice pe care le dai la Biserica, ti-as recomanda sa faci cand poti si dc poti, Ac. Sf. Stelian (ocrotitorul copiilor, are moaste la Bis. Sf. Stelian de langa Politia Rutiera, pe Udriste); Ac. Sf. Nectarie (mare facator de minuni, are moaste la Biserica de langa Seminarul Teologic); Ac. Sf. Arh. Mihail si Gavriil; Ac. Sf. Parinti Ioachim si Ana.. etc. (Rugaciunile facute catre acesti Sfinti au dat roade; eu personal cunosc cazuri)
Toti Sfintii sunt ajutatori si mijlocitori pentru noi, important e sa ne rugam cu credinta si mai ales cu statornicie)
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceste cuvinte, nu am facut propaganda religioasa, am vrut doar sa ajut.
Sanatate si pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Elenya,
Eu nu cred ca ai vorbit deloc prostii. Cred ca asta e singura noastra speranta, pai daca Domnul nu ne ajuta, ce tratament crezi ca ne va salva.
Desi este foarte, foarte greu (vorbesc de experienta mea), numai credinta adevarata si rugaciunea neintrerupta ne poate salva.
Am si eu o intrebare pentru tine: stii cumva unde sunt moastele Sf Parinti Ioachim si Ana ? Adica la ce biserica ?

Draga lulu77, am si pentru tine o intrebare, la Sf Anton, martea, stii cumva pana la ce ora este deschis ? Eu am incercat sa ajung intr-o zi (nu mai stiu exact ce zi era) si era inchis.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

Eu nu am auzit sa existe moastele Sfintilor Parinti Ioachim si Ana, iar daca exista pe undeva, ma indoiesc ca avem si in Romania. Cat despre Biserica sf. Anton, martea se primesc acatiste in biserica de dimineata la 7,oo pana la orele 20,00.
Multe persoane cunoscute de mine si chiar eu personal am simtit ajutorul sf. Antonie inca de la primele 2 acatiste pe care le-am dat. Exista insa o conditie esentiala: sa te rogi cu credinta. Iar daca dorinta nu ti se implineste - caci se poate intampla si asa - sa nu iti pierzi credinta si sa accepti voia lui Dumnezeu; poate tocmai aceasta neimplinire este mai de folos decat implinirea insasi.
(Sper ca nu va par confuza).

Dumnezeu sa ne ajute in implinirea dorintelor celor de folos sufletelor noastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

si eu am fost 9 marti la rand la Sf.Anton.si de la inceput am simtit binefacerea Sfantului asupra mea.va doresc numai bine tuturor,


Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Am inteles carmenus, iti multumesc din suflet pentru indrumari, voi incepe si eu sa merg de saptamana viitoare. Eu ajung de la serviciu in zona pe la 18:00. Banuiesc ca e multa lume, nu ? Eu mergeam cu acatiste la biserica Sf Mina si, asa cum spuneti si voi am simtit ajutorul lui in alte probleme pentru care m-am rugat.
Credinta, da, asta e adevarata vindecare. Daca as putea avea si eu credinta ca lucrurile se vor rezolva spre binele meu ... macar cat un bob de mustar, as spune muntelui sa vina si ar veni, nu? Bine scrie in Sfanta Scriptura.
Tuturor celor care va rugati pentru un bebe sau pentru altceva anume, va urez sa va asculte si ajute Domnul.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Fetele am uitat sa va intreb ceva. Eu cand mergeam cu acatist la Sf Mina lasam la preot unul si veneam apoi 6 saptamani cu o copie pe care mi-o citea. La fel se face si aici ?Si cum se procedeaza la sfarsit ?
Imi cer scuze sa va tot bat la cap dar e important sa stiu cum sa fac ca uneori lumea in biserica e cam rea si nu te indruma ba mai te si cearta daca gresesti cine stie ce ...
va pup

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Si eu vreau sa va intreb: Pot sa las un acatist la preot si sa revin dupa 6 sau 9 sapt?
Lucrez in ture 12/24 si sunt zile cand nu am cum sa merg la biserica sa dau acatistul.
Imi doresc f. mult sa merg la biserica la Sf Anton
Cum sa procedez?
Va pup !
copilutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Ma bucur atat de tare ca totusi ne dam seama ca , credinta este cea mai de pret.
Da, am fost deja la Sf. Antonie cel Mare. Sper sa ne ajute !
Draga Catalina, daca ajungi la Biserica, nu te descuraja. Este foarte aglomerat. Asta dovedeste faptul ca lumea isi pune multe sperante in minunile facute de Cuviosul Parinte Antonie cel Mare. Pe mine personal, m-a mai ajutat odata, mai demult, intr-o problema legata de locul de munca. Asa ca, sper sa-mi asculte rugaciunea.
Sa ne ajute Sf Antonie cel mare pe toate pentru zamislirea de prunci sanatosi!
Pupici, Musete

Mergi la inceput