Pipi - foarte des

Pipi - foarte des | Autor: ungureaa

Link direct la acest mesaj

Buna ziua fetelor...
Am o mica problema...fac pipi foarte des, cam la fel de des ca atunci cind eram insarcinata, doar ca atunci aveam un dublu-motiv : bebelus si beam mult lichid. Acum aportul meu de lichid e mediu, si totusi sint la baie cam la 45 minute o data ziua si cam la 3-4 ore noaptea. Deci fac intre 7-10 ori pe zi. Mentionez ca nu am infectie urinara, nici diabet, si nu beau lichid prea mult. Oare de ce am aceasta dorinta de a face pipi des?

Adina si Gabriel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Adina ,eu am patit la fel si nu prea ma interesat ca faceam pisu des ,asa ca am zis ca trebuie sa merg la un control. Cind am fost la control au gasit ca sunt racita jos si aveam si probleme la rinichi.
Multa sanatate.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-

8 Luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Poate sa fie incontinenta urinara, care poate aparea dupa o nastere vaginala si care poate rezulta in urma unei rupturi de perineu.
Cel mai bine du-te la doctor.
sanatate,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Numai un medic iti poate spune diagnosticul corect ,poate fii o raceala puternica ,o infectie urinara.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

quote:
Initial creeata de ungureaa

Buna ziua fetelor...
Mentionez ca nu am infectie urinara, nici diabet, si nu beau lichid prea mult. Oare de ce am aceasta dorinta de a face pipi des?

Adina si Gabriel



De unde stii ca nu ai infectie urinara? Ti-ai facut vreo urocultura? Cand faci pipi simti ca te ustura?
Cum au spus si fetele trebuie sa mergi la dr, doar el/ea poate sa-ti puna un diagnostic.
Ideea e sa nu stai asa fara sa faci nimik fiindca nu e bine sa lasi o raceala(jos) si mai ales o infectie urinara netratata!
Eu am avut astfel de probleme numai ca faceam pipi mai tot timpul si ma cam ustura(simteam ca am tot timpul vezica plina).
Am facut tratamente si am scapat de pipi facut des, in schimb mi-au descoperit neste pietricele mici de tot la rinichi.
Ar fi bine sa faci si o echografie la rinichi.

Pupici,

http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Si eu am avut asa dupa nastere.
Nu mai stiu exact cat m-a tinut dar acum s-a rarit
(eu am pus-o pe seama furtunului de la operatie)

Daca n-ai usturimi eu zic ca e OK.
Poti sa-ti faci o urocultura pt linistea ta.

C&mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna fetelor revin ! Deci ca sa dau mai multe detalii, va spun ca nu am nascut vaginal, ci prin cezariana. Nu ma ustura cind fac pipi si de fiecare data iese 'ceva'. Stiu cum e cu infectie urinara, deoarece am avut o data si nu a fost deloc placut...
Insa cu rinichii ma rog sa nu am nimic, insa daca continui tot asa ma duc la doctor. Oricum eu intodeauna am facut pipi noaptea macar o data, la fel si parintii mei.
Mai astept sfaturi !

Adina si Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Sufar de aceiasi problema, nu am infectie urinara pt ca de curand am facut un control si era totul ok.La mine e din cauza stresului si a nervozitatii.Am avut mai demult o prietena putin ''dereglata'' mintal si in zilele ei ''proaste'' facea pipi foarte des.Chiar doctorul ei ne-a spus ca aia era cauza.Si uite ca acum o patesc si eu.Daca am zile in care sunt stresata sau ingrijorata (adica mai tot timpul) fac pipi des.
Sper ca nu e aceiasi cauza si in cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

raceala la ovare sau pur si simplu o stare de frig a picioarelor sau a bazinului-daca mergi desculta pe gresie faci pipi des fara sa fii racita etc
eu acum fac pipi des ca am bebe in burtica de 11 sapt dar imi e usor pt ca oricum intotdeauna am facut pipi mai mult decat normal la mine e ereditar...

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

La mine la lucru merge aerul conditionat si am intodeauna picioarele reci. De aceea fac pipi des cred, insa acasa e mai bine si tot des fac...

Adina si Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

ungureea- încearca si un tratament babesc: într-o oala pune apa sa fiarba- pâna da în clocot- apoi ia-ti o fusta larga- ca de tigancuse- scuze expresia, rastoarna apa într-un lighean- un vas cu gura larga- si stai deasupra aburului cu pitica goala, dar ai grija sa nu care-cumva sa cazi, Doamne, fereste!
Ar fi bine sa repeti asta câteva seri la rând- stai deasupra aburului si apoi te bagi în pat!
Metoda este buna pt raceli, dar ma gândesc ca "merge" si în cazul asta. Asa procedam si eu când faceam pipi des si îmi trecea!
Poate ca ar fi bine si daca în apa ai pune o lingura de sare...dar asta este doar în capul meu- acum mi-a venit idee si o invit frumos sa plece, ca poate spun prostii!

Pupici si sanatate!

Mergi la inceput