Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Cu ce curatati argintul?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Carmen2004
Carmen2004
nou venit

Romania

57 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 28/08/2004 :  02:20:21 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Carmen2004 un Mesaj Privat

Cu ce curatati argintul?

Am si eu aceasta nedumerire....dupa o perioada bijuteriile de argint mi se innegresc si nu mai stiu cu ce sa le curat.Am incercat cu pasta de dinti,le-am fiert in apa cu dero,le-am dus pana si la bijutier dar a zis ca nu se pot curata ca sunt subtiri si se rup la peria de curatat.Voi cum faceti?imi imaginez ca nu pot sa iasa ca noi dar macar acolo cat de cat...parca nu ash vrea sa le arunc ca unele sunt cadouri si imi place argintul f mult.
Aveti vre-o idee?

Don't worry,be happy
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
gianna_r
gianna_r
membru incepator

Germany, Oberbayern
275 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  02:57:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigianna_r Adauga semn de carte la raspuns Trimite gianna_r un Mesaj Privat
Hai sa-ti spun cum procedam noi (eu si mama): puneam putin axion īntr-o olicica, puneam apa , puneam argintul si apoi īl puneam pe foc, adica la īncalzit! Si le "scoteam" foarte frumoase si stralucitoare!
ATENTIE!: nu trebuie sa amesteci tu detergentul, ci trebuie sa se amestece singur- la īncalzit!

Daca nu ai axion, foloseste orice alt detergent de vase!

Pupici si sper sa dea rezultate!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
oz
oz
membru junior

Australia,
954 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  03:29:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oz un Mesaj Privat
exista solutii speciale de curatat argintul, scufunzi inelul sau lantisorul in solutie cateva minute si cand le scoti sunt curate. Intreaba la bijuterie, ei trebuie sa stie, aici se gaseste la supermarket.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ina_nz
ina_nz
Membru fara membru

Donator desprecopii.com
 New Zealand, Auckland
1159 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  04:58:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ina_nz un Mesaj Privat
Oz,
Spune-mi shi mie cum se numeshte solutzia aia....cred ca o gasesc shi aici.....am observat ca marcile sunt cam aceleashi la voi shi la noi. Eu am nishte ustensile foarte frumoase de bucatarie, le-am primit de la o baba, dar nu le-am folosit pana acum ca nu am reushit sa le curatz.
Multzam!

Ina
Carmen2004
Carmen2004
nou venit

Romania,
57 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  09:22:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmen2004 un Mesaj Privat
Am mai incercat cu apa si dero gianna...dar o sa incerc si cum ai zis tu fara sa diluez dero sa vedem....Si Oz...am auzit si eu ca sunt solutii dar cand am intrebat la bijutier mi sa spus ca doar sa le curat unde le si repara...deci nu mi-a fost de mare folos cum unele dintre ele sunt f subtiri...Ti-ash fi recunoscatoare daca ai stii si cum se numeste solutia respectiva

Don't worry,be happy

lulu77
Mamica lui " Vitamina"

Donator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Constanta
5293 Mesaje
42 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  10:33:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu77  Trimite mesaj yahoo luilulu77 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu77 un Mesaj Privat
Io il curat si argintul si aurul in urmatorul mod : intr-o oala pui pe fundul ei folie de staniol alimentara, acea folie pe care o folosesti la gatit la cuptor sau la impachetat , i apoi pui bijuteriile in apa fiarta ,in prealabil care a dat intr-un clocot. le lasi 2-5 minute si gata ,le stergi cu un prosopel de bumbac care nu lasa urme si ai sa vezi cat de bine se curata.

Alina
dcm
dcm
membru incepator

USA,
190 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  16:25:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dcm un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by lulu77

Io il curat si argintul si aurul in urmatorul mod : intr-o oala pui pe fundul ei folie de staniol alimentara, acea folie pe care o folosesti la gatit la cuptor sau la impachetat , i apoi pui bijuteriile in apa fiarta ,in prealabil care a dat intr-un clocot. le lasi 2-5 minute si gata ,le stergi cu un prosopel de bumbac care nu lasa urme si ai sa vezi cat de bine se curata.

Alina

adauga si o lingurita de bicarbonat in apa fiarta si e si mai bine
slakje
slakje
iepurasa ochi albastrii

Netherlands,
2865 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 28/08/2004 :  16:33:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui slakje Adauga semn de carte la raspuns Trimite slakje un Mesaj Privat
Argintul il speli cu o periutza de dintzi cu apa cu bicarbonat.
oz
oz
membru junior

Australia,
954 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2004 :  12:44:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oz un Mesaj Privat
Ina,
eu am avut cand eram in ro solutie din asta dar era cumparata din Germania de la un magazin de bijuterii. Aici nu stiu cum ii zice, am sa ma uit cand merg la cumparaturi, dar pot sa-ti spun ca am vazut in supermarket la produse de curatat, langa niste solutii de curatat aragazul, solutii din alea mai corozive nu detergenti de bucatarie obisnuiti.
iselin
iselin
membru matur

Donator Maria Rubi
 Canada, Montreal
1729 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 29/08/2004 :  19:44:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iselin un Mesaj Privat
le pui in apa cu otet si le lasi cateva ore si apoi le speli cu bicarbonat sau pur si simplu le pui in apa caldu cu bicarbonat de sodiu alimentar). Ieftin, rapid si fff eficient!!!
cici
cici
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, campulung moldovenescSUCEAVA
1192 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 30/08/2004 :  00:14:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cici un Mesaj Privat
Fetelor , am mai scris, e mult mai simplu.
Faceti o pasta amestecand o lingurita bicarbonat cu o putina pasta de dinti si frecati argintul cu ea.
N-o sa va vina sa credeti: nici noi nu arata asa bine!

o vacanta de vis in Bucovina
http://www.pensiuni-vile.ro/detaliu_spatiu.php?id=83

cici

Editat de - cici on 30/08/2004 00:19:51
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com