Cu ce curatati argintul?

Cu ce curatati argintul? | Autor: Carmen2004

Link direct la acest mesaj

Am si eu aceasta nedumerire....dupa o perioada bijuteriile de argint mi se innegresc si nu mai stiu cu ce sa le curat.Am incercat cu pasta de dinti,le-am fiert in apa cu dero,le-am dus pana si la bijutier dar a zis ca nu se pot curata ca sunt subtiri si se rup la peria de curatat.Voi cum faceti?imi imaginez ca nu pot sa iasa ca noi dar macar acolo cat de cat...parca nu ash vrea sa le arunc ca unele sunt cadouri si imi place argintul f mult.
Aveti vre-o idee?

Don't worry,be happy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Hai sa-ti spun cum procedam noi (eu si mama): puneam putin axion īntr-o olicica, puneam apa , puneam argintul si apoi īl puneam pe foc, adica la īncalzit! Si le "scoteam" foarte frumoase si stralucitoare!
ATENTIE!: nu trebuie sa amesteci tu detergentul, ci trebuie sa se amestece singur- la īncalzit!

Daca nu ai axion, foloseste orice alt detergent de vase!

Pupici si sper sa dea rezultate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

exista solutii speciale de curatat argintul, scufunzi inelul sau lantisorul in solutie cateva minute si cand le scoti sunt curate. Intreaba la bijuterie, ei trebuie sa stie, aici se gaseste la supermarket.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Oz,
Spune-mi shi mie cum se numeshte solutzia aia....cred ca o gasesc shi aici.....am observat ca marcile sunt cam aceleashi la voi shi la noi. Eu am nishte ustensile foarte frumoase de bucatarie, le-am primit de la o baba, dar nu le-am folosit pana acum ca nu am reushit sa le curatz.
Multzam!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen2004 spune:

Am mai incercat cu apa si dero gianna...dar o sa incerc si cum ai zis tu fara sa diluez dero sa vedem....Si Oz...am auzit si eu ca sunt solutii dar cand am intrebat la bijutier mi sa spus ca doar sa le curat unde le si repara...deci nu mi-a fost de mare folos cum unele dintre ele sunt f subtiri...Ti-ash fi recunoscatoare daca ai stii si cum se numeste solutia respectiva

Don't worry,be happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Io il curat si argintul si aurul in urmatorul mod : intr-o oala pui pe fundul ei folie de staniol alimentara, acea folie pe care o folosesti la gatit la cuptor sau la impachetat , i apoi pui bijuteriile in apa fiarta ,in prealabil care a dat intr-un clocot. le lasi 2-5 minute si gata ,le stergi cu un prosopel de bumbac care nu lasa urme si ai sa vezi cat de bine se curata.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

quote:
Originally posted by lulu77

Io il curat si argintul si aurul in urmatorul mod : intr-o oala pui pe fundul ei folie de staniol alimentara, acea folie pe care o folosesti la gatit la cuptor sau la impachetat , i apoi pui bijuteriile in apa fiarta ,in prealabil care a dat intr-un clocot. le lasi 2-5 minute si gata ,le stergi cu un prosopel de bumbac care nu lasa urme si ai sa vezi cat de bine se curata.

Alina



adauga si o lingurita de bicarbonat in apa fiarta si e si mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Argintul il speli cu o periutza de dintzi cu apa cu bicarbonat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Ina,
eu am avut cand eram in ro solutie din asta dar era cumparata din Germania de la un magazin de bijuterii. Aici nu stiu cum ii zice, am sa ma uit cand merg la cumparaturi, dar pot sa-ti spun ca am vazut in supermarket la produse de curatat, langa niste solutii de curatat aragazul, solutii din alea mai corozive nu detergenti de bucatarie obisnuiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

le pui in apa cu otet si le lasi cateva ore si apoi le speli cu bicarbonat sau pur si simplu le pui in apa caldu cu bicarbonat de sodiu alimentar). Ieftin, rapid si fff eficient!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Fetelor , am mai scris, e mult mai simplu.
Faceti o pasta amestecand o lingurita bicarbonat cu o putina pasta de dinti si frecati argintul cu ea.
N-o sa va vina sa credeti: nici noi nu arata asa bine!


o vacanta de vis in Bucovina
http://www.pensiuni-vile.ro/detaliu_spatiu.php?id=83


cici

Mergi la inceput