Prea multe vaccinuri ?

Prea multe vaccinuri ? | Autor: ungureaa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,
Fiul meu drag are un an si patru luni si de fiecare data cind ma duc la pediatru imi spune ca sint vaccinuri care sint platite de sistemul de sanatate (de care sint la curent si i le fac la timp, normal) dar si altele care sint recomandate, insa nu si platite, deci care trebuie sa le platim noi parintii. Eu i-am facut si din cele recomandate, caci e bine sa le aiba, dar cind zic si eu "hop" am scapat, iata ca imi spune de altele, si de altele, pe masura ce creste bebelus. Nu stiu ce decizie sa iau, chiar sa-i fac cite un vaccin o data la doua luni ? Si de fiecare data las intre 100$ si 150$ (costul vaccinului). Puteti sa-mi dati un sfat ? Ce sa fac ? Cind se va termina cu treaba asta ?

Adina si Gabriel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Alex are 4 ani si jumate si pana in prezent i s-au facut 22 de vaccine, toate platite de asigurare. L-am nascut in Canada, unde si acolo facuse cateva. Nu-mi amintesc sa fii platit din buzunarul meu ceva in Canada. Nu sunt acoperite de OHIP?

ps. eu sunt pentru vaccinari. Plus ca la scoala nu-l accepta fara ele. Daca nu le are, te pune sa i le faci din urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna si merci pentru raspuns. Eu nu am asigurare particulara, o am doar pe cea de stat care acopera vaccinele obligatorii, dar nu si cele "foarte recomandate". Asadar trebuie sa platesc...Oricum mi se pare cam mult si des, insa ... asta e!


Adina si Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Nu toate vaccinele sunt obligatorii, cele care sunt obligatorii sunt suportate de asigurari .. cele optionale eu nu le-as face, adica multe din ele sunt super noi pe piata si inca nu stiu ei exact ce reactii dau .. eu zic ca de multe ori nu ajuta la nimic ...si in unele cazuri fac rau (febra,etc).

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pfekete spune:

Hmm...
Fetita mea de 7 luni a facut doar Prevnar de 3 ori pina acum in plus fata de alte 3 obligatorii si doctorita nu mi-a spus de nimic altceva pina la 12 luni, cind va trebui din nou Prevnar...Dar am inceput si eu sa citesc pe Internet de vaccinuri si m-a pus pe ginduri daca sa-i mai fac altele in plus, mai ales din cele noi de care a spus si Carmen.
Cred ca e mai bine sa te informezi mai intii si apoi sa decizi ce vaccinuri sa-i faci si ce nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

La mine e vorba sa-i fac o a doua doza de Prevnar (care nu este acoperit de asigurare) si de varicela (care nu stiu inca cit costa). De fiecare data ma intreaba daca am asigurare patrticulara (caci uita de la o data la alta, normal), si cind ii spun ca nu am imi spune : ah ar fi atitea vaccinuri pe care as putea sa ti le propun dar nu indraznesc...UF ! Ce ar mai putea fi ??

Adina si Gabriel

Mergi la inceput