Despre dr. Sarafoleanu

Despre dr. Sarafoleanu | Autor: otau

Link direct la acest mesaj

Am citit acum catva timp , aici pe forum, depre cabinetul particular al dr. Sarafoleanu. De dimineata stau si caut dar nu gasesc subiectul. Am dat si cautare pe google dar n-am gasit nimic.
Ajutati-ma sa gasesc subiectul, va rog!


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanau spune:

Daca vrei adresa si tel. te pot ajuta eu: Str. Stirbei Voda nr. 150, bl. 26C, et. 4, interfon: C015, tel. pt. programari: 222.35.38
Daca mai doresti si alte amanunte, intreaba-ma, eu m-am operat la prof. Sarafoleanu de deviatie de sept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Multumesc mult, Ioana.
Tatal meu are o sinuzita rebela din cauza careia are mari dureri de cap. A fost la mai multi medici a luat diverse tratamente dar nu au fost eficiente. Am auzit ca dr. Sarafoleanu este cel mai bun ORL-ist si de asta as vrea sa se duca la dansul.
Tu cu ce impresie ai ramas despre dr. Sarafoleanu ?




Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanau spune:

Iti scriu acum PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Asa e ca se spune despre Sarafoleanu ca e cel mai bun orelist, dar eu cred ca nu mai are mult pana o ia pe urma lui Ciomu. Am auzit despre multe incidente si iesiri necontrolate ale dumnealui. Chiar recent socrul unui ft cunoscut de-al meu din Buc. a fost diagnosticat cu cancer in gat si internat pt o interventie chirurgicala la don'doctor.
Drept este ca pacientul nu mai era la prima tinerete, dar viata-i viata, tii la ea la orice varsta. Omului i s-a comunicat diagnosticul si cred ca e lesne de inteles ce era in sufletul lui. O doctorita stagiara s-a ocupat de pacient pre-operatoriu, i-a luat toate datele, i-a dat explicatiile de rigoare... In dimineata cu operatia, bietul om , verde de frica , in timp ce il pregateau pt anestezie, l-a abordat personal pe Maria Sa Sarafoleanu si l-a intrebat (umil ca omu'de la tara, ca era de la tara bietul) care e treaba cu el... ce sanse are sa mai scape ... Si stiti ce???? Distinsul domn Sarafoleanu a facut o criza si a inceput sa urle necontrolat ca a avut o doctorita care s-a ocupat de el si care i-a spus clar ce si cum si el nu are ce sa-i spuna mai mult etcetc... a plecat tunand si fulgerand si nu l-a mai operat pe batran... au venit copii sai disperati, cu pile mari sa il induplece sa-l opereze pe om ca ii erau zilele numarate... Nu si pace!! A inceput bietul batran sa planga ca "tata eu nu am vrut sa stric nimic! Am intrebat si eu ." Ma rog... l-au externat si l-au trimis acasa pana au rezolvat la Institutul Panduri si a fost ulterior operat acolo...
Ceea ce vreau sa subliniez este ca profesionalismul unui medic tine nu numai de cat de sigur tine bisturiul in mana, ci si de comportamenul sau in general... Eu nu as calca pragul unui asemenea ilustru care oricand poate intra intr-o astfel de criza in operatie si obtine rezultate "a la Ciomu". Bietii oameni in cauza erau ft afectati de problema de sanatate a tatalui si nu le-a ars sa se plimbe cu jalba'n protap pe la Ministerul Sanatatii sau mai stiu eu pe unde sa il reclame pe istericos... Sincer aici un astfel de incident distruge complet cariera oricarui ilustru ... in orice domeniu, mai cu seama in medicina... calmul si zambetul ingaduitor usor perceptibil sunt instrumente obligatorii de munca... in orice domeniu... Nu inseamna ca esti de fier... dar nu faci circ... tragi aer in piept si dupa ce iesi din program te opresti la cel mai apropiat psihanalist indiferent cine ai fi.... Nu exclud ca oameni ca Sarafoleanu sunt expusi unui volum mare de stress, dar nu e vina pacientilor lor, oameni traumatizati psihic indiferent de ce ar suferi... o simpla taietura la un deget te indispune,dar mai mult... nu ceri ingaduinta si rabdare pacientilor...
Sanatate!

Denisa si bebica din burtica - 27 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

incredibil, Dena
ar trebui ca acesti medici sa fie expusi, sa fie filmati cu camera ascunsa, sa ii vada toata lumea. poate atunci o sa se introduca obligativitatea ca medicilor sa li se faca niste examene psihiatrice, anual. pina la urma, ne punem viata in miinile lor... apropos de Ciomu: daca pacientul lui si-ar fi pierdut viata pe masa de operatie? daca era un copil? nu ca asta ar schimba situatia mult, pt ca oricum si tinarul acela a fost mutilat pe viata...

de iesiri in genul celei de care spuneai tu, am mai auzit. bietul om (pacientul de care spui) parca-l si vad, modest, umil, intrebind cu teama ce sanse are, iar nenorocitul ala sa se crizeze eu m-am certat cu multi medici, la viata mea, pentru ca, la suferinta mea, adaugau si o alta, nascuta din indiferenta si "superioritatea" lor, umilinta cu care voiau sa ma adresez lor, chiar si cu spagile de rigoare... hai ca m-am enervat.

_
People say I have a multiple personality, but we don't agree with that.
_
http://community.webshots.com/user/atomskin3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

Fetelor, nu vreau sa va contrazic atunci cand spuneti ca unii medici se comporta cu superioritate, cu aroganta chiar. Poate fiecare dintre noi a avut o experienta cu un astfel de medic si, intr-adevar, a doua oara nu iti vine sa ii mai calci pragul. Despre doctorul Sarafoleanu am insa o cu totul alta parere. Este un profesionist desavarsit. Pe cumnatul meu l-a salvat de la moarte sigura. Este vorba tot despre o operatie de cancer la gat de o asemenea complexitate incat nici un doctor din Bucuresti nu s-a incumetat sa o faca. Nici medicii de la Spitalul nr.9 nu si-au asumat responsabilitatea de a scoate o tumora uriasa pozitionata pe vena jugulara. Cel mai mic tremur al mainii ar fi adus moartea... Cat despre comportamentul fata de pacient, jos palaria! I-a facut cele mai moderne investigatii de diagnosticare, l-a trimis la nu stiu cate spitale in acest scop, a chemat profesori cardiologi care sa asiste la operatie si sa intervina in caz de urgenta, ce mai, a facut tot ce se poate pentru a diminua riscurile. Cu toate acestea, inainte de operatie ne-a prevenit ca ne putem astepta la orice si viata pacientului este totusi in mainile lui Dumnezeu. Si Dumnezeu a vrut ca el sa traiasca si de atunci au trecut vreo cinci ani si e bine merci. Cu dr. Sarafoleanu am ramas chiar in relatii de cordialitate. Pe parcursul spitalizarii post operatorii l-a supravegheat pe cumnatul meu cu o atentie extraordinara, secondat de fiul lui, Codrut Sarafoleanu. Si asa se comporta si cu ceilalti pacienti. Nu spun ca ar fi un medic foarte afectuos, cu care sa te intinzi la vorba si la glume sau care sa se apuce sa iti dea lectii de medicina. Nu, este prea ocupat si prea preocupat de cazurile grave pe care le opereaza pentru a mai avea timp sa para si omenos. Dar de aici si pana la a spune despre el ca face crize necontrolate si ca refuza in ultimul moment operatia, e cale lunga... Nu trebuie sa credem intotdeauna ce spune unul sau altul fara sa ascultam si alte pareri.De cele mai multe ori ni se povestesc doar fragmente de intamplari, omitand (intentionat) cate ceva care poate fi chiar esentialul.
In fine, m-am intins prea mult la vorba si nu vreau sa par avocatul nimanui. Am vrut doar sa aflati si alta parere si sa subliniez ca atunci cand esti intr-o situatie foarte grava este mai important sa alegi sa traiesti decat sa ti se vorbeasca elegant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Carmenus nu vreau sa alimentez un conflict... nu e genul meu, dar asa cum tu ai convingerea ta, pe care ti-o respect, si eu o am pe a mea...." Nu trebuie sa credem intotdeauna ce spune unul sau altul fara sa ascultam si alte pareri." ok! Evident ca suntem datori sa aflam mai multe pareri, dar chiar si un un singur caz de genul celui invocat de mine poate distruge, in mod normal, asa cum am mentionat cariera unui medic reputat. In cazul meu "unii si altii" sunt eu... am preferat sa spun ca persoana in cauza imi este ft apropiata pt ca nu am vrut sa divulg cine este de fapt... e cineva din familia mea si pe batranul in cauza il cunosc si nu este senil in nici un caz... Mai mult decat atat, "pila" pe care au avut-o la ilustrul medic este o alta ruda de a mea care este conferentiar unversitar la Fac de Medicina din Buc. si apropiat al dl dr.Ma repet, nu vreau sa dau nume... cat despre mine te asigur ca sunt un om responsabil si nu fabulez de dragul polemicii...
Si pt ca tot veni vorba... studenta fiind in Buc, cu multi ani in urma, am fost la dl sus mentionat doctor ,cu recomandare de la aceeasi persoana, pt ca sufeream de o otita medie careia nu reuseam sa ii dau de cap... eram ft tanara si una din primele intrebari ale ilustrului medic a fost legata de sex... nu am priceput relatia sex-ureche, dar mi-a fost suficient sa nu ma mai duc la el in ciuda reputatiei sale si a dezaprobarii din partea persoanei care m-a recomandat... si careia e lesne de inteles ca nu mi-am permis sa ii dezvalui ce ma retinea sa mai calc pragul dlui... Nu am nimic personal cu dr respectiv, nu contest ca este un medic bun, dar nu intotdeauna asta este suficient...
"Am vrut doar sa aflati si alta parere si sa subliniez ca atunci cand esti intr-o situatie foarte grava este mai important sa alegi sa traiesti decat sa ti se vorbeasca elegant." Carmenus, vreau sa subliniez si eu ca batranul adus in discutie a vrut acelasi lucru... nu a obiectat nimeni de modul in care s-a comportat dr.ul numnai ca el a uitat de juramantul lui Hypocrat si nu l-a mai operat pe om... Desi, fara sa jignesc pe nimeni, intr-o societate civilizata astfel de atitudini sunt aspru taxate.
Nu vreau sa schimb parerea nimanui despre nimeni, ceea ce fac e doar contributie la statistica... sunt fapte obiective si in mod garantat reale...

Cu respect,

Denisa si bebica din burtica - 28 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenus spune:

Denisa, nici vorba de vreun conflict pe aceasta tema. Tu ai relatat o experienta avuta cu un doctor, eu o alta experienta avuta cu acelasi doctor. Cu siguranta relatarea mea nu-ti va schimba parerea despre el, asa cum relatarea ta nu poate sa ma faca sa-i fiu mai putin recunoscatoare.
Cred ca esti de acord cu mine ca nu are rost sa mai continuam discutia, Otau probabil ca deja s-a hotarat...

Cu acelasi respect,
Carmenus

Mergi la inceput