Viata in Spania

Viata in Spania | Autor: Sorina_P

Link direct la acest mesaj

Da, asa cum spune si subiectul, as vrea sa stiu cat mai multe aspecte despre viata in Spania. De la sfaturi, avertizari...pana la recomandari pentru un "fugar". Da, cred ca acesta este termenul adecvat pentru cineva care vrea sa plece sa manceasca acolo fara acte (inca). Este vorba de mine (si cred ca sotul meu), mergem la o sora de-a mea acolo, vom locui cu ea ...
Stiu ca poate ptr multi suna ciudat ceea ce am prezentat, insa nu voi incerca sa ma justific de ce am ajuns la o astfel de hotarare.
Va multumesc tuturor (in special mamicilor care vor veni cu informatii pretioase cred eu!) care ma veti ajuta cu informatii cat mai utile. Orasul unde vom merge este Barcelona.
Astept cu nerabdare postarile voastre!
va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina_P spune:

Chiar nimeni nu este din Spania?!?
Am rasfoit toate paginile de la acest Capitol si nu am gasit nimic despre Spania. Moderatori, ajutor va rog!!! Poate nu stiu eu sa caut!
Va rog, nu dezamagiti un fun desprecopii.com!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

...ilegal..."mergem pe urma ne fofilam noi cumva"...multora de pe forum nu le place mentalitatea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

exista o organizatie pe internet a romanilor in Spania poate ei te pot ajuta mai mult... da o cautare pe internet..

si daca mergi la o sora de-a ta ea nu ti-a povestit cum e viata acolo?? daca merita sa mergi sau nu??

eu cred ca cea mai buna perioada e cea de vara cand poti gasi mai multe joburi sezoniere pana va orientati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina_P spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Da, louisea, acele siteuri despre care spui le-am vizitat insa nu am putut sa obtin informatii, erau nefunctionale, in sensul in care apasai un link, nu se deschidea nimic... vorbesc despre www.romani-in-spania.iespana.es/romani-in-spania/ - 6k - 24 Aug 2004
Iar faptul ca este acolo si sora mea, da normal ca imi spune si ea, dar imi placea sa aflu mai multe pareri, numai asa poti avea o informatie cat mai concreta.

Astept sa mai scrieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

N-am mai intrat, ca am fost in vacanta. In cazul in care te mai intereseaza subiectul, poate te pot ajuta. Am locuit in Barce ceva timp, la inceput ca "fugara", dupa un timp ca rezident.
Cu toata sinceritatea iti spun ca daca ai auzit romani laudand viata in Spania (in special cei din orasele in care numarul emigrantilor este mare, romani sau nu), nu-i crede. Acum, depinde de unde pleaca fiecare si ce spera sa gaseasca. 98% din romanii stabiliti legal sau ramasi in Es, muncesc in constructii sau menaj. Sunt platiti binisor, dar muncesc ca sclavii. In general nu avanseaza.
Eu te sfatuiesc sa alegi un orasel mic, cu putini emigranti. Catalanii sunt satui de emigranti si se poarta ca atare.
In Barcelona e o asociatie a romanilor, dar nu pot sa-ti dau detalii. O sa il intreb pe sotul meu sa vad daca isi aminteste el ceva. Pererea mea e ca nu ofera un ajutor efectiv, dar eu am luat legatura cu ei acum vreo 3 ani, asa ca poate s-au mai schimbat lucrurile.
Acte, daca sti ce trebuie sa faci,poti obtine relativ usor. Costa, dar e important.
Asigurarea medicala e gratuita din momentul in care ai domiciliu in es. Te duci cu contractul de inchiriere si in 10 min esti asigurat.Daca vrei sa ma intrebi ceva....cu placere te ajut.
Alexandra

Mergi la inceput