Din Elvetia - partea a-3-a

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Coccinelle spune:

Adela, asta e marele dezavantaj al cresei.Multi copii care vin īn contact direct- unii raciti altii sanatosi.Nu poti sa faci nimic.Regulamentele cer ca un copil cu febra sa nu fie dus la cresa, dar nu si unul caruia īi curge nasul, sau tuseste putin, sau nici una nici alta-doar e purtator pasiv al unui virus.Singura alternativa e sa gasesti o femeie care sa se ocupa de Julia acasa, nu elimini riscul racelilor īn sezonul rece, dar īl reduci.
Mie nu mi s-a cerut certificat de sanatate.Ce trebuie sa contina?
Pe masura ce cresc nici la cresa nu se mai īmbolnavesc asa des, pentru ca li se consolideaza sistemul imunitar.
Deci nu cresa pe care ai ales-o tu e de vina, problema racelii e īn orice cresa la fel.Matthias a racit īntr-un an de cresa din noiembrie pīna īn mai de 8 ori,doctorul a zis ca pentru un copil de vīrsta lui de 3 ani 7-8 raceli(majoritatea cu febra si tuse) sīnt normale, dat fiind ca merge la cresa.
Īnsanatosire grabnica printesei si tie putere si nervi buni!

Voi ce credeti celelalte mamici?Despre cresa,despre dadaca acasa, despre Tagesmutter(la ea acasa)?
Ana, noi venim pe 18.10 din Spania, daca pui de chef, pune-o dupa 18.
Va pup
Giny



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Giny, o tagesmutter e tare scumpa, ma interesasem pt malina- si vorba aia, e mare, si mi-a cerut pe zi (doar pentru masa de pranz + stat la ea in pauza de pranz) 1'200 chf. o alta varianta e un aupair din romania. noi asha am facut 3 ani de zile. important e sa gasesti oameni de incredere.
fetelor, io pot abia de pe 22 oktombrie. Iren, nu stiu cum sa facem, poate il lashi pe bogdanel cu bogdan, si pe julie o iei cu tine. cum ti se pare ideea? mie una, buna, ca bogdanel e marishor doar si sta cu papi, nu cu un strain.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Adela, Lorelei_19 multumesc pentru urarile de bun venit.

Noi stam in partea franceza, la Neuchātel, cam departe pentru a participa la chefurile ce le puneti la cale, dar nu se stie cand vom aparea si noi.

Puiuta mica are 1 an si 3 luni aproape si acum este un pic bolnavioara, imi face febra de vreo 2 zile. Mergem azi la nenea doctoru' sa vedem ce zice.

Sanatate ca-i mai buna decat toate,

Carmelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Giny rau cu rau dar io cred ca tot cresa/gradinita e cea mai potrivita. Io am avut o experinta neplacuta cu o Tagesmutter si nu prea ma incanta ideea. Si apoi la cresa sunt mai multi, chiar si educatoare mai multe, parca e totul mai organizat: acum e ora de masa, acum ne jucam. Ca la armata!!! hi hi asa dar ii mai disciplineaza putin. SI apoi serbarile de Craciun pe care nu le face o Tagesmutter.
Lorelei> cum 1200 franci pe zi? Pe aici o Tagesmutter ia intre 5CHF si 10 CHF ora depinde de bugetul nostru.
Si sa aduc pe cineva din RO io nu pot: nu am nici spatiu si apoi ma nevrozez sa stea cineva cu mine in casa. Nu cred ca suport.

Am scriu aiurea... scuze greselile dar ma cheama Julia.

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coccinelle spune:

Adela,sīnt de aceeasi parere.Copiii īnvata multe lucruri la cresa
si cum spui-īnvata si disciplina.Puiul meu mic e la cresa, toata ziua am lucrat ca o albinuta ca sa-mi treaca timpul, mi-e deja dor de el.
Merg sa-l iau la patru.
Nici eu nu vreau sa mai aduc pe cineva din Ro, am avut deja si stiu cum e.Nu am camera pentru musafiri, chiar daca as avea cīnd e cineva strain la noi nu ma mai simt la mine acasa.
Tagesmutter de aici-nu.
Daca stateam aproape una de alta ne organizam amīndoua cumva.

Carmelica, bine ai venit mey!

Ana, da pe ce vrea 1200Fr.,numai pt.masa si pauza de prīnz, ca doar Malina e mare si nu mai trebuie sa se joace cu ea?
La noi īn cartier se organizeaza masa de prīnz(īntre familii)
pentru 20FR./zi
Acum merg la treburi!
va pup
Giny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Mey, doamnelor, da noi n-avem acilea oktoberfest cu papica si must?

Iren dubla mamica , Bogdanelu nazdravanu si Julia rechinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

LA MULTZI ANI PENTRU ADELA LA ANIVERSAREA A 7 ANI DE LA CASATORIE.
CASA DE PIATRA SI NUMAI BUCURII.
Multzi pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Aaa ce surpriza. Multumesc Danelutza. Toate cele bune si o casnicie lunga si pentru voi

Dragele mele ce stiti despre Kinderhort? Io acum aud prima data! Cum e? (ce se face? cat costa?, merita sa ma interesez si eu?-) Multumesc anticipat.
SCriu pe fuga ca si Julia se lupta inca cu temperatura si eu is bolnava: frisoane si febra si tot tacamul! beah

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Adeluhs, casa de piatra, fericire si multe bucurii va ureaza din toata inima viitoarea cumatritza . Felicitari, si multe salutari si lui George.

KInderhort e de mai multe feluri. nu stiu cum e la prescolari, da la elevi e un loc unde mananca scolarii la pranz si dupa ore isi fac lectiile. E sponsorizat de stat si costa doar o suma modica de pana in maxim 200 chf /luna, in functie de venitul parintilor.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

lorelei multumesc mult. Si voua multi ani fericiti va doresc.



~~Adela & Julia

Mergi la inceput