Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

TIRAMISU

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

Nane
membru junior

Romania
Brasov

725 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 18/08/2004 :  13:10:01 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui Nane Adauga semn de carte la mesaj Trimite Nane un Mesaj Privat

TIRAMISU

Cine stie sa-mi spuna cum se face tiramisu?

Thanx,
Nane
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
lilanda
lilanda
prin poiana lui Iocan

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru diana
 Denmark
7410 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  13:35:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lilanda un Mesaj Privat
Uite aici, nane, Tiramisu de la mama lui...sa ma crezi pe cuvint acu' (nu ca ccc cu lasagna)

-800 gr.-1kg. de brinza Mascarpone
- 8 oua
-8 lingur de zahar + inca 3
-piscoturi de sampanie

Albusurile se bat spuma cu cele 8 linguri de zahar, se pune brinza si apoi galbanusurile (care au fost frecate si ele inainte cu 3 linguri de zahar).
Piscoturile se trec (atentie, doar se trec, nu se lasa!!!)intr-un amestec facut din cafea slaba si putin vin rosu de Bordeaux sau coniac.
Intr-o cutie de plastic se pun straturi piscoturile umede si crema. Peste ultimul strat cu piscoturi se presara caco si se da la rece...se poate folosi congelatorul dar pentru putin timp, deoarce tirasmiu nu trebuie sa fie inghetat, ci numai rece!!!

Eu i-am dat pe spate pe danezi cu prajitura asta!!!!! Pofta buna!!!

pozulici
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
madadum
madadum
membru junior

Romania, bucuresti
567 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  13:43:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite madadum un Mesaj Privat
pe pachetul de piscoturi balloco, gasesti o reteta foarte buna
eu pun asa:
2 cutii de brinza Mascarpone
-4 oua
-4 lingur de zahar
-piscoturi de sampanie (balloco)

bat galbenusurile cu zaharul pana se "albesc" dupa care adaug incet mascarpone. la sfarsit adaug albusurile batute separat.
piscuturile se trec prin cafea (expresso)+whisky sau coniac si asez totul intr-o tava, in 3 straturi.

inainte de servire, presar cacao pe deasupra.
iese bun rau

mada
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
mispas007@yahoo.com
mispas007@yahoo.com
membru incepator

Romania, galati
137 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  14:49:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mispas007@yahoo.com un Mesaj Privat
Nane, jos cu palaria, asta-i reteta! Vin cu o precizare. Nu cumva sa amestecati branza mascarpone cu mixerul pentru ca se face aproape fluida si ati compromis crema! Trebuie incorporata incet, amestecand de jos in sus.
Madalina

Nane
membru junior

Romania, Brasov
725 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  16:32:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiNane Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nane un Mesaj Privat
thanx fetele! ma apuc de gatit. mniam!

Nane
roxanica-mamica
roxanica-mamica
sexy mama

Romania, Bucuresti - sa traiesti !
419 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  19:38:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite roxanica-mamica un Mesaj Privat
Vezi ca e in comert crema Tiramisu d ela Dr Oetker , si cu piscoturi Ballocco ...yummy ! iese delicios !

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Ghiocela
Ghiocela
nou venit

Romania, Bucuresti
58 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  20:45:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ghiocela un Mesaj Privat
Dragele mele,

Iata o reteta de Tiramisu culeasa dintr-o carte de retete italiene:

Ingrediente (pentru 6-8 persoane)
3 oua separate
450 grame de mascarpone, la temperatura camerei
1 pachet de zahar vanilat
175 ml de cafea neagra, foarte tare
120 ml Kahlua sau alt lichior de cafea
18 de 'savoiardi' (piscoturi italiene)
cacao pudra si ciocolata rasa, pentru decor

Mod de preparare:
1. Albusurile se bat cu mixerul pana se intaresc.
2. Se amesteca bine cu mixerul branza mascarpone, zaharul vanilat si albusurile de ou. Se adauga albusurile batute. Apoi si cateva linguri din amestec se pun pe fundul unui recipient si se intind uiform.
3. Se amesteca cafeaua si lichiorul de cafea intr-o farfurie adanca. Se inmoaie biscuitii pe o parte si pe cealalta, cu grija sa nu se sfarame si se face un strat de biscuiti peste crema din celalat vas.
4. Se continua cu straturi alternative de crema si de biscuiti. La sfarsit se presara cacao pudra. Se da la frigider peste noapte si inainte de servire se mai presara cacao si ciocolata rasa.

Pofta buna!

Ghiocela
Atunci cand Dumnezeu inchide o usa, el deschide o fereastra.
lilanda
lilanda
prin poiana lui Iocan

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru diana
 Denmark
7410 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  20:48:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lilanda un Mesaj Privat
Ghiocela, da' zaharul unde-i in reteta ta???

pozulici
Ghiocela
Ghiocela
nou venit

Romania, Bucuresti
58 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  21:06:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ghiocela un Mesaj Privat
Buna treaba, na ca l-am uitat :))

4 linguri de zahar care se adauga pe langa cel vanilat.

Multumesc pentru atentionare ;)
osolita
osolita
membru junior

Donator desprecopii.comDonator pentru diana
 Germany,
633 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  21:39:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite osolita un Mesaj Privat
Eu am o reteta si mai simpla:

2 galbenuse se amesteca cu 80 g zahar praf. Apoi se adauga "putin cate putin" 2 cutii de 250 g mascarpone.
~ 300 grame de piscoturi se inmoaie intr-un amestec de espresso si lichior amareto.
Se pune un rand de piscoturi, jumatate de crema, restul de piscoturi si restul de crema. Deasupra cern printr-o sita mica cacao si pun bucati de migdale.
antoioana
antoioana
membru junior

Donator desprecopii.com
 Canada, Gatineau / Suceava
774 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/08/2004 :  22:08:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite antoioana un Mesaj Privat
Fetelor, si mie imi place mult Tiramisu. Pana acum am cumparat gata facuta, dar tare mi-ar conveni sa fac si eu... Spuneti-mi, e musai cu branza Mascarpone? Ca eu n-am luat pana acum din asta. Poate ma indrumati si unde gasesc.
Mersi mult.
anto
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com