TIRAMISU

TIRAMISU | Autor: Nane

Link direct la acest mesaj

Cine stie sa-mi spuna cum se face tiramisu?

Thanx,
Nane

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Uite aici, nane, Tiramisu de la mama lui...sa ma crezi pe cuvint acu' (nu ca ccc cu lasagna)

-800 gr.-1kg. de brinza Mascarpone
- 8 oua
-8 lingur de zahar + inca 3
-piscoturi de sampanie

Albusurile se bat spuma cu cele 8 linguri de zahar, se pune brinza si apoi galbanusurile (care au fost frecate si ele inainte cu 3 linguri de zahar).
Piscoturile se trec (atentie, doar se trec, nu se lasa!!!)intr-un amestec facut din cafea slaba si putin vin rosu de Bordeaux sau coniac.
Intr-o cutie de plastic se pun straturi piscoturile umede si crema. Peste ultimul strat cu piscoturi se presara caco si se da la rece...se poate folosi congelatorul dar pentru putin timp, deoarce tirasmiu nu trebuie sa fie inghetat, ci numai rece!!!

Eu i-am dat pe spate pe danezi cu prajitura asta!!!!! Pofta buna!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

pe pachetul de piscoturi balloco, gasesti o reteta foarte buna
eu pun asa:
2 cutii de brinza Mascarpone
-4 oua
-4 lingur de zahar
-piscoturi de sampanie (balloco)

bat galbenusurile cu zaharul pana se "albesc" dupa care adaug incet mascarpone. la sfarsit adaug albusurile batute separat.
piscuturile se trec prin cafea (expresso)+whisky sau coniac si asez totul intr-o tava, in 3 straturi.

inainte de servire, presar cacao pe deasupra.
iese bun rau

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mispas007@yahoo.com spune:

Nane, jos cu palaria, asta-i reteta! Vin cu o precizare. Nu cumva sa amestecati branza mascarpone cu mixerul pentru ca se face aproape fluida si ati compromis crema! Trebuie incorporata incet, amestecand de jos in sus.
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

thanx fetele! ma apuc de gatit. mniam!

Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Vezi ca e in comert crema Tiramisu d ela Dr Oetker , si cu piscoturi Ballocco ...yummy ! iese delicios !

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Dragele mele,

Iata o reteta de Tiramisu culeasa dintr-o carte de retete italiene:

Ingrediente (pentru 6-8 persoane)
3 oua separate
450 grame de mascarpone, la temperatura camerei
1 pachet de zahar vanilat
175 ml de cafea neagra, foarte tare
120 ml Kahlua sau alt lichior de cafea
18 de 'savoiardi' (piscoturi italiene)
cacao pudra si ciocolata rasa, pentru decor

Mod de preparare:
1. Albusurile se bat cu mixerul pana se intaresc.
2. Se amesteca bine cu mixerul branza mascarpone, zaharul vanilat si albusurile de ou. Se adauga albusurile batute. Apoi si cateva linguri din amestec se pun pe fundul unui recipient si se intind uiform.
3. Se amesteca cafeaua si lichiorul de cafea intr-o farfurie adanca. Se inmoaie biscuitii pe o parte si pe cealalta, cu grija sa nu se sfarame si se face un strat de biscuiti peste crema din celalat vas.
4. Se continua cu straturi alternative de crema si de biscuiti. La sfarsit se presara cacao pudra. Se da la frigider peste noapte si inainte de servire se mai presara cacao si ciocolata rasa.

Pofta buna!


Ghiocela
Atunci cand Dumnezeu inchide o usa, el deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ghiocela, da' zaharul unde-i in reteta ta???

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Buna treaba, na ca l-am uitat :))

4 linguri de zahar care se adauga pe langa cel vanilat.

Multumesc pentru atentionare ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Eu am o reteta si mai simpla:

2 galbenuse se amesteca cu 80 g zahar praf. Apoi se adauga "putin cate putin" 2 cutii de 250 g mascarpone.
~ 300 grame de piscoturi se inmoaie intr-un amestec de espresso si lichior amareto.
Se pune un rand de piscoturi, jumatate de crema, restul de piscoturi si restul de crema. Deasupra cern printr-o sita mica cacao si pun bucati de migdale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Fetelor, si mie imi place mult Tiramisu. Pana acum am cumparat gata facuta, dar tare mi-ar conveni sa fac si eu... Spuneti-mi, e musai cu branza Mascarpone? Ca eu n-am luat pana acum din asta. Poate ma indrumati si unde gasesc.
Mersi mult.
anto

Mergi la inceput