ALERGII DE PIELE

ALERGII DE PIELE | Autor: schuster laura

Link direct la acest mesaj

Am fost in Romania si de fiecare data cind ajung acolo primesc blinde pe tot corpul si ma scarpin pina la singe.
Anul acesta am fost cu toata fam. si am primit toti aceasta alergie(urticare).
Avind si vecini care viziteaza RO. destul de des am intrebat daca si eu au aceasta problema,raspunsul a fost DA.
Deci parerea noastra este ca ceva nu este in ordine si nu stim cum am putea afla din ce cauza primim aceasta alergie s-au cel putin cum ne-am putea proteja inainte de a face vizita in Romania.
Cine stie si cunoaste aceasta problema?
Pentru eventualul raspuns(-uri)va multumesc anticipat.

schuster laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

pentru alergii poi lua aerius.

sanatate de la andreea mami lui theo si florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Multumesc pt. raspuns.
Poti sa-mi spui ce este acest aerius?
Este bine scris,deoarece am incercat sa-l bag in farmacie in masina de cautare si nu a gasit nici un prod. cu aceasta denumire?.
Multumesc inca o data f. mult.
Laura si fam.

schuster laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

da draga laura se numeste aerius si este un antihistaminic (antialergic). la noi se gaseste in toate farmaciile daca vrei iti pot lua eu.

te pupa andreea si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Uite chiar e curios, mama are o asemenea alergie ca nici noi nu stim ce e si nici dr nu i-au diagnosticat clar. Tot asa mincaraimi de piele pina la singe mai ales noaptea. A incercat o groaza de tratamente si naturiste si de tot felul, nu a scapat de problema. A venit aici si in 2 luni de zile nu a avut nimic!!! Tot asa se intimpla cind merge la tara sau la munte.Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si sotul meu face din cand in cand alergie, adica de 2 -3 ori pe an, depinde, chestia e ca nu stim de la ce, nu a facut in aceeasi perioada sau in acelasi loc. De ex. anul asta a facut la munte.
Intrebarea mea este daca stiti exact unde se fac teste pentru depistarea alergenului , la ce spital/cabinet, daca a facut cineva si cunoaste un medic.
Multumesc!

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster laura spune:

Hallo Andrea si baietii!
Iti multumesc din suflet pt.ajutor si bunatate sufleteasca dar intr-e timp am primit si aici pastile si o crema antialergica care ne-a ajutat sa scapam de aceasta alergie.
Problema mea insa este DE CE primim aceasta ALERGIE?
Din cite am constatat ,NU sint sigura,cred ca provine de la consumul de fructe si legume,bine inteles in prealabil bine spalate.
Totusi eu cred ca sint tratate cu ceva(ingrasaminte,alte chimicale,etc.) care provoaca alergii.
De exemplu de data aceasta am adus CASTRAVETI,ROSII,PRUNE din RO.si totusi tratament medicamentos alergia a persistet.
Dupa doua zile de cind am terminat de mincat ce am adus din RO. a trecut si cu mincarimile de piele.
De aici am tras concluzia ca POATE sa provina din legume si fructe.
Eu sper ca in viitorul apropiat Ministerul Sanatatii sa se ocupe si printre multe altele si cu gradul de pesticide .ierbicide si alte chimicale din prod.de bun consum deoarece sanatatea oamenilor sta in joc.
Eu incerc sa apelez putin cu citeva E- Mail ,deoarece parerea mea este ca daca RO. vrea sa adere la EU trebuie si aici in acest caz citeva legi respectate.
Eu ori cum multumesc f. mult pt. tot si sper sa primesc un sprijin cit mai mare in privinta SANATATII si PROD. de BUN CONSUM.
SANATATEA IN PRIMUL RIND
INCREDEREA ESTE BUNA DAR CONTROLUL ESTE SIGURURANTA!

schuster laura

Mergi la inceput