Ce simti in primele zile de sarcina?

Ce simti in primele zile de sarcina? | Autor: ana_nicol

Link direct la acest mesaj

Chiar sunt foarte curioasa, ce simti in primele zile cand ai aflat ca esti insarcinata, te simti balonata, te simti cu un rau indus, faci pipi des, spuneti-mi si mie cum este?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Eu am simtit o imensa fericire!!!! Nici o greata,nimic.Au venit ele mai tarziu ....

in 25 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.gabriela spune:

Bine spus: "dupa ce afli ca esti insarcinata". Se intampla, adica, sa simti tot felul de simptome dar ele nu sunt neaparat reale. Am o prietena care si-a facut testul seara si dimineata a varsat ca "avea greturi"... :). Eu una faceam pipi des de tot si mancam inexplicabil foarte mult grapefruit. Dupa ce am facut testul nu s-a intamplat ceva anume. Mai incolo au venit toate pacostele...

sa cresteti mari! :-)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/tataruraluca
DPN 22 decembrie, Spitalul Cantacuzino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu nu am avut simptome de sarcina. Doar sanii durerosi (la fel ca inainte de ciclu) dar asta si inainte sa aflu ca sunt insarcinata si dupa ce am aflat.
In rest nimic, nici greturi, nici ameteli, nici pofte, nici foame exagerata, nici balonata/greoaie, nici pipi des...nimic. Eram exact ca inainte.

Irina burticoasa si copilasul cuminte din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Subscriu la cele spuse mai inainte si mai adaug ca desi eram intr-o perioada de stres (examenele mele, sotul sustinea si el teza, etc) am simtit ca totusi ceva nou se intampla cu mine. In valtoare evenimentelor (ca mai era si mama mea la noi) nici macar nu am remarcat ca imi intarziase ciclul cu cateva zile bune. Dar chiar in seara dupa sustinerea tezei sotului, am zis sa fac un test (il aveam in casa caci incercam de ceva vreme sa avem bebe). Si surpriza...era pozitiv. Ei, in momentul acela, desi repet imi doream sa raman insarcinata (de un tot incercam) m-am panicat. Alte simptoame au venit mai tarziu (cum spun si fetele), dar daca ma gandesc bine singurul care m-a marcat in perioada aceea de inceput era o stare inexplicabila de neliniste si dadeam adesea in plans. Cam atat am avut eu de spus despre inceput...

26 saptamani

http://community.webshots.com/user/amduminica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Nici eu nu am avut simptome de sarcina imediat... abia mai tarziu (prin sapt. 6,7) am inceput sa ma simt somnolenta, in rest nimic, nici macar dureri de sani...
Nici o greata, nici o ameteala, nici balonare... am avut noroc.

Dana - 24+ sapt.
DPN 27 Nov.

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/dana2327/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurasu spune:

Se poate si sa nu ai nici un fel de simptoma (doar intarzierea ciclului) insa eu am avut si o somnolenta dinaia continua, asa cum cred ca nu am avut niciodata. Veneam pe la 18:30 de la serviciu si nu faceam NIMIC, dar NIMIC, ma simteam extrem de obosita si ma bagam direct in pat .....si doooooormeam pana a doua zi de dimineata.
Intr-o zi chiar am inceput sa bazai pentru ca mi-am dat seama ca se intampla ceva cu mine si nu mai am timp sa fac nimic (nu tu mancare, nu tu curatenie, nu tu manichiura, nu tu barbat, etc) si atunci mi-am facut testul de sarcina, care mi-a iesit pozitiv, si chiar daca imi doream bebeul mult de tot, m-am panicat si eu in prima clipa, nu-mi venea sa cred (mai ales ca e primul!).
Te pup.

Iepurasu - 22 saptamani
DPN - 18 decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa spune:

O sa radeti, dar eu am stiut inainte de intarziere sau test ca sunt insarcinata. Nu pot sa va spun cum, dar asa a fost. Mi-a iesit bebele din a doua incercare de a ramine. UM a fost 4 decembrie si intre Craciun si Revelion am avut niste dureri crunte de spate, cum nu avusesem in viata mea, si nici in timpul sarcinii nu au mai aparut. Sotul meu ma ruga cu tot felul de pastile. Nu am vrut sa iau nimik, eu care eram adepta "trebuie sa iei un analgezic, nu are rost sa te chinui". Durerile de spate au fost in perioada de nidatie- cuibarire a oului, mai tarziu am aflat. La vremea aia habar n-aveam de nimic.
Pe 2 ianuarie, in conditiile unui ciclu super regulat, mi-am anuntat sotul ca va deveni tatic.
Si... asa a fost, testul a confirmat mai tarziu 14-15 ianuarie.


si bebe Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smmiha spune:

Pe mine sarcina m-a surprins, desi ne doream bebele si nu ne mai protejam de vreo 3 luni, in luna iunie, chiar am fost sigura ca nu am ramas. Am mers la medic cam la o saptamana dupa ovulatie sa-mi fac un control pt ca suspectam ca am candida si chiar aveam, iar medicul mi-a zis ca nu-mi da pastile, decat ovule si irigatii, pt ca in cazul unei sarcini sa nu fie probleme. Acum imi vine sa rad cand imi amintesc ca eu il asiguram pe medic ca nu sunt insarcinata, noroc cu el ca nu m-a crezut si s-a mentinut pe pozitie.Iar cand ciclul mi-a intarziat 5 zile am facut testul si din primele secunde mi-au aparut 2 liniute foarte colorate. Si acum pastrez testul...
In rest n-am avut nici-un simptom, dupa vreo saptamana au inceput greturile si alte neplaceri.
Va urez la toate numai bine

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

mai stii cumva ce test ti-ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

pai eu pui, am simtit ca sunt dupa 3 fenomene ca sa le numesc asa, desi u sunt, si anume:
- primul am poftit la branza de burduf .. nu stiam ce este ca probabil daca as fi stiut nu as fi gustat ca nu imi place de fel...
- aureolele s-au marit exagerat de mult chiar de atunci si sfarcurile erau si sunt si acum ca 2 broboane mari ni mijlocul lor
- mi se tot parea, si intrebam fetele, ca, cervixul meu sau cum ii zice...eu ii zic col..sau capatul lui, este ffffffff jos si inchis fata de cum il siteam de fel inainte de ciclu.
a urmat temperatura lauta in ziua care m-am treit si am vazut ca nu au venit rusii si care in loc sa fi sczut crescuse la 37.1 iar a doua zi la 37.2 si apoi testul. de atunci am tot asteptat greturile..dar au aparut mai tarziu..probabil fiindca de frica sa nu pateasca bebe ceva, avand frica unei sarcini pierdute, am preferat sa nu ma gandesc la subiect pana cand nu am fost la dr o sapt mai tarziu.

pupicim dulceeeeeeeee.

anne-marry 23sapt DPN 21 Dec.
http://photos.yahoo.com/aniuta22111980
NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput