Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

De la ce varsta in port-bebe?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

mitzura
mitzura
Mamica de Mara si Tudor

Donator Teodora

Romania
sibiu
(SIBIU)

2782 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 05/08/2004 :  18:09:48 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite mitzura un Mesaj Privat

De la ce varsta in port-bebe?

Imi puteti spune de la cate luni v-ati dus copilul in port-bebe? Eventual ce v-a recomandat medicul pediatru? Ca eu am uitat sa il intreb la ultima consultatie.

Mersi

mitzura cu bebe Tudor Codrin
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Midori
Midori
membru junior

Japan, Tokyo
715 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  18:39:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Midori Adauga semn de carte la raspuns Trimite Midori un Mesaj Privat
De la o luna.
Eu am luat un marsupiu pe care scria asa, de la 1 luna la 3 ani.
Vezi sa aibe si un suport tare astfel incat ii poti tine la orinzontala pe BB.
A mea a fost super incantata de noua perspectiva.

C&Mi
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

gabitzica
membru de baza

Donator Maria Rubi
 Romania, aradARAD
4134 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  19:00:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabitzica un Mesaj Privat
Eu zic de la doua luni
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
oana_mm
oana_mm
membru junior

Romania, Bucuresti
556 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  20:13:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oana_mm  Trimite mesaj yahoo luioana_mm Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_mm un Mesaj Privat
Dupa parerea mea depinde de Port bebe. Daca este unul in care copilasul tau poate sta intins sau semiintins - cum sunt cele de la Chicco - atunci il poti purta de la nastere. Daca este un port-bebe in care bebelusul trebuie sa stea proptit pe funduletul lui propriu si personal, parerea mea este sa il pui in acest port-bebe numai dupa ce incepe sa stea in fundulet. In felul acesta coloana lui urmeza cursul obisnuit de dezvoltare, fara sa fie fortata in nici un fel. Eu cred ca, asa cum a spus si Midori, de poti orienta cat de cat si dupa indicatia de pe protbebe atunci cand il cumperi. Dar, in teorie, cel putin, cam astea sunt regulile de care trebuie sa tii cont.
Sper ca ti-am fost de ajutor, cat de cat,
Oana

Oana Melinte-Moraru
CataD
CataD
membru junior

Donator pentru diana
 Canada, Toronto
693 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  20:15:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui CataD  Trimite mesaj yahoo luiCataD Adauga semn de carte la raspuns Trimite CataD un Mesaj Privat
Eu zic sa-l pui cand isi tine putin capul. E adevarat ca pe port-bebe scrie de la o varsta frageda si are intaritor pentru cap, dar am observat ca tot li se plimba capul intr-o parte si alta la bebei si nu cred ca e prea bine.

Catalina si Laura (12 ian 2004)
mitzura
mitzura
Mamica de Mara si Tudor

Donator Teodora
 Romania, sibiuSIBIU
2782 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  21:41:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mitzura un Mesaj Privat
Din pacate l-am primit cadou dar fara instructiuni de folosire. Asa ca nu stiu ce scria pe el.

mitzura cu bebe Tudor Codrin
Sisi
Sisi
membru incepator

Romania, Bucuresti
416 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  23:10:49 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Sisi Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sisi un Mesaj Privat
Vezi si tu cum se simte in el, la urma urmei copilul are un simt de aparare destul de bun si daca nu e confortabil vei afla...
Totusi daca e un model de tinut vertical si daca nu ii este bine potrivit pe corpusor ca sa ii tina bine spatele mai bine du-l tu in brate. Daca spatele este bine sustinut, poti sa ii sustii tu cu o mana capul.
Noi am avut tot din acela in care bebe a stat la oriyontala pana cand a putut altfel, dar nu mai stiu exact de cand am trecut la vertical (sa fi fost vreo trei-patru luni?)

http://community.webshots.com/user/sisi03

Claudelu
Cuscra lu' Rayuela

Donator pentru diana
 Romania, aradARAD
8161 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 05/08/2004 :  23:23:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiClaudelu Adauga semn de carte la raspuns Trimite Claudelu un Mesaj Privat
Eu l-am pus prima oara pe la 2 luni, dar a fost destul de nasol cu capul, trebuia sa fim foarte atenti...acum am primit un alt port bebe mult mai bun si piticului meu ii place foarte mult in el, mai ales daca il asez cu fata spre exterior...
Eu zic ca se poate pune in port beb doar dupa ce isi tine cat de cat bine capul...

Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
Pagina personala
Poze noi 31.07.2004
iselin
iselin
membru matur

Donator Maria Rubi
 Canada, Montreal
1729 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 06/08/2004 :  04:32:30 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iselin un Mesaj Privat
anne a stat in port-bebe de la 4 saptamani, cu fata spre mine(un medic recomandand asta, iar eu ii sustineam capul mai mult ca un gest de dragoste probabil, nimeni indicandu-mi asta. oricum iesirea afara pentru bebe era un prilej de a lua aer proaspat, iar pozitia semana cu cea din brate. cat a putut sta in port-bebe (ulterior a devenit grea, nu o mai puteam cara)eu am fost incantata de aceasta modalitate de transport.
curaj
MLDiana
MLDiana
membru junior

Costa Rica,
1003 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 06/08/2004 :  06:17:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite MLDiana un Mesaj Privat
Fetelor eu inteleg ca va e drag sa tineti bb la piept.Nu va dor umerii ?
Si eu am cumparat unul si nu prea l-am folosit tocmai din cauza asta.Cel mai avantajos e caruciorul.Port bb este bun atunci cind trebuie sa te duci urgent undeva si nu poti lasa copilul acasa.LA plimbari cel mai bun e caruciorul dupa parerea mea.

Lidia ,Tiara si David D.
super mami
super mami
membru junior

Donator pentru diana
 Spain
1148 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 06/08/2004 :  06:58:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui super mami Adauga semn de carte la raspuns Trimite super mami un Mesaj Privat
Daca e unul in care bb sta la verticala, la trei luni, cand isi tine capul. Altfel e presiunea prea mare pe coloana. Asta ne-a zis noua pedi. Dar ei nu i-a placut deloc si sincer nici mie. Aveam senzatia ca-mi rup gatul in prima bordura.
Alexandra
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com