De la ce varsta in port-bebe?

De la ce varsta in port-bebe? | Autor: mitzura

Link direct la acest mesaj

Imi puteti spune de la cate luni v-ati dus copilul in port-bebe? Eventual ce v-a recomandat medicul pediatru? Ca eu am uitat sa il intreb la ultima consultatie.

Mersi

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

De la o luna.
Eu am luat un marsupiu pe care scria asa, de la 1 luna la 3 ani.
Vezi sa aibe si un suport tare astfel incat ii poti tine la orinzontala pe BB.
A mea a fost super incantata de noua perspectiva.

C&Mi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Eu zic de la doua luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Dupa parerea mea depinde de Port bebe. Daca este unul in care copilasul tau poate sta intins sau semiintins - cum sunt cele de la Chicco - atunci il poti purta de la nastere. Daca este un port-bebe in care bebelusul trebuie sa stea proptit pe funduletul lui propriu si personal, parerea mea este sa il pui in acest port-bebe numai dupa ce incepe sa stea in fundulet. In felul acesta coloana lui urmeza cursul obisnuit de dezvoltare, fara sa fie fortata in nici un fel. Eu cred ca, asa cum a spus si Midori, de poti orienta cat de cat si dupa indicatia de pe protbebe atunci cand il cumperi. Dar, in teorie, cel putin, cam astea sunt regulile de care trebuie sa tii cont.
Sper ca ti-am fost de ajutor, cat de cat,
Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Eu zic sa-l pui cand isi tine putin capul. E adevarat ca pe port-bebe scrie de la o varsta frageda si are intaritor pentru cap, dar am observat ca tot li se plimba capul intr-o parte si alta la bebei si nu cred ca e prea bine.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Din pacate l-am primit cadou dar fara instructiuni de folosire. Asa ca nu stiu ce scria pe el.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisi spune:

Vezi si tu cum se simte in el, la urma urmei copilul are un simt de aparare destul de bun si daca nu e confortabil vei afla...
Totusi daca e un model de tinut vertical si daca nu ii este bine potrivit pe corpusor ca sa ii tina bine spatele mai bine du-l tu in brate. Daca spatele este bine sustinut, poti sa ii sustii tu cu o mana capul.
Noi am avut tot din acela in care bebe a stat la oriyontala pana cand a putut altfel, dar nu mai stiu exact de cand am trecut la vertical (sa fi fost vreo trei-patru luni?)


http://community.webshots.com/user/sisi03

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Eu l-am pus prima oara pe la 2 luni, dar a fost destul de nasol cu capul, trebuia sa fim foarte atenti...acum am primit un alt port bebe mult mai bun si piticului meu ii place foarte mult in el, mai ales daca il asez cu fata spre exterior...
Eu zic ca se poate pune in port beb doar dupa ce isi tine cat de cat bine capul...


Claudia si Raul(01.04.2004)


Poze familie
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Pagina personala
Poze noi 31.07.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

anne a stat in port-bebe de la 4 saptamani, cu fata spre mine(un medic recomandand asta, iar eu ii sustineam capul mai mult ca un gest de dragoste probabil, nimeni indicandu-mi asta. oricum iesirea afara pentru bebe era un prilej de a lua aer proaspat, iar pozitia semana cu cea din brate. cat a putut sta in port-bebe (ulterior a devenit grea, nu o mai puteam cara)eu am fost incantata de aceasta modalitate de transport.
curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Fetelor eu inteleg ca va e drag sa tineti bb la piept.Nu va dor umerii ?
Si eu am cumparat unul si nu prea l-am folosit tocmai din cauza asta.Cel mai avantajos e caruciorul.Port bb este bun atunci cind trebuie sa te duci urgent undeva si nu poti lasa copilul acasa.LA plimbari cel mai bun e caruciorul dupa parerea mea.

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Daca e unul in care bb sta la verticala, la trei luni, cand isi tine capul. Altfel e presiunea prea mare pe coloana. Asta ne-a zis noua pedi. Dar ei nu i-a placut deloc si sincer nici mie. Aveam senzatia ca-mi rup gatul in prima bordura.
Alexandra

Mergi la inceput