Echerichia Coli

Echerichia Coli | Autor: ankalaura

Link direct la acest mesaj

Ce sa ma mai fac? HELP! Uite ce am patit:
- la trei luni ii apare fetei mele infectie urinara cu E Coli; pediatrul ma trimite la neuropsihiatrie, ca cica se masturbeaza copilul (am mai scris eu despre asta); Nitrazepam, Peritol, samd... am avut incredere in medici si am gresit. ma informez, caut, citesc, insist, fac analize colilului, dr de familie zice ca sunt nebvuna, ca sa accept diagnositcul dat de neuropsihiatru!
- 6 luni depistam infectia la analize, Augmentin; acelasi pediatru ne da un tratament gresit (evident, acum stiu asta, atunci nici nu banuiam!) Se amelioreaza, dispar manifestarile;
- 8 luni iar apare infectia. Alte analize, alta antibiograma; Mergem de data asta la Elias, ne da Negram. Facem tratmenul, repetam uroultura de vreo trei ori. Totul ok.
- am ajuns la 11 luni, iar a aparut infectia!
Am inteles ca E Coli asta e destul de dificil. Dispare in urma unui tratament, devine insa rezistent la antibioticul respectiv. Iar apare, alt antibiotic.... samd...
Nu stiu ce sa fac: atatea antibiotice,... Nu pot nici sa las copilul netratat. Ma tem sa nu dea in Candida.
Ce sa fac? V-ati intalnit cu o asa situatie? mai ales mamici de fetite
Multumesc


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

De E.Coli nu prea scapi usor sau scapi pe o perioada si apoi iar se inmultesc.Poti avea E.Coli si sa nu ai simptome,sa nu stii ca ai.
O prietena a luat foarte multe antibiotice pt.Coli si in final a mers la homeopat,unde i-a dat ceva pastilute Colibacilinum si inca ceva si de-atunci nu a mai avut probleme,de aproape 2 ani.Pana atunci facea tratament cu antibiotic in fiecare luna si la urocultura aparea de fiecare data E.Coli.


Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

E luata cumva din maternitate? Te intreb pt.ca mi-a povestit pediatra ca in ultima vreme si la ea au aparut f.multi bebei cu E.coli din maternitate (din renumita maternitate Ploiesti!!!) si fiind infectie intraspitaliceasca trece f.greu si ea i-a trimis pe parinti si bebei tot la homeopat (ca cica nu cedeaza c.coli din spital la nici un antibiotic, e "imuna")

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Deja incep sa ma gandesc daca nu cumva a fost luata in spital, pentru ca prea repede a aparut. Tot din spital am venit cu o asa zisa dermatita, la care acelasi minunat pediatru ne-a zis ca-i trece "de la sine", sa-i dam numai cu o crema hidratanta, ceva, ca sa nu crape pielicica.... La 6 saptamani era toata numai o rana si pana nu am fost la dermatolog nu am scapat! Si acum mai reapare.
Oricum, deja m-am lamurit: daca toata lumea spune ca dispare si reapare, inseamna ca asa este. O sa incercam is un tratament homeopat. Sper din suflet sa fie solutia salvatoare, pentru ca de cand s-a nascut Eliza numai in tratamente am tinut-o. Si pentru ce? Deja este stresata de doctori, si o inteleg. In rest, este un copil atat de bun, atat de bine dezvootat, mananca asa frumos, este cuminte, vorbareata, grasunica.... in rest este un copil foarte sanatos.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Buna,


fetitza mea a avut primul episod de infectie tract urinar cu E coli la 10 luni. Al doilea episod a fost mai violent, chiar cand a implinit 1 an, a plans toata dimineta, nu a facut pipi cateva ore si avea o secretie cu firisoare de sange pe pampers.
Am citit f mult despre aceste Ecoli. Decizia mea, la sugestiile dr, a fost sa-i fac urografia si cistografia pentru a elimina suspiciunile de malformatii la nivelul rinichilor, uretrei, sau a vezicii urinare - cea mai des intalnita fiind refluxul vezico uretral.
fetita mea din fericre nu are nici o malformatie, dar are un reziduu postmictional in vezica care , combinat cu constipatia din acea perioada, favoriza aparitia infectiilor cu E coli.
ultima tendinta in domeniu de tratare a acestei infectii o reprezinta alternarea unor antibiotice de regula cefalosporine de geenratia a treia: ceclor, cefazon.... pe o perioada mare de timp 20-30 zile, urmat fiind de administrarea unor medicamente care sa mentina urina sterila:uricol (este medicament cu principii naturale) sau o sulfamida de genul trimetroprim/bactrim. La infectiile 'inalte' :nefrite, pielonefrite se pot da tot antibiotice dar de intretinere pe o perioada mai mare de timp.
La o varsta mai mare de 1 an se poate incerca cu preparate homeopate de intretinere : Uro-vaxom si Colibacilinum dar dupa trecerea fazei acute a infectiei urinare.

Sfatul meu este sa mergi la un dr care sa-ti prescrie un tratament corect la debutul infectiei si apoi un tratament de mentinere sterila a urinei pe o perioada mai lunga de timp.dupa antibiotice un preapart gen ecoflorina ii va reface echilibrul florei intestinale-aspect deloc de neglijat.

fetitza mea dupa infectia cu ecoli nu a mai luat asa bine in greutate.
sper ca totul sa se rezolve si sa nu mai aveti probleme

Corina si ilinca 1,5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

quote:
Originally posted by corinag

Buna,


alternarea unor antibiotice de regula cefalosporine de geenratia a treia: ceclor, cefazon.... pe o perioada mare de timp 20-30 zile, urmat fiind de administrarea unor medicamente care sa mentina urina sterila:uricol (este medicament cu principii naturale) sau o sulfamida de genul trimetroprim/bactrim. La infectiile 'inalte' :nefrite, pielonefrite se pot da tot antibiotice dar de intretinere pe o perioada mai mare de timp.

Corina si ilinca 1,5 ani



Dumnezeule, cum sa dai unui copil antibiotice timp de 20-30 de zile ? Alternative, de ultima generatie .... Ce se intampla cu sistemul imunitar al copilului ? Brrr..

quote:
Originally posted by corinag

Buna,



La o varsta mai mare de 1 an se poate incerca cu preparate homeopate de intretinere : Uro-vaxom si Colibacilinum dar dupa trecerea fazei acute a infectiei urinare.


Corina si ilinca 1,5 ani



Tratamentele homeopate generice sunt o inventie comerciala. Nici macar Oscillococcinum nu merge la toata lumea la fel. Anumite persoane au nevoie si de altceva pe langa Oscillo ca sa functioneze.

Una dintre regulile de baza ale homeopatiei spune asa : tratament individualizat, netransferabil nici macar de la parinte la copil chiar daca au un fond genetic comun.

Homeopatia se poate aplica fara probleme si la bebei de 1 ora sau la gravide nu numai la copii peste 1 an. Tocmai asta-i marele avantaj al homeopatiei , evident pe langa faptul ca urmareste tratarea cauzei si nu a efectelor.

Corina, imi pare tare rau de experienta ta cu E.coli. Am idee ce inseamna sa lupti cu o infectie naravasa , fii-mea a iesit din spital cu bacil klebsiella si a durat 2 ani si un pic sa scapam de ea dar abordarea medicului a fost diferita.

Sanatate multa!


Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Ankalaura-Eu nu am inteles faza cu neuropshiatria si cu masturbarea copilului la trei luni. Ce inseamna asta??? si care e relatia cu EColi?? Ai spus ca ai mai scris despre asta, unde?? ca sa nu te fac sa repeti povestea.

Sanatate!


Denisa si bebica din burtica - 24 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaim spune:

Bebelusa mea de 7 luni are aceeasi problema, adica infectii urinare repetate cu E. coli de la 5 luni(cand i-am facut prima urocultura)Tratamentul cu antibiotice(conform antibiogramei) a fost de 10 zile si nici un rezultat. Vineri i-am facut ecografie pt. a elimina suspiciunile de malformatii renale congenitale(e OK), iar acum asteptam rezultatul de la alta urocultura pt. o antibiograma mai completa.Si eu stiu ca se scapa greu de E. coli, mai ales ca piticuta mea are mai mereu scaune mai moi(care favorizeaza reinfectarea) si multe(4-5 pe zi)in conditiile in care mananca zilnic banana si orez.
Si eu ma gandesc serios sa consult un homeopat dar nu stiu cata incredere sa am in el!!!!!!!!!!!!!!!!
Voi ce ziceti?

Santate si numai bine,
Diana si bebelusa Clara(28.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

La noi a existat o suspiciune de infectie urinara care pana la urma a fost infirmata. Totusi in ipoteza in care se confirma, medicul meu pediatru mi-a explicat cum se face tratamentul cu antibiotic: 10 zile un antibiotic mai slab, inca 10 zile un atibiotic mai puternic potrivit antibiogramei si inca 10 zile Biseptol. Se pare ca de regula numai aceste tratament continuu de 30 de zile poate sa elimine bacteria.

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ung spune:

mamicilor, conform informatiilor din acest articol C:\Users\Mi\Diversificare\kellymom_com Is Iron-Supplementation Necessary.htm

o posibila cauza a dezvoltarii e.coli este administrarea de fier pentru ca e.coli se hraneste cu fier. In cazul copiilor vostri daca au fost infectati cu ecoli li se administrase cumva fier in prealabil pentru a trata anemia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Salutare!
Hai sa va raspund pe rand:
Mihaela: niciodata nu i-am administrat fier fetei. Singurul supliment a fost in calciu, pentru ca atunci cand au inceput crizele pediatrul mi-a zis ca ar putea fi lipsa de calciu, era iarna, in principiu se recomanda, deci i-am dat. Acum, la analize, calciul e putin peste nmaxim normal, magneziu e ok, fier e ok, doar formula leucocitara a fost aiurea, ceea ce n-ea dus cu gandul la o infectie. Nici fluor nu-i dam. Calciu i-am dat numai pana in primavara. In rest, lactate si restul de hrana - absolut normal. mananca bine, se dezvolta perfect.
Roxana_G: mi se pare totusi cam lung tratamentul. Eu nu as mai vrea sa o indop atata cu antibiotic... De disperare, i-am dat 14 zile Negram (in cantitatie recomandate, pe kg/corp, nu aiurea...), EColi a disparut. Pentru... trei saptamani!
Dena: povestea e foarte lunga, au fost mai multe mesaje, si eu le-am gasit cu cautare avansata. Se numeau masturbarea la bebe, sau asa ceva...
Pe scurt: la 3 luni cand au inceput crizele, pediatrul ne-a spus ca pot fi 3 cauze: lipsa calciu, masturbare sau boala psihica. In loc sa ne trimita la analize, cica era dupa vaccin si nu se puta, dar nu a facut-o nici mai tarziu, ne-a trimis la neuropsihiatru, sa facem EEG. Luni de zile ne-am luptat cu crizele fetei, din ce in ce mai dese. Noi eram derutati, speriati, am inceput sa ne informam, am aflat ca mai exista cazuri... dar nu mi-e calr ce si cum: se pare ca mai toate cazurile de "masturbare" la sugari, diagnosticate de neuropsihiatru, au fost: o infectie cu streptococi la o alta fetita pe care o cunosc, o infectie cu EColi la noi, samd.... Multi au avut urmatoarea reactie: ca isi cunoaste bebe corpul, ca e normal, ca etc.... E adevarat, dupa 1 an, 2, poate ca bebe vrea sa isi cunoasca corpul si se exploreaza, dar la 3 luni??? Poveste lunga, si medici "recunoscuti", i-as alinia si i-as

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput